آمریکا باید سیاست غلط فشار حداکثری را اصلاح کند/ واشنگتن باید به خواسته های منطقی و برحق ایران توجه کند

گروه بین الملل رجانیوز: ژائو لیژین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که آمریکا باید سیاست غلط «فشار حداکثری» را کنار بگذارد و به خواسته‌های منطقی و مشروع ایران توجه کند.

همانطور که در وب سایت رسمی وزارت امور خارجه چین منتشر شده است، ژائو لیجیان این اظهارات را در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود بیان کرد.

وی در این خصوص افزود: آمریکا به عنوان آغازگر مشکلات مربوط به پرونده هسته ای ایران باید سیاست غلط «فشار حداکثری» را کاملا اصلاح کند و به خواسته های منطقی و برحق ایران پاسخ مثبت دهد. در این صورت، مذاکرات در آینده نزدیک به نتیجه خواهد رسید.»

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت: مذاکرات برای احیای برجام اکنون در شرایط بحرانی قرار دارد. ذینفعان باید در مسیر گفتگو و مذاکره باقی بمانند و تلاش های دیپلماتیک را برای دستیابی به اجماع در مورد موضوعات و اختلافات باقی مانده افزایش دهند.

در 18 می 1997، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به طور یکجانبه و غیرقانونی از توافق بین المللی برجام خارج شد و اعلام کرد که با اعمال «سخت ترین تحریم های تاریخ» و در پیش گرفتن «سیاست فشار حداکثری» علیه ایران، در تلاش برای «تقویت» است. برجام و موضوع موشکی و منطقه گرایی ایران در آن توافق گنجانده شد و بار دیگر مقامات تهران را مجبور به بازگشت به میز مذاکره کرد. مقامات و رسانه های آمریکایی پس از چندین سال آشکارا شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران را اعتراف کرده اند.

مذاکرات رفع تحریم ها و بازگشت آمریکا به توافق برجام در دولت سیزدهم از ابتدای دی ماه سال گذشته در وین آغاز شد، اما به دلیل جدی نبودن واشنگتن، این مذاکرات در اسفندماه پایان یافت. قطر پس از یک وقفه چند ماهه در روزهای 7 و 8 ژوئیه در دوحه دور جدیدی از مذاکرات را برگزار کرد، اما تاکنون به دلیل عدم اطمینان آمریکا از استفاده ایران از منافع اقتصادی برجام و خروج از برجام. از زمانی که این توافق مجدداً به یک نتیجه مشخص و مشخص منجر نشده است، برجام همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

  برگ برنده روسیه در بازار انرژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید