آقای ظریف! شبکه گزارشگر برجامی را متوقف کنید!

علی علیزاده، فعال رسانه ای و فعال سیاسی مقیم لندن، از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیشین خواست تا با «برانگیختن حسادت ملی با جنون رسانه ای» خبرنگارانی که او آنها را «نزدیک به ظریف» می خواند، از «سلاخی منافع ملی» جلوگیری کند.

به گزارش رجانیوس به نقل از روزنامه جوان، ماجرا با موج مجازی و رسانه ای علیه سفارت روسیه در تهران آغاز شد. توییتر سفارت با انتشار عکسی و توئیتی از ادای احترام سفیر این کشور در ایران به یادبود گریبایدوف در روز دیپلمات خبر داد.

الکساندر سرگئی ویچ گریبایدوف سفیر شوروی در ایران در دوره قاجار بود که در 9 بهمن 1389 توسط معترضان در تهران ترور شد و در مذاکرات با ترکمنچای و تنظیم عهدنامه نقش اساسی داشت و مدت کوتاهی پس از امضای معاهده به ایران آمد. به عنوان وزیر مستقل روسیه. رفتار گریبایدوف در ایران خشم و رنجش مردم را برانگیخته است. بر اساس گزارش های مکتوب، آنچه طومار را از زندگی گریبایدوف پیچیده می کند و آن را به ایران سرازیر می کند، رفتار با دو زن ارمنی است. معترضان در تهران به محل سکونت گریبایدوف یورش بردند و او را به ضرب گلوله کشتند. اعتمادآنلاین این توئیت را با عنوان «سفیر روسیه بر سر ایرانیان زخم پاشید» منتشر کرده است. اعتماد یکی از رسانه هایی است که خبرنگار سیاست خارجی آن روابط نزدیکی با ظریف داشت. دیگر رسانه های اصلاح طلب این اقدام را توهین به ایرانیان خواندند.

اما علیزاده با انتشار توییت های سفارت روسیه در سال های گذشته و در همان روز و به مناسبت «روز دیپلم» نوشت: «همه ساله بدون استثنا سالگرد گریبایدوف برگزار می شود و عکسی از او منتشر می شود». وی با بیان اینکه در ابتدای وزارت شما در دی ماه 93 برپا شد، افزود: اما در هشت سال وزارت شما هیچ رسانه ای اعتراض و غیرت ملی نداشته است. وی در ادامه به تفاوت واکنش ها در سال جاری با اشاره به گروهی خاص از خبرنگاران اشاره کرد:

  19000 مگاوات تاخیر در صنعت برق در 8 سال گذشته

اما امسال محافل خاصی روابط ایران و روسیه را قطع می‌کنند و به غوغای ملی ایران دامن می‌زنند. آقای ظریف! فقط شما به عنوان والدین می توانید مطمئن باشید. این موج احساسات ضد روسی و همچنین تمام امواج چند ماه اخیر (واکنش به عکس‌های دیدار اولیانف / مالی، رئیسی / پوتین، باقری / ریابکوف) توسط شبکه خبرنگاران برجامی دامن زده شد. از همان خبرنگارانی که بین تیر 92 تا خرداد امسال وزارت شما را هماهنگ کردند.» وی در ادامه گفت که آقای ظریف! روزنامه نگاران نزدیک خود را متوقف کنید و اجازه ندهید با سروصدای رسانه ها که شور ملی را برمی انگیزد، منافع ملی را سلاخی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید