آغاز تحول در رسانه ملی/ فرصت طلایی جبهه فرهنگی انقلاب برای اثبات ادعای خود

گروه فرهنگی – رجانیوز: دو سال پیش که وحید جلیلی به «این گروه خشن» زنگ زد و نامه معروفش را در مدیریت صدا و سیما نوشت تا به قول خودش گوشه ای از «اتاق تاریک 26 ساله» را روشن کند، بسیاری از انقلابیون گفتند. باید ببینیم جلیلی در جبهه فرهنگی انقلاب به حاشیه رفته است. پیش بینی ای که می توان گفت تا حدودی در دو سال اخیر محقق شد اما با حضور جبلی در راس رسانه ملی گمانه زنی ها درباره بازگشت وحید جلیلی در بستر فعالیت های فرهنگی شدت گرفت.

جلیلی هم اکنون معاونت فرهنگی سازمان صدا و سیما و دبیر ستاد تحول سازمان شده است. به عبارت دیگر بخش مهمی از مدیریت «اتاق تاریک 26 ساله» که او در سال 1998 گفته بود اکنون در دست اوست.

کارنامه جلیلی نشان می دهد که او از آن دست فعالان فرهنگی است که در جایی که کارش انجام شده، علاوه بر انتقادات تند، عملکرد خوب و رویکرد انقلابی داشته است. از سوی دیگر او بنیانگذار و مروج دیدگاه های معطوف به فرصت ها و ظرفیت ها به جای نگاه آسیب محور و تهدید محور در عرصه کار فرهنگی، هنری و رسانه ای است. یعنی انتقادش با وجود صراحت و طمع، نق زدن و غر زدن و تاکید بر سیاهی ها نبود.

برخلاف آنچه که وحید جلیلی در رسانه ها صرفاً به عنوان یک منتقد صریح و بدون موفقیت در امور فرهنگی معرفی می کند، تجربه او نشان می دهد که هر کجا که بوده، منطقی، متحول و خلاق بوده است. وقتی سردبیر در اوایل دهه 1980 بیرون آمد، خبرنگار او با غلبه بر فضای سیاسی آن روز، از سخنگوی دولت اصلاحات درباره مرگ دختر فقیری که درمانی برای سرماخوردگی دریافت نکرده بود، پرسید. اداره میراث آبینی در سوره چطور؟ چه در دفتر آموزش جبهه فرهنگی انقلاب و مجله راه و جشنواره عمار و چه در شهرداری مشهد. این کارنامه و دیدگاه های تحول آفرین وحید جلیلی باعث شد که وی بارها مورد تمجید رهبر معظم انقلاب قرار گیرد.

  داستان همسر رهبرانقلاب از روز شهادت پدر موشکی اش

برای وحید جلیلی که تا به حال جدی ترین، صریح ترین و تندترین انتقادها را از رهبری رسانه ملی داشته و به موانع و پیچیدگی های پیش روی خود کاملاً واقف است، حضور در این سمت بزرگترین آزمون کار فرهنگی اوست. موفقیت در این آزمون مستلزم حمایت سایر دلسوزان جبهه انقلاب بود. جلیلی نماینده همه منتقدان انقلابی سیاست‌ها و رویکردهای فرهنگی رسانه ملی در دو دهه گذشته است و موفقیت‌ها و ناکامی‌های او در این سمت را مرهون کل سیر انقلابی فرهنگ کشور می‌دانند.

شجاعت او در پذیرش این مسئولیت مهم و قرار گرفتن در معرض این مصیبت کاملاً ستودنی است. او به خوبی می داند که ناکامی اش در ایفای این مسئولیت را رسانه ای می کند و این به معنای پایان بیش از دو دهه نظریه پردازی تحول آفرین و انتقادی او در عرصه فرهنگ و رسانه است. اما از سوی دیگر پس از سال ها تغییر در عرصه فرهنگ، این فرصت طلایی برای او و جبهه فرهنگی انقلاب است تا ادعاهای خود را ثابت کنند و رسانه ملی را به سمت مردم، انقلاب و آرمان های مردم سوق دهند. امام و مقام معظم رهبری

جلیلی در این زمینه باید به تمام ظرفیت جبهه انقلاب توجه کند و با اینکه کادر و مربی خوبی است اما نباید تنها به تیمش راضی باشد. از طرفی جریان فرهنگی انقلاب نباید جلیلی را تنها بگذارد و فقط در بیرون خفه شود و غرغر و نق بزند. متاسفانه در همان یکی دو روز پس از اعلام انتصاب وحید جلیلی، برخی از فعالان انقلابی در گروه های مجازی طوری صحبت کردند که گویی منتظر شکست جلیلی و جبلی بودند تا ثابت کنند وحید جلیلی فقط انتقاد بلد است!

  خبر خوب/ جدیدترین روش خرید خانه در ایران اعلام شد + جزئیات

امروز با درایت و حاکمیت رهبر معظم انقلاب به جایی رسیده ایم که مردی مانند وحید جلیلی علیرغم میل همان جریان متنفذ در سطوح عالی علیرغم تمایل امثال جلیلی به ورود. فضای فرهنگی انقلاب به دلیل انتقاد از جریانی خاص و تاثیرگذار مدیریت رسانه ای رسانه ملی قرار دارد.

البته به لطف این شرایط مساعد، این امر مستلزم تلاش و همت همه جانبه همه دست اندرکاران فرهنگ انقلابی است.

منبع: هفته نامه 9 دی

دیدگاهتان را بنویسید