آلمان در آستانه اوج تورم و رکود اقتصادی قرار دارد

بانک مرکزی آلمان اعلام کرد که این کشور در آستانه مواجهه با بالاترین تورم در چند دهه اخیر قرار دارد.

به گزارش رجانیوز به نقل از راشاتودی، «یواخیم ناگل» رئیس بانک مرکزی آلمان با اشاره به احتمال بالاترین نرخ تورم در این کشور از ورود احتمالی برلین به رکود اقتصادی خبر داد.

ناگل در گفت‌وگو با نشریه «رینشه پست» گفت: افزایش اخیر قیمت انرژی، ناشی از کاهش صادرات انرژی روسیه به آلمان، به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت برلین، احتمالاً منجر به افزایش حتی بیشتر قیمت‌های مصرف‌کننده خواهد شد.

به گفته ناگل، تورم حتی 10 درصدی در ماه های پاییز امکان پذیر است. آخرین باری که تورم دو رقمی در آلمان ثبت شد بیش از 70 سال پیش بود. آلمان در سال 1951 با تورم 11 درصدی شرایط مشابهی را تجربه کرد.

ناگل با هشدار نسبت به ادامه شرایط سخت اقتصادی در آلمان در سال آینده، افزود: موضوع تورم تا سال 2023 ادامه خواهد داشت و به جایی نمی رسد زیرا تنگناهای عرضه و تنش های ژئوپلیتیکی احتمالا ادامه خواهد داشت.

به گفته وی، احتمالاً تورم از پیش بینی ماه ژوئن بانک مرکزی آلمان (4.5 درصد) فراتر خواهد رفت و به طور میانگین به 6 درصد خواهد رسید.

رئیس بانک مرکزی آلمان همچنین با اشاره به کاهش واردات گاز روسیه که همزمان با افزایش شدید موج گرما در اروپا و کاهش سطح آب بسیاری از رودخانه‌های بزرگ اروپایی بود، نسبت به ضربه شدید اقتصادی به آلمان هشدار داد و گفت: به دلیل بحران انرژی، احتمالاً زمستان آینده با رکود اقتصادی مواجه خواهیم شد.

  قیمت جهانی نفت بالای 115 دلار است

طبق گزارش فایننشال تایمز، قیمت‌های تعیین‌شده توسط تولیدکنندگان در بخش صنعتی آلمان بین ژوئیه ۲۰۲۱ تا جولای ۲۰۲۲ به میزان ۳۷.۲ درصد افزایش یافت که بالاترین افزایش ثبت شده توسط اداره آمار فدرال آلمان است.

شرکت بزرگ نفت و گاز روسیه (گازپروم) روز جمعه اعلام کرد که انتقال گاز از طریق خط لوله نورد استریم 1 را برای اقدامات تعمیر و نگهداری به مدت سه روز متوقف می کند.

پیش از این، عرضه گاز به اتحادیه اروپا از طریق نورد استریم 1 20 درصد کاهش یافت که بالاترین میزان از ماه گذشته است. اعلام گازپروم در روز جمعه منجر به افزایش بیشتر قیمت گاز در اروپا شد و قیمت ها 7 درصد افزایش یافت و به 2600 دلار در هر هزار متر مکعب رسید.

دیدگاهتان را بنویسید