آمار جدید از عملکرد مدیران منصوب مستقیم همتی در بانک ها

13755 خبر اولیه

بر اساس گزارش تحریریه سال ۱۳۹۶، مدیریت سه بانک بسیار ناپایدار و مشکل دار کشور به بانک مرکزی سپرده شده است و این نهاد حتی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل این بانک ها را نیز منصوب می کند. یکی از این بانک های متوقف شده بانک سرمایه بود.
این
بررسی ها نشان می دهد که در نیمه اول دهه 1400، مانده مطالبات غیرجاری این بانک به معادل 90 درصد کل وجوه ارائه شده توسط بانک رسیده است. 27 هزار و 723 میلیارد تومان بدهی اضافه برداشت از بانک مرکزی، کفایت سرمایه منفی 403 درصد (به جای مثبت 8 درصد) و افزایش زیان انباشته به 93 برابر اصل سرمایه بانک از دیگر ابعاد فاجعه در مدیریت بانک سرمایه

یکی از لحظات بسیار عجیب در این بانک افزایش 2 برابری بدهی غیرجاری 67 ابربدهکار به بانک سرمایه است. اطلاعات صورت‌های مالی بانک نشان می‌دهد که پیش از ورود عبدالناصر همتی به بانک مرکزی و پیش از در دست گرفتن مدیریت بانک سرمایه توسط بانک مرکزی، بدهی غیرجاری 67 ابربدهکار این بانک حدود 11.857 میلیارد تومان بوده است. که با افزایش 1.9 برابری به 22 هزار و 281 میلیارد تومان در نیمه اول سال 1400 رسید.

اینکه چرا حتی یک ریال از بدهی این مازاد بدهکاران تسویه نشده و حتی بدهی آنها دو برابر شده است سوالی است که عبدالناصر همتی باید به آن پاسخ دهد.

همچنین در دوره عبدالناصر همتی; بدهی غیرجاری برخی ابربدهکاران مانند جهانبانی حدود 3.3 برابر، حسین هدایتی 6.17 برابر، جزیران 2 برابر، سامان مدلل 1.4 برابر، شاملویی 1.6 برابر، کاکایان 1.5 برابر و بدهی غیرجاری گروه صرافان است. 1.4 برابر است

  تولید 20 فیلم در حوزه حفاظت مقدس در سال آینده

موضوع بانک سرمایه زمانی جالب می شود که عبدالناصر همتی به جای پاسخگویی درباره فاجعه مدیریت این بانک، حرفی از این فاجعه نزد.

منبع: نود اقتصادی

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید