آمریکایی‌ها می‌دانند که باید در این گام‌های نهایی با ایران همکاری کنند/ دستاوردهای جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای در یک ماه گذشته برجسته بوده است.

گروه سیاسی رجانیوز: هفتمین دور مذاکرات هسته ای هشت ماه پیش در وین آغاز شد و همچنان ادامه دارد. طی چندین دور گفت‌وگو بین ایران و طرف‌های مقابل، روند مذاکرات تغییر کرد و تحولات مختلفی را پشت سر گذاشت. در ابتدای کار با توجه به اجرایی شدن دولت سیزدهم و تغییر مسیر در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی، آغاز به کار تیم جدید مذاکره کننده جمهوری اسلامی با فضای تبلیغاتی و رسانه ای در کشور همراه بود. غرب که با هدف تخریب نمایندگان ایران در مذاکرات هسته ای و طرح این موضوع که تیم جدید، گروهی بدون تجربه کافی برگزار شد. این سروصدا البته از سوی تیم مذاکره کننده ایرانی نادیده گرفته شد.

وی با پیروی از رویکردهای تیم مذاکره کننده ایرانی نشان داد که این تیم علاوه بر داشتن دانش کافی از گفت وگو، گاه راهکارها و پیشنهادهایی برای خروج از بن بست ارائه می دهد و از منافع ملت ایران در برابر زیاده خواهی های دیگر کشورها محافظت می کند.

اخبار منتشر شده در حال حاضر نشان می دهد که ثبات و مقاومت تیم مذاکره کننده در برابر خواسته های غیرقانونی و نامشروع اروپا و آمریکا، طرف های مقابل را به این نتیجه رسانده است که سیاست تحریم و فشار علیه ایران هیچ نتیجه ای ندارد و باید یک تصمیم اتخاذ کنند. رویکرد انعطاف پذیرتر با جمهوری اسلامی.

در این زمینه روزنامه جام جم با دکتر سید محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده و تحلیلگر حوزه روابط بین الملل گفت و گو کرده و به تشریح عملکرد تیم مذاکره کننده و دستاوردهای نمایندگان سیاسی ایران در هسته ای پرداخته است. مذاکرات ، که در زیر توضیح داده شده است.

با توجه به اینکه چندین دور مذاکرات هسته ای برگزار شده و اخباری مبنی بر ارائه پیشنهادهای طرفین برای به نتیجه رسیدن منتشر شده است، تحلیل شما از روند این مذاکرات چیست؟

  رشد قابل توجه درآمدهای مالیاتی دولت

اگرچه تاكنون از سرنوشت مذاكرات به طور كامل اطلاعي در دست نيست، اما بر اساس آنچه در رسانه ها منتشر شده، جمهوري اسلامي ايران در اين مذاكرات دستاوردهاي بزرگي داشته است. بر اساس تحلیل ها و ارزیابی هایی که کارشناسان و رسانه های مختلف گزارش داده اند، می توان دریافت که دستیابی به این دستاوردها در ابتدا کاملاً دور از ذهن به نظر می رسید، اما پس از گذشت هشت ماه، کشور در احقاق حق خود به موفقیت دست یافت.

این دستاوردها در حوزه مذاکرات رفع تحریم ها چیست؟

ما توانسته‌ایم در همه زمینه‌ها از جمله پادمان‌ها، بازرسی‌ها و مسائل مربوط به تحریم‌ها و همچنین موضوعات مرتبط با آژانس پیشرفت‌های شگرفی داشته باشیم و این نتیجه مقاومت مردم ایران و جمهوری اسلامی ایران است. این دستاوردها البته به این دلیل بود که تیم جدید مذاکره کننده هسته ای ما می دانستند که اگر توافق هسته ای با عجله امضا شود، بعداً هزینه آن را خواهیم پرداخت. از این رو تیم مذاکره کننده برای حفظ حقوق جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی صبورانه این دوران سخت را تحمل کردند.

همانطور که می دانید برخی گمانه زنی های رسانه ای و همچنین اظهارات رسمی و اظهار امیدواری برخی طرف های مذاکره حاکی از نزدیک شدن به مرحله توافق هسته ای است، اما به نظر می رسد همچنان مسائل حل نشده ای بین ایران و آمریکا وجود دارد. شما در مورد آن چه فکر میکنید؟

البته هنوز مراحل نهایی باقی است و باید در این موارد به جمع بندی قطعی رسید، اما شواهد نشان می دهد که پاسخ آمریکا روشن است و می دانند که باید در این گام های نهایی با جمهوری اسلامی و تیم مذاکره کننده ما همکاری کنند. این جایگاه مقتدرانه و آبرومندانه مرهون همکاری و همگرایی همه ارکان نظام، قوای سه گانه، مجموعه های بالادستی و همچنین تکیه بر قانون مصوب شورای اسلامی به عنوان اقدام راهبردی رفع تحریم ها و حفظ حقوق است. ملت ایران

  افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان تا سقف 10 میلیون تومان

رویکردهای سیاسی و خارجی دولت سیزدهم تا چه اندازه باعث شده که تیم مذاکره کننده ما دست پر پای میز مذاکرات هسته ای بیایند؟

یکی از ویژگی‌های دولت سیزدهم این بود که ضمن تاکید بر تداوم و تداوم گفت‌وگو با طرف‌های مقابل برای احقاق حقوق ایران پای میز مذاکره، موضوع برجام را به معیشت مردم گره نزد و همراه با تعاملات بین‌المللی. بحث اقتصاد مقاومتی را با جدیت دنبال می کند تا شرایط را بهتر کند تا فضای مذاکره از فضای بازار و اقتصاد دور بماند. این رویکردها منجر به افزایش ظرفیت ما در مذاکرات هسته‌ای شد و به تدریج ذهنیت طرف مقابل را نسبت به تأثیر فشار اقتصادی و تحریم‌ها بر فضای مذاکره تغییر داد.

رویکرد تیم های مذاکره کننده فعلی و قبلی را چگونه ارزیابی می کنید؟

به هر حال من شاهد زحمات آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه سابق و هیئت همراه ایشان بوده ام و به زحمات و تلاش های تیم مذاکره کننده قبلی احترام می گذارم. دکتر علی باقری را هم از نزدیک می شناسم. من و او از زمان جنگ با هم بودیم. ضمناً باید یادآوری کنم که دکتر باقری یکی از فارغ التحصیلان دانشکده های ایران است. رئیس تیم مذاکره کننده محصول محافل علمی و دانشگاهی کشور است و بدون اینکه بخواهم عملکرد دو تیم قبلی و فعلی را مقایسه کنم باید بگویم که دستاوردهای جمهوری اسلامی در این زمینه برجسته بوده است. مذاکرات هسته ای در ماه گذشته منظور من از بیان مشکل مذکور این است که به هر حال اعتماد رهبری به نظام آموزشی و علمی کشور باعث شده کسانی که در ایران تحصیل کرده اند و از نظام آموزشی ما پرورش یافته اند بتوانند در مذاکرات هسته ای گام های بلندی بردارند تا به نتیجه برسند. منافع جمهوری اسلامی در برابر دشمنان استقلال و اقتدار کشور است و این یکی از نشانه های اقتدار ایران است و نشان دهنده این واقعیت است که ما در داخل توانمندی های خوبی داریم که می توانیم با اطمینان کارهای بزرگ انجام دهیم.

  حمله پهپادی به پایگاه عین الاسد در استان الانبار

تحولات منطقه ای و همچنین تعاملات بین المللی ایران با سایر کشورها تا چه اندازه بر فضای مذاکرات تاثیر گذاشت؟

از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون شاهد حضور ایران در بسیاری از قراردادهای منطقه ای و سازمان های بین المللی مانند شانگهای، بریکس و… بوده ایم. توافقات و توافقات بسیاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و امنیتی صورت گرفت. طبیعتاً این رویکردها این پیام را به طرف‌های مقابل رساند که جمهوری اسلامی علاوه بر پیگیری برجام و مذاکرات هسته‌ای، به دنبال تقویت روابط با دولت‌ها و ملت‌های همسایه است.

رویکرد آقای رئیسی رئیس جمهور در خصوص مذاکرات هسته ای چگونه بود؟

یکی از ویژگی های او اصرار برای گرفتن یک معامله خوب بود. آقای رئیسی هرگز نمایندگان ایران در مذاکرات هسته‌ای را برای به نتیجه رسیدن زودهنگام تحت فشار قرار نداد و تحت تأثیر جو هیجانی قرار نگرفت و با تعجیل در این زمینه مخالف بود. وی در این راستا تنها نیازهای بلندمدت کشور را مد نظر قرار داد و به دکتر باقری، رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد که تمام تلاش خود را برای رسیدن به یک توافق خوب به کار گیرد. این رویه دست مذاکره کنندگان ایران را باز گذاشت و موقعیت آنها را مستحکم کرد و به آنها قدرت مقابله با زیاده خواهی های طرف مقابل را در عین داشتن ابتکار عمل برای تضمین منافع ملی جمهوری اسلامی داد.

دیدگاهتان را بنویسید