آبگرفتگی امامزاده داوود به دلیل دستکاری مسیر آب است

14471 خبر اولیه

به گفته سردبیران آبراه امامزاده داود دستکاری شده است! این عنوان گفتگویی است که رئیس سازمان هواشناسی در رسانه ملی مطرح کرد و بنا به ادعای خود؛ سیلاب در منطقه امامزاده داود مشابه سیل شیراز در سال 1396 بوده و در سال های اخیر آبراهه دستکاری شده است زیرا توپوگرافی این جاده به گونه ای است که با بارندگی 20 تا 30 میلی متری نباید چنین حادثه ای رخ دهد تا قطعا مسیر آب در این بخش دستکاری شد.

بارش 20 دقیقه ای باران با ارتفاع 28 میلی متر در حوضه آبریز کوچکی که تنها 5 هزار و 500 هکتار وسعت دارد در شمال تهران باعث سیل مرگبار و ویرانگر شد. علی بیت اللهی رئیس اداره مخاطرات و مخاطرات مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در این خصوص می گوید سیل 14 مرداد 1401 در امامزاده داود تهران همانند سیل 14 فروردین 1398 است. سیل «کر» در شیراز.

اما سیل انسان ساز چیست؟

به طور کلی سیل ناشی از فعالیت های انسانی یا تشدید شده توسط این فعالیت ها را سیل مصنوعی می گویند. ظاهراً سیل اخیر امامزاده داوود تهران نیز نمونه ای از این سیل است که در منابع مختلف به این مشکل اشاره شده و تصاویر زیادی وجود دارد که نقش مردم را در این حادثه نشان می دهد.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های عصر حاضر، نیاز به سیستم مدیریت ریسک بلایا برای بلایای طبیعی و انسان‌ساز است. طی دو دهه گذشته، تعداد بلایای ثبت شده از حدود 200 مورد در سال به بیش از 400 مورد افزایش یافته است که از هر 10 مورد، 9 مورد مربوط به آب و هوا است. این مشکل منجر به وقوع سیلاب های ناگهانی و از سوی دیگر تشدید خشکسالی و بیابان زایی و تسریع روند تغییرات اقلیمی خواهد شد. افزایش شهرنشینی و به ویژه حاشیه نشینی، فقر و عوامل اقتصادی و اجتماعی منجر به افزایش آسیب پذیری می شود.

  «حسینی پور» مدیرعامل باشگاه سایپا شد

بررسی آمار وقوع خطر در ایران نیز نشان دهنده نرخ بالای وقوع خطرات طبیعی و مصنوعی است. علاوه بر مرگ و میر، تعداد بالای مجروحان هزینه های قابل توجهی را بر سیستم مراقبت های بهداشتی تحمیل می کند. همچنین جمعیت تحت نفوذ منطقه از دیرباز به خدمات بهداشتی اضافی نیاز داشته اند که ارائه آن انرژی و بودجه قابل توجهی از سیستم سلامت مصرف می کند. به همه این موارد باید مشکلات ثبت و ارزیابی تلفات و خسارات و کمبودهای مربوطه را نیز اضافه کرد.

البته سوالات زیادی در مورد این سیل خاص وجود دارد که پاسخ به آنها نیاز به مطالعات بیشتری دارد. وقوع سیل با این شدت برای این میزان بارندگی حتی با در نظر گرفتن دخالت انسان تا حدودی عجیب است و نیاز به بررسی دارد. نقشه های بارش نشان می دهد که میزان بارش چند ساعت پس از سیل اولیه به حداکثر خود می رسد و سیل اولیه در نیمه های شب به صورت موجی رخ می دهد و پس از مدت کوتاهی فروکش می کند. سوالات زیادی وجود دارد که نیاز به تحقیق و آمار بیشتری دارد.

منبع: آنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید