آشنایی با مهمترین علائم سکته قلبی

یک متخصص قلب گفت: درد قفسه سینه شایع ترین دلیل سکته قلبی است که فرد را به مراکز درمانی می آورد.

به گزارش رجانیوز به نقل از جام جم آنلاین، مریم مشکانی، استاد بیماری های قلبی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با موضوع «علائم سکته قلبی چیست؟» گفت: درد قفسه سینه شایع ترین عاملی است که فرد را به سمت پزشکی سوق می دهد. در مراکز و اورژانس‌ها می‌کشد و باعث درد می‌شود، به‌ویژه در ناحیه جناغ، که می‌تواند به فک، شانه چپ تابش کند و در معده و زیر جناغ سینه احساس شود.

وی ادامه داد: درد قفسه سینه می تواند به سمت نوک انگشتان و در واقع بالای فک و زیر ناف باشد، اما بسیاری از علائم مربوط به گسترش سکته قلبی نیست، بلکه شایع ترین علت درد قفسه سینه است.

این متخصص قلب و عروق گفت: این علائم با تنگی نفس، تنگی نفس و تنگی نفس همراه است. بنابراین فرد به محض انجام کوچکترین حرکتی و محدود کردن آن دچار تنگی نفس می شود، گاهی اوقات فرد با علائم مغزی می تواند به مراکز درمانی مراجعه کند.

مشکانی خاطرنشان کرد: این لخته باعث بروز علائم سکته در فرد می شود که به آن علائم عصبی می گوییم و فرد می تواند علائم عصبی و تپش قلب داشته باشد.

این متخصص قلب و عروق تصریح می کند: گاهی اگر سکته قلبی منجر به نارسایی قلبی شود، باعث ادم اندام به معنای تجمع مایع در بدن می شود. این حالت ادم نامیده می شود و در اندام تحتانی ایجاد می شود، البته این حالت می تواند در افراد دیابتی باشد. بنابراین می تواند به صورت ضعف و بی حالی یا تنگی نفس در افراد دیابتی باشد.

  بخشنامه اعطای وام ازدواج

مشکانی خاطرنشان کرد: با انجام نوار قلب و اکوکاردیوگرافی می توان به روند سکته قلبی پی برد.

دیدگاهتان را بنویسید