آمریکا روزی 300 میلیون دلار در افغانستان خرج کرد و رفت!

به گزارش سرمقاله، 24 اوت 1401 (15 اوت 2022) سالگرد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پس از 20 سال اشغال است. این رویداد که به دستور “جو بایدن” صورت گرفت؛ این خروج که غیرمسئولانه تلقی می شد، حملات شدید مخالفان را به دنبال داشت.

یکی از دلایل اصلی انتقاد از دولت های مختلف آمریکا، جنگ های خارج از کشور به ویژه در افغانستان و هزینه تریلیون ها دلاری آنهاست.

در مورد هزینه های ایالات متحده در افغانستان، دانشگاه براون اخیراً در یک مطالعه جامع تخمین زده است که این کشور در 20 سال گذشته که در 11 سپتامبر 2001 آغاز شد، در مجموع 2.26 تریلیون دلار برای جنگ در افغانستان هزینه کرده است. 300 میلیون دالر امریکایی در روز و سرانه آن معادل 50000 دالر برای هر افغان است.

در ادامه این تحقیق آمده است: «مصرف 2.26 میلیارد دلاری در افغانستان شامل بیش از 800 میلیارد دلار هزینه مستقیم نظامی و بیش از 85 میلیارد دلار برای آموزش نظامیان افغان است.»

از نظر تلفات انسانی، جنگ در افغانستان 2500 سرباز آمریکایی و نزدیک به 4000 غیرنظامی آمریکایی کشته شده است. همچنین دفتر بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان یا “سیگار” اخیراً در گزارشی اعلام کرد که “66000 سرباز و 48000 غیرنظامی افغان در جنگ 20 ساله ایالات متحده در افغانستان کشته شده اند. 75000 غیرنظامی دیگر در آن کشور نیز زخمی شدند.»

به دلیل این تلفات جانی و مالی، سرانجام آمریکا شکست را پذیرفت و برای همیشه افغانستان را ترک کرد، اما این خروج غیرمسئولانه به وخامت اوضاع افغانستان نیز کمک کرد و از سوی دیگر باعث بی اعتمادی متحدان آمریکا به سیاست‌های این کشور شد. کاخ سفید.

  ملک در ترکیه گران می شود

20 سال اشغال، 300 میلیون دلار در روز

در محیط پس از بحران اوکراین، آمریکا نیز با مشکلات اقتصادی قابل توجهی مواجه بود. تورم در کشور در خرداد به 9.1 درصد افزایش یافت و در همین ماه تورم در بخش انرژی به 41.6 درصد رسید که در چهار دهه اخیر کشور بی سابقه بوده است.

خروج نیروهای شکست خورده آمریکایی از سومالی
حدود 2 دهه قبل از حضور نظامی فرانسه در مالی، سومالی در شرق آفریقا به هدف نیروهای آمریکایی تبدیل شد. پس از سرنگونی دولت “محمد زیادباره” دیکتاتور سومالی توسط گروه های مخالف در سال 1991، نیروهای آمریکایی در سال 1992 به بهانه پایان دادن به شورش در سومالی و در واقع برای روی کار آوردن دولت دست نشانده وارد این کشور شدند.

20 سال اشغال، 300 میلیون دلار در روز

در حالی که گروه های پیروز نتوانستند بر سر تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسند و این خود به جنگ داخلی منجر شد، حضور نیروهای آمریکایی در قالب نیروهای حافظ صلح سازمان ملل نیز با مقاومت نیروهای سومالیایی مواجه شد.

استدلال وزارت دفاع آمریکا که به پنتاگون و سازمان جاسوسی این کشور (سیا) نیز معروف است این بود که در مدت کوتاهی دولت مورد نظر ایالات متحده را بر سر سومالی مستقر خواهند کرد، اما شبه نظامیان سومالیایی جنگ را علیه این کشور آغاز کردند. نیروهای نظامی آمریکا و این درگیری ها، آسیب های بیشتری را برای کشور به ارمغان آورد.

از سوی دیگر، اشغالگران آمریکایی در جریان اشغال نظامی سومالی و مبارزه با مردم و نیروهای شبه نظامی آن کشور تلفات زیادی متحمل شدند که با مخالفت افکار عمومی آمریکا مواجه شد و در نتیجه کنگره آمریکا از کاخ سفید درخواست کرد. خروج ارتش آمریکا از سومالی
سرانجام در 25 مارس 1994 (5 آوریل 1373) بیل کلینتون رئیس جمهور ایالات متحده دستور خروج نیروهای آمریکایی از این کشور آفریقایی را صادر کرد و واشنگتن بدون دستیابی به نتیجه مطلوب سومالی را ترک کرد.

  کدام صنعت را می توان چهارراه فناوری دانست؟

پس از حملات 11 سپتامبر 2001، آمریکا بار دیگر به بهانه مبارزه با تروریسم دست به خشونت در این کشور زد. این در حالی است که 25 درصد از تروریست های خارجی که برای الشباب در سومالی می جنگند، اتباع بریتانیا هستند.

به طور خلاصه مداخله نظامی و اشغال سومالی توسط ارتش آمریکا نه تنها کمکی به برقراری امنیت و امنیت در آن کشور نکرد، بلکه مردم بیشتر در معرض خطرات و فقر قرار گرفتند.

مؤسسه بروکینگز در مطالعه‌ای بیان می‌کند: «در سال 2010، تنها 50 گروه مسلح در سومالی فعال بودند، اما تعداد این گروه‌ها پنج سال بعد، یعنی در سال 2015، سه برابر شد و به بیش از 150 گروه مسلح رسید.» زیرا دامنه فعالیت‌های ارتش آمریکا تجاوز و اشغال از عراق تا سوریه و از افغانستان تا پاکستان گسترش یافت، جنگ سومالی به آن کشور محدود نشد و کنیا را نیز در بر گرفت.

زمان فرار دوباره از عراق فرا رسیده است
نیروهای اشغالگر آمریکا از سال 2003 عراق را به بهانه انهدام سلاح های شیمیایی و کشتار دسته جمعی اشغال کردند، اما در سال 2011 مجبور به ترک کامل این کشور شدند. ظهور داعش بار دیگر بهانه ای را برای حضور آنها در این کشور جنگ زده فراهم کرده است و بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است. آمریکایی ها همچنین تعدادی نیروی نظامی و سامانه های دفاعی را در سفارت خود در منطقه تحت حفاظت شدید در قلب بغداد مستقر کرده اند.

20 سال اشغال، 300 میلیون دلار در روز

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را 500 نفر کاهش می دهد و سپس فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج اولین گروه از نیروهای آمریکایی از این کشور را بر اساس توافق اخیر بین بغداد و عراق آغاز کرده است. واشنگتن.

  سقوط بیت کوین - بررسی تحریریه رسانه ها

ائتلاف بین المللی علیه داعش اخیرا تعداد کل نیروهای آمریکایی در عراق را 3000 نفر اعلام کرده است. این در حالی است که برخی منابع سیاسی و امنیتی در این کشور تعداد واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از اعلام شده می دانند و خواستار روشن شدن موضوع هستند.

مقامات و مردم عراق بارها بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان برای اجرای مصوبه مجلس در این زمینه تاکید کرده اند. بسیاری از مخالفان حضور نظامی آمریکا بر این باورند که دولت عراق باید قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی در ژوئن آینده (خرداد 1402) به اجرای تصمیم پارلمان عراق مبنی بر اخراج این نیروها سرعت بخشد.

به گفته ناظران، خروج نیروهای آمریکایی از عراق به مهم ترین بحران ها در خاورمیانه پایان می دهد و از تبدیل شدن عراق به عرصه رویارویی و از دست دادن بسیاری از مردم بی گناه جلوگیری می کند. به طور کلی، نظامی گری آمریکایی در دهه های اخیر همواره با شکست همراه بوده است که مهم ترین دلیل آن ریشه در فرهنگ آمریکایی دارد.
اندیشکده آمریکایی «دیلی بیست» اخیرا این سوال را مطرح کرده است که «چرا مرگبارترین سازمان نظامی تاریخ نمی تواند در جنگ های خود پیروز شود؟

منبع: ایرنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید