آغاز طرح انسداد وجوه صادرکننده چک برگشتی

13011 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از بانک مرکزی، مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره جزئیات انسداد حساب های بانکی مربوط به صادرکننده چک های برگشتی، گفت: لازم الاجرا است. استرداد چک برای کلیه حسابهای صادرکننده چک برگشتی.

یعنی تا امروز اگر چک فردی به همان بانک برمی‌گردد، اگر وجهی داشت، از این وجوه بیشتر از مبلغ چک استفاده می‌شد، اما از فردا این موضوع به همه بانک‌ها سرایت می‌کند. نحوه بلوکه شدن وجوه در حساب های فردی به این صورت است که از حساب هایی با موجودی بالاتر شروع می شود و به تدریج کاهش می یابد تا میزان کسری برگشتی را پوشش دهد تا همان مقدار مسدود شود و خود حساب در اینجا مسدود نمی شود. مبلغ باقی مانده در حساب مسدود می شود.

محرمیان تاکید کرد: سقف نهایی به اندازه چک برگشتی است. این فرآیند مانع از برگشت چک نمی شود. در عوض وجوهی که فرد در تمامی بانک ها دارد تا مبلغ چک برگشتی مسدود می شود. یعنی فرض کنید شخصی بخشی از مبلغ چک را در حساب خود دارد، پس مسلماً این مبلغ لحاظ و واریز می شود و مابقی مبلغ یعنی موجودی و کسری برگشتی چک در کل. بانک ها با این مبلغ مسدود خواهند شد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: پس از آن مراحل ارجاع فرد مورد نظر به قوه قضائیه و سایر مواردی که باید انجام می شد به پایان می رسد. مبالغ صادره و برداشت شده به دستور قوه قضائیه؛ پس از کسب رضایت گیرنده، وجوه بلوکه شده البته آزاد می شود.

  گوگل ادعاهایی مبنی بر افشای تصاویر پایگاه های نظامی روسیه را رد کرده است

محرمیان تاکید کرد: بنابراین از فردا با هماهنگی بسیار خوبی که با اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی داشتیم، این کار شروع و شروع به کار می کند.

وی با اشاره به اینکه این اقدام گام مهمی در کاهش چک های برگشتی خواهد بود، گفت: هموطنان عزیز توجه داشته باشند که این امر موجب افزایش عواقب برگشت چک و در نتیجه دقت بیشتر نسبت به چک خواهد شد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که در حال حاضر روزانه ده ها هزار فقره چک برگشتی در کشور داریم که تعداد زیادی است. ما معتقدیم با اجرای این قسمت از قانون طبیعتا این آمار کاهش چشمگیری خواهد داشت. همانطور که با اجرای بازرسی های صید ارغوانی و ثبت آنها و مواردی که تاکنون اعمال شده است، توانسته ایم نرخ بازگشت بازرسی ها را از حدود ده درصد برای بازرسی های قدیمی به کمتر از هفت درصد (حدود 6.5 درصد) برای صید افزایش دهیم. بازرسی ها خدای نکرده این روند نزولی ادامه پیدا کند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید