آزادسازی ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای رونق تولید و ایجاد اشتغال

13068 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سیدمحمدهادی سبانیان در نشست خبری با تشریح اقدامات انجام شده برای اجرای بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال گذشته و امسال اظهار داشت: یکی از مهمترین چالش های پیش روی کشور در سال های اخیر بحث تولید و اشتغال است و به همین دلیل مقام معظم رهبری بارها سال را با تاکید بر تولید نامگذاری کرده اند تا بر این موضوع تاکید و تمرکز کنند.

وی با بیان اینکه با رونق و ساماندهی تولید از فشار اقتصادی بر توده مردم کاسته می شود، اظهار داشت: وقتی کیک اقتصادی افزایش پیدا نکند رفاه مردم افزایش نمی یابد، در دهه اخیر رشد اقتصادی کمتر شده است. بیش از 1 درصد و رشد سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه. ثابت ناخالص به طور متوسط ​​منفی 0.6 درصد است که نتیجه فشارهای اقتصادی است که بر مردم وارد می شود.

سبحانیان با تاکید بر اینکه افزایش تولید در کشور تدابیر و الزاماتی دارد که گاها در گذشته باید تدوین می شد، گفت: نمونه آن تهیه سند آماده سازی اراضی و سند سیاست صنعتی در کشور است در صورتی که نمی توانیم چنین اسنادی داشته باشیم. ، شاید پشتیبانی تولید ما موثر نباشد. البته در گذشته تلاش شده و این بار در دولت سیزدهم ادامه دارد تا بتوانیم شاهد تکمیل این اسناد به ویژه در حوزه سند سیاست صنعتی باشیم.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: در کوتاه مدت و میان مدت باید اقداماتی انجام شود که منجر به رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار و برای رونق تولید، پیش بینی پذیری اقتصادی، ثبات اقتصادی و شناسایی گلوگاه های تولید شود. باید انجام شود در این راستا از ابتدای دولت سیزدهم موانعی را برای حمایت از فعالان اقتصادی و فعالیت آنها شناسایی کرده ایم.

*در جعبه سنجاق امضای طلایی خط قرمز وجود ندارد

وی یکی از اقدامات دولت سیزدهم برای ساماندهی تولید و کمک به فعالان اقتصادی را تلاش برای رفع شرایط مبهم و پیچیده ورود به عرصه تجارت و رفع امضاهای طلایی عنوان کرد و تاکید کرد: در چهار ماهه نخست امسال 41 هزار مجوزهای مبتنی بر ثبت و 12000 مجوز صادر شده تاییدیه محوری داده شده است. هنگام تصحیح امضاهای طلایی خط قرمزی وجود ندارد.

سبحانیان ثبات اقتصادی را یکی دیگر از اقداماتی دانست که توسط وزارت اقتصاد در حال پیگیری است و بدون کنترل امکان پذیر نخواهد بود، گفت: یکی از اولویت های جدی دولت سیزدهم کنترل تورم با اقدامات خوب است که نتایج آن می تواند در ماه های آینده دیده شود. تورم ریشه تاریخی و چند دهه ای دارد و برخی از علل آن به تعلل بیش از حد برخی مدیران در سال های اخیر برمی گردد و این مشکلات روی هم انباشته شده است.

  دستاوردهای سفر رئیس جمهور به ارومیه

* تامین عادلانه امکانات رفاهی هم برای خانوارها و هم برای صنعت

معاون وزیر اقتصاد در خصوص ارائه تسهیلات از تبصره 18 قانون بودجه سال 1400 گفت: دولت سیزدهم تلاش کرد تا هم به بخش تولیدی و هم به خانوارها به صورت عادلانه امداد رسانی کند. ما همچنین به دنبال افزایش 10 درصدی دسترسی مردم به میکرودنده هستیم تا مردم بتوانند با دارایی های معمولی خود تجهیزات تهیه کنند.

وی با بیان اینکه تسهیل تبصره 18 قانون بودجه ظرفیت خوبی برای ارائه تسهیلات ترجیحی به شرکت ها است، گفت: در 6 ماهه اول سال گذشته هیچ اقدامی برای اجرای این قانون صورت نگرفت اما در نیمه دوم سال 1400 تبصره 18 قانون بودجه اجرا شد.

وی تاکید کرد: مجموع منابع بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال گذشته 32 هزار میلیارد تومان بوده و 13 دستگاه می توانستند از این مکان استفاده کنند و حدود 19 هزار میلیارد تومان معادل 59 درصد منابع درج شده در این قانون. در سال گذشته محقق شد که اصلی ترین آن مربوط به 6 ماهه دوم سال بود.

سبحانیان یادآور شد: در سال 99 از 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی مصوب، حدود یک هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد و اجرای حدود 6 تا 7 ماهه سال 1400 عملکرد قابل توجهی است.

سبحانیان در تشریح عملکرد موسسات در اجرای بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1400 گفت: منابع موسسات در بانک های عامل و به همان نسبت یا بیشتر که معمولاً 2 به 3 است واریز می شد. بارها و اعتباراتی را از منابع داخلی به این بخش اختصاص دادند. در مجموع با استفاده از این منابع 45 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای تبصره 18 در نظر گرفته شد.

معاون وزیر اقتصاد یادآور شد: شبکه بانکی موظف شد حداقل به همان میزان و حداکثر تا سه برابر منابع داخلی خود را به اعتبار در نظر گرفته شده اضافه کند. بنابراین با تلفیق اعتباری که دولت در نظر گرفته و اعتباری که شبکه بانکی اعطا خواهد کرد، اعتبارات بند الف تبصره 18 حداقل دوبرابر رقم درج شده در بودجه خواهد بود تا اشتغال بیشتری ایجاد کند. این ویژگی در دستور پخت امسال نیز گنجانده شده است.

سبحانیان ادامه داد: تاکنون 101 هزار میلیارد تومان طرح های مختلف در استان ها مصوب شده است که در این میان بیش از 16 هزار طرح به ارزش 13 هزار میلیارد تومان پرداخت شده و 8 هزار و 932 طرح به ارزش حدود 10 هزار میلیارد تومان در مرحله پرداخت است. به این ترتیب 23 هزار میلیارد تومان پرداخت شده یا در حال پرداخت است و امیدواریم تا پایان شهریور ماه پرداخت تسهیلات به اتمام برسد.

  نایب رئیس: دیوان محاسبات حقوق کارکنان خود را شفاف سازی نکرد / نایب رئیس: خطا

وی در ادامه در خصوص ضمانت انجام تکلیف بانکی توضیح داد: جلسات هفتگی با بانک های عملیاتی برای انجام امور تسهیلگری برگزار می شود، همچنین عملکرد مدیران عامل در پرداخت تسهیلات، این تبصره در ارزیابی عملکرد کلی آنها و همچنین جریمه ها موثر است. برای بانک های متخلف

وی گفت: دستگاه ها برای پرداخت تسهیلات این بخش با 13 بانک عامل قرارداد کارگزاری منعقد کرده اند اما تجربه نشان داده است که تعداد بانک های عامل با مشکل مواجه است بنابراین امسال تعداد بانک های عامل نیز با بانک هایی کاهش می یابد که در این زمینه عملکرد بهتری داشته باشند گفتند ما همکاری خواهیم کرد.

* ما مواظب هستیم که در محدوده تامین امکانات پول توزیع نشود

سبحانیان تصریح کرد: ما بسیار مواظب هستیم که در محدوده تامین امکانات پول پاشیده نشود و برای این منظور در تبصره 18 به قطعات محرک توجه شده است زیرا این قطعات می توانند قطعات را قبل و بعد از خود راند. و به ایجاد مشاغل بیشتر کمک کند.

وی با بیان اینکه برخی بانک ها و موسسات اعتباری در پرداخت تسهیلات تاخیر داشتند، تاکید کرد: برای بانک هایی که تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه را پرداخت نمی کنند، تحریم هایی در نظر گرفته شده است. امسال با بانک ها قراردادهایی داشتیم که عملکرد بهتری نسبت به سال گذشته داشتند.

* تخصیص 50 درصد منابع برای پروژه های پیشران

سبانیان با اشاره به دستورالعمل امسال اجرای این بند قانونی که طی جلسات متعدد با دستگاه ها تدوین، نهایی و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد، تاکید کرد: این دستورالعمل نسبت به دستورالعمل سال گذشته دارای نقاط قوت بیشتری است و بر اساس دستورالعمل امسال 50 درصد از مجموع ضوابط اجرا شده است. منابع، 10 درصد از کل منابع به پروژه‌های پیشرانه و پروژه‌های تولیدی صادرات محور و 10 درصد از کل منابع به پروژه‌های دانش‌بنیان و با فناوری پیشرفته و دو درصد از کل منابع به پروژه‌های تولیدی اختصاص خواهد یافت. شکلی از کمک ها و اعتبارات ملی برای حمایت از اشتغال در مناطق مرزی.

وی افزود: نحوه کار به گونه ای خواهد بود که پس از تصویب تمامی طرح های ایجاد اشتغال در حوزه خود در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، نفت و غیره توسط دستگاه های اجرایی به تصویب کمیته تخصصی می رسد. و به شبکه بانکی ارسال شد.

  6 نکته برای داوطلبان آزمون سراسری در هفته گذشته

سبحانیان تصریح کرد: دارندگان این طرح ها می توانند از نرخ سود ترجیحی یعنی. اگر نرخ سود مصوب برای تسهیلات تبصره 18 که به هدف تولید و اشتغال دست می یابد 18 درصد باشد، این نرخ نصف آن رقم می شود، یعنی. 9٪، برخی دیگر از طرح ها 12٪ یا کمتر و بیشتر بسته به صنعت خواهد بود.

* کوچکترین انحراف در پرداخت تسهیلات

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر پرهیز از هدر رفت وجوهی مانند برخی امدادهای اعطایی در گذشته، تصریح کرد: سازوکار نظارت بر امداد مشمولان به گونه ای ایجاد شد که میزان انحراف در قیمت وجوه ایجاد شود. به حداقل کاهش می یابد.

وی درباره اولویت بندی پروژه ها نیز گفت: دستگاه های اجرایی موظفند پروژه ها، طرح های تولیدی صادرات محور، طرح های دانش بنیان و فناوری پیشرفته، ایجاد، تکمیل و راه اندازی پروژه های سرمایه گذاری نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا، تولید را انجام دهند. و تامین کالاهای استراتژیک و ضروری، طرح‌های تولیدی با اشتغال‌زایی بالا، احیای طرح‌های تولیدی راکد و تکمیل ضلع خالی تولید و بازسازی و نوسازی بنگاه‌های اقتصادی و طرح‌های معرفی‌شده در دستگاه موضوع بخشنامه 1400 در اولویت قرار گیرد. .

معاون سیاست اقتصادی وزیر اقتصاد در امور اقتصادی و دارایی همچنین اعلام کرد: مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 بر اساس محتوای قانون بودجه امسال 150 هزار میلیارد تومان است که در حداقل 300 هزار با توجه به ادغام با منابع داخلی بانک ها ظرفیت بالقوه میلیاردها تومان برای پرداخت ابزار وجود خواهد داشت.

وی افزود: عملکرد سال 1400 بند الف تبصره 18 کل مبلغ اختصاص یافته به دستگاه های اجرایی نزدیک به 19 هزار میلیارد (18 هزار و 900 میلیارد تومان) در سال 1400 بوده است.

سبحانیان یادآور شد: مجموع این منابع نزد سیستم بانکی 45 هزار میلیارد تومان است که تاکنون حدود 23 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و در مرحله نهایی پرداخت است.

وی همچنین تعداد طرح های پرداخت شده و در دست پرداخت را بیش از 22 هزار طرح و حجم اشتغال متقاضیان نیز بیش از 65 هزار شغل خواهد بود که البته در سال های آینده محقق خواهد شد. با توجه به زمان بر بودن اجرای برخی از پروژه ها.

معاون وزیر اقتصاد گفت: با پرداخت کامل سایت پیش بینی می شود بالغ بر 130 هزار شغل تضمینی در بخش های کشاورزی، صنعت، نفت، گردشگری، صنایع دستی، دانش و غیره ایجاد شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید