آمریکا زودتر از اروپا فهمید که هیچ خبری پشت آشوب ها نیست/ وقتی از تحریم ها خارج شوند، ما هم اقدامات متقابل انجام می دهیم.

گروه سیاسی رجانیوز: حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گوی تلویزیونی در واکنش به قطعنامه ضدایرانی پارلمان اروپا گفت: از حدود دو ماه پیش تاکنون تعداد کمی از مقامات سیاسی کشورهای اروپایی به تصمیم خود ادامه داده اند. مداخلات برای تشدید و ایجاد اغتشاش در داخل کشور در خصوص موضوع نامگذاری سپاه به عنوان تروریست.

من گزارش میدم رجانیوز; وی افزود: از آن زمان تاکنون در سطوح مختلف در دستگاه دیپلماسی فعال بوده ایم چرا که در بخشی از اروپا یک تصور غلط در حال شکل گیری بود و در عین حال به خوبی عواقب این اقدام را درک کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: نتیجه صحبت های من و همکارانم با تعدادی از وزرای خارجه اروپا از جمله آقای بورل این بود که در جلسات شورای وزیران به این نتیجه رسیدند که هر اقدام الزام آور در حوزه اروپا می تواند عواقب ناگواری برای اروپا و قدرت های منطقه و جهان داشته باشد.

امیر عبدالخیان گفت: بنابراین در فضای احساسی و هیجانی که عده ای از گروهک تروریستی منافقین و برخی جریانات انحرافی پشت آن ایستاده اند، 2 روز پیش قطعنامه ای غیر الزام آور در پارلمان اروپا به تصویب رساندند و هدفشان رعایت آن بود. اثرات سیاسی و روانی

وی افزود: البته من بلافاصله صحبت کردم و در جریان این اقدامات به آقای بورل و وزیر خارجه سوئد که رئیس جمهور موقت اروپا است تذکر دادم و آنها اطمینان دادند که در جلسه شورای وزیران چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. و می دانیم که سپاه یک گروه حاکم در جمهوری اسلامی ایران است. اما مسلماً در تصمیمات آنها هر اتفاقی ممکن است بیفتد و ما نمی توانیم به این بحث ها کاملاً اعتماد کنیم.

  واکسیناسیون دانش آموزان اجباری نیست

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به جلسه امروز شورای اسلامی گفت: امروز جلسه غیرعلنی در مجلس برگزار شد و سرلشکر سلامی نیز حضور داشت. برخی از نمایندگان نظراتی را مطرح کردند، فضای مجلس نسبت به این اقدام اروپا تند بود، هرچند قطعنامه الزام آور نبود.

وی افزود: دو طرح اضطراری روی میز گذاشته شد که اگر به هر دلیلی اظهارات آقای بورل و رئیس موقت اتحادیه اروپا با آنچه در اتحادیه اروپا اتفاق می‌افتد مغایرت داشت، اقدامات متقابل فوری در مورد نیروها انجام شود. که نیروهای اروپایی باید در منطقه و جهان بسیج شوند.

امیر عبدالخیان گفت: با درک ما از وضعیت اروپا، امروز در بخشی از اروپا احساسات به جای عقلانیت حاکم است و به دنبال تأثیرگذاری روانی هستند، زیرا فکر می کنند در اقدامات مداخله ای قبلی در منطقه شکست خورده اند. در حال تلاش برای فعال کردن مناطق دیگر هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امیدوارم عقلانیت در شورای وزیران اتحادیه اروپا حاکم شود و نیروهایی که واکنش احساسی نشان می دهند از این فضا فاصله بگیرند.

وی افزود: آقای بورل به من روشن کرده است که این افراد در پارلمان اروپا رفتاری احساسی داشته اند و می خواستند نگرانی های خود را در این قالب بیان کنند، اما جالب است بدانید که یکی از نگرانی های جدی که در این قطعنامه بیان کرده اند، این است. این یکی از اعضای اتحادیه اروپا و برخی مقامات اروپایی است که ما قبلاً در یک اقدام متقابل تحریم کرده ایم.

امیر عبدالخیان گفت: از ما خواستند که آنها را از تحریم ها خارج کنیم که یک اقدام متقابل است و زمانی که از تحریم خارج شوند ما هم اقدامات متقابل انجام می دهیم.

  مدیر اصلاحات وزیر فروش مرغ، کشاورزان تورم را فاکتور دارد!

وزیر امور خارجه کشور درباره برگزاری اولین نشست بین المللی زنان تاثیرگذار در تهران نیز گفت: کشور در چهار ماه گذشته درگیر یک جنگ شناختی پیچیده و چندلایه بود. ابتکارات روی میز و اقدامات در دستور کار است. یکی از این ابتکارات مطرح شده توسط همسر محترم رئیس جمهور، بحث برگزاری کنگره زنان تأثیرگذار ایران است.

وی افزود: کمتر از دو ماه پیش دعوتنامه هایی در سطوح مختلف صادر شد و در نهایت در پایان هفته گذشته شاهد برگزاری اولین کنگره زنان تاثیرگذار ایران بودیم.

امیر عبدالاخیان گفت: در این دیدار 211 مهمان خارجی از 67 کشور جهان به صورت ترکیبی از مسئولان و همسران روسای جمهور و چهره های علمی حضور داشتند.

وی افزود: طبق سند امضا شده در این کنگره، اعضا توافق کردند که دبیرخانه مجازی این نشست در تهران باشد. همچنین در راستای توانمندسازی زنان، تشکیل صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی یکی از دستاوردهای این نشست است.

امیر عبدالاخیان تصریح کرد: به صورت نمادین هدایایی و جوایزی به برخی از بانوان تاثیرگذار اهدا شد که برخی از آنها جوایز نمادین خود را به صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی اهدا کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در فضای جنگ ترکیبی که دشمنان ملت ایران با شعار حمایت از زنان دست به اقداماتی برای کشتن آن زده اند، دعوت از این تعداد از زنان و مسئولان اجرایی کشورهایی که در حوزه های مختلف از جمله صنعت و ارتباطات حضور دارند اتفاق مهمی بود.

وی افزود: عده ای در فضای مجازی گفتند وزارت امور خارجه از افرادی که الگو بودند دعوت کرد. همسر رئیس جمهور یک کشور که اکثرا مسلمان نیستند، به احترام ما و قوانین ما سعی کرد لباس مناسب بپوشد و در جلسات شرکت کند.

  طرح شفافیت رای نمایندگان به زودی در مجلس بررسی می شود

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: این جلسه پیام بسیار محکمی درباره نگاه زنان در دیپلماسی جمهوری اسلامی داشت و نباید به این حاشیه ها پرداخت.

امیر عبدالخیان همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات برای رفع تحریم ها گفت: تبادل پیام همچنان ادامه دارد. اگر ملاحظه کردید در مصوبه مجلس به اروپایی شدن اشاره کردند که باید برجام را بپذیریم و اعلام کنیم که برجام دیگر اولویت ما نیست، چیزی که در شعارهایشان آمده است، در اغتشاشات هم اشاره کردند، اما در همان احساسی. پارلمان اروپا این بند را به دلیل رد و بدل شدن پیام ها معرفی نکرد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در مسیر توافق، مراحلی را تعریف کرده ایم که معتقدم یکی از این مراحل در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد و در عین حال در پاسخ به این پیام که آمریکایی ها به طور مستمر اعلام کرده اند، ما چارچوبی را تعریف کرده ایم و بر اساس آن این کار را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: صرف نظر از اینکه برجام چقدر تاثیر داشته باشد، کشورهای مقابل چاره دیگری ندارند و به همین دلیل این بند از قطعنامه پارلمان اروپا حذف شده است و به همین دلیل آمریکایی ها خیلی زودتر از کشورهای اروپایی متوجه شدند. که هیچ خبری پشت آشفتگی در ایران نیست، زودتر پیام دادند و اصرار داشتند که به برجام بازگردند، هرچند به ریاکاری ادامه می دهند.

وی افزود: اما برای ما در وزارت امور خارجه پیام دیپلماتیک مهم است و در جایی که فکر می‌کنیم به جایی رسیده‌ایم که منافع ملت تضمین شود، آماده توافق هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید