آقای روحانی! افتخار این رکورد کجاست؟

در حالی که آقای روحانی مدعی است دولتش نتایج مثبت و خوبی در عرصه اقتصادی به جا گذاشته است، عملکرد این دولت در بسیاری از زمینه ها فاجعه آمیز بوده است.

به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، حسن روحانی چندی پیش اعلام کرد که ذخایر ارزی را در اختیار دولت قرار داده است. وی در حالی مجلس را مقصر کسری بودجه دانست که پیش بینی فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت و ثبت هزینه ها بر اساس این پیش بینی موهوم از سوی سازمان برنامه و بودجه وی صورت گرفته است.

روزنامه ایران در همین زمینه به بررسی عملکرد اقتصادی دولت روحانی پرداخت و نوشت: وقتی به آمار نگاه می کنیم، واقعیت چیز دیگری به نظر می رسد. واقعیتی که دولتمردان و مردم در ماه های اخیر به آن دست زده اند. در پایان دولت دوازدهم، کسری بودجه کلان اقتصاد ایران با یکی از بالاترین نرخ های تورم معرفی شده در تاریخ خود دست و پنجه نرم می کرد و از سوی دیگر، متغیرهای پولی مانند نقدینگی و پایه پولی که منجر به چاپ پول قدرتمند بانک مرکزی در وضعیت نامناسبی قرار داشت و علاوه بر آن تامین مالی مخارج دولت توسط بانک مرکزی و استقراض بانک مرکزی نیز مشکلات جدیدی را برای اقتصاد ایران ایجاد کرد که در دوره سیزدهم به اوج خود رسید. – آن دولت

دولت رئیس جمهور در حالی تشکیل شد که میانگین رشد اقتصادی هشت سال گذشته نزدیک به صفر بود که پایین ترین رقم در بین دولت ها بود. میانگین رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در هشت سال گذشته تنها 1.3 درصد بوده است که در مقایسه با سایر دولت های قبلی فاجعه بار است. متوسط ​​رشد درآمد ملی کشور طی هشت سال گذشته دولت منهای 1.8 درصد بوده است در حالی که در دولت های نهم و دهم مثبت 2.8 درصد بوده است.

  اقدامات وزارت دفاع در زمینه تولید قطعات خودرو

علاوه بر این، گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می دهد که دولت قبل رکورد بیشترین تورم در 70 سال گذشته را داشته است. بر اساس اطلاعات موجود متوسط ​​تورم دوازده ماهه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی که در ابتدای تشکیل دولت یازدهم و در پایان مرداد ماه 1392 معادل 39 درصد بوده در پایان سال 1392 به 58.3 درصد. دولت دوازدهم (مرداد 1400) که در 70 سال گذشته 3.58 درصد بوده است که بی سابقه است.

دولت قبل تورم در بخش تولید را دو برابر کرد. بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌به‌نقطه تولیدکنندگان صنعتی در بهار 1400 به 94.7 درصد رسید که بالاترین نرخ تورم در بخش تولید در دو دهه گذشته است.

از سوی دیگر حسن روحانی در حالی از ریاست جمهوری کنار رفت که تجارت خارجی کشور در وضعیت فاجعه باری قرار داشت. دولت سیزدهم در شرایطی شروع به کار کرد که نتیجه کار دولت دوازدهم کاهش تراز حساب جاری کشور به رقم منفی 709 میلیون دلار در سال 1398 بود و این بود تا اینکه دولت یازدهم کشور را با مثبت به دست گرفت. موجودی حساب جاری 2.26 میلیارد دلار دولت رئیس جمهور نیز اداره کشور را بر عهده گرفت، در حالی که تراز تجاری کشور در سال 2019 نسبت به سال 2011 بیش از 90 درصد کاهش یافت و از 30.9 میلیارد دلار به تنها 2.3 میلیارد دلار رسید.

همچنین صادرات کالا از کشور در سال 1398 نسبت به سال 1390 به نصف کاهش یافته و از 98 میلیارد دلار به 49.8 میلیارد دلار رسیده است.

  مورا و باقری در سومین روز مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند

افزایش بدهی خارجی، جهش پایه پولی و نقدینگی تورمی، کاهش سرمایه گذاری، رشد 639 درصدی نرخ ارز، تلاش نافرجام برای اشتغال، به جای 500 هزار میلیارد تومان بدهی اوراق، افزایش 540 درصدی. در وام های شبکه بانکی و تقویت اختلاف طبقاتی (افزایش ضریب جینی از 365 هزار به 400 هزار) نقطه عطف دیگری در تاریخ 8 ساله دولت روحانی است.

دیدگاهتان را بنویسید