آشنایی با شهر باستانی حریره

در این مقاله با شهر باستانی حریره آشنا می شویم 1000 سال به کیش سفر کنیم. اگر عاشق سفر به مکان های تاریخی هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تاریخ و قدمت شهر حریره

هزار سال پیش، قسمت شمالی جزیره کیش به دلیل خلیج و ساحل طولانی برای ساخت بندر و شهر بندری انتخاب شد.. مدت زیادی از بنای حریره نگذشته بود که این شهر به مکانی زیبا، سرسبز، آباد، باشکوه و آباد تبدیل شد..

روستای حریره

روایات تاریخی نشان می دهد که شهر حریره روزگاری پذیرای مسافران و بازرگانان بسیاری از کشورهای مختلف بوده که برای مقاصد مختلف وارد بندر حریره می شدند..

شهر تاریخی حریره به حدود 500 سال هنوز شهری ثروتمند و پرجنب‌وجوش بود و بین دوره‌های ایلخانی و تیموری بارها توسط اقوام مختلف بازسازی شد..

آدرس شهر تاریخی حریره کجاست؟

برای گشت و گذار در شهر باستانی حریره و گشت و گذار در قسمت های مختلف آن به بیش از سه ساعت زمان نیاز دارید. موقعیت حریره در قسمت شمالی جزیره کیش قرار دارد و برای رسیدن به آن کافی است از طریق جاده کارانه به ساحل حریره بروید.. این شهر تاریخی درست در کنار مجموعه ورزشی المپیک قرار دارد.

توجه داشته باشید که ساعات بازدید از شهر باستانی حریره بین است 10 در صبح تا 10 الان شبه.

افرادی که در پایتخت زندگی می کنند، با تور کیش از تهران آنها می توانند به این جزیره زیبا سفر کنند و از مکان های تاریخی مانند حریره و دیگر تفریحات کیش دیدن کنند. با انتخاب یک تور مناسب دیگر نگران رزرو هتل، بلیط هواپیما و … نباشید. تو نخواهی بود.

  جزئیات دیدار سه ساعته آیت الله رئیسی و پوتین

آشنایی با شهر باستانی حریره و دیدنی های تاریخی آن

موقعیت شهر حریره و ساحل زیبای آن ارزش توریستی زیادی دارد. در محوطه تاریخی حریره چندین بنای مهم و باشکوه وجود دارد که حتی بقایای آنها نیز جذاب و دیدنی است.. در ادامه به معرفی برخی از این ساختارها می پردازیم.

گرمابه و حمام تاریخی حریره

این حمام دیدنی یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران است تور کیش از شیراز دگرگون شده، مربوط به دوره ایلخانی و تیموری، دارای وسعت است 500 یک متر است. به گفته باستان شناسان، حمام حریره یکی از قدیمی ترین حمام های ایران است. این مکان معماری خاصی دارد و دارای دو صندوق کوچک و بزرگ، حیاط های مختلف، راهروها و … می باشد. پوشش داده شده اند.

با کاوش‌ها و بررسی‌های انجام‌شده در این حمام، احتمال می‌رود این حمام مکانی خصوصی متعلق به خانواده‌ای اصیل بوده باشد..

کارگاه ها و سالن های تولید

هنگام بازدید و گشت و گذار در شهر باستانی حریره، حتما از سالن های کارگاهی در معرض دید بازدید کنید. در این شهر اتاق بزرگی با معماری خاص کشف شد که به هیچ یک از معماری های باستانی ایران شباهت ندارد.

کف این تالار دارای شیب ملایم و شیاردار است که از شمال به جنوب اتاق امتداد دارد.. پس از بررسی‌های فراوان در این اتاق و با توجه به ساروچه‌های به کار رفته در کف، گمان می‌رود که این اتاق محلی برای گرفتن شیره خرما بوده است..

در قسمت دیگر شهر حریره آثاری از کارگاه شیشه و وجود دارد که ویژگی صنعتی شهر را نشان می دهد.

  آزادسازی 1738 هکتار از اراضی ساحلی

خانه اشرافی واقع در شهر باستانی حریره

بقایای یک بنای بزرگ در بخشی از شهر حریره وجود دارد. اعتقاد بر این است که این بنا یک خانه اعیانی بوده است که چندین خانواده در آن زندگی می کردند.. اشیایی مانند کاشی های سقف در این خانه یافت شد که متعلق به این منطقه نبوده و وارداتی محسوب می شود..

وسعت این بنا، نوع معماری و عناصر گرانبهای به کار رفته در آن، فرض اصالت خانه را قوی تر می کند..

از این مکان بسیار باشکوه و باشکوه تنها قسمت هایی از اتاق پادشاه، سکوهای درب ورودی و دیوارهای جداکننده باقی مانده است..

جزیره کیش

مخازن و کانال های آب

کانال های آبی، چاه ها و گودال هایی در این شهر زیبا کشف شده است که هر بیننده ای را شگفت زده می کند..

مرجان های موجود در این گودال ها آب جمع آوری شده از باران های فصلی را برای مردم شهر تصفیه می کردند.. پیچیدگی این سازه ها به حدی است که استفاده از گودال های زیادی هنوز ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که از آنها برای ماهیگیری و صید مروارید استفاده می شده است..

آشنایی با شهر باستانی حریره و اطراف آن

این منطقه به دلیل بندری بودن و موقعیت شهر حریره دقیقا در کنار ساحل قرار دارد. اگر در لنگرگاه حریره قدم بزنید، آثار صدف و صدف های قدیمی را می بینید که مربوط به دوران رونق حریره است و نشان می دهد که فعالیت ماهیگیری در این منطقه گسترده بوده است..

شهر حریره تنها منطقه باستانی جزیره کیش نیست و با فاصله کمی می توان از سایر مکان های باستانی دیدن کرد..

  اقتدار روحانی بیشتر بود یا رئیس؟!

آخرین کلمه

برای آشنایی با شهر باستانی حریره و نشان دادن عظمت تاریخی آن، در این مقاله سعی کرده ایم موضوعات جالبی را بیان کنیم که شاید در هیچ جای دیگری ندیده باشید.. اگرچه این متن کوتاه نمی تواند زیبایی و شکوه حریره را بازگو کند. اما شاید این مطالب برای افرادی که قصد سفر به کیش و بازدید از شهر حریره را دارند مفید باشد.

معماری حریره با آثار باقی مانده در اصفهان و شیراز بسیار متفاوت است. اما قطعا علاقه مندان به تاریخ و آثار باستانی را راضی خواهد کرد. برای رفتن به این منطقه تاریخی و بازدید از آثار باستانی موجود در آن برای خدمات رسانی تور کیش از اصفهان به عنوان یک فرصت عالی برای ساکنان این شهر شناخته می شود.

افرادی که در اصفهان و شیراز زندگی می کنند می توانند با استفاده از این تورها به راحتی به جزیره زیبای کیش سفر کرده و از حریره دیدن کنند..

در بخش نظرات می توانید نکات یا تجربه خود را از بازدید از شهر باستانی حریره با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید