آمریکا مشتری کامل قرص کنسانتره انار ایرانی

5042 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، ولیولا داودآبادی با اشاره به تعطیلی برخی از کارخانه ها به دلیل کمبود سرمایه در گردش، اظهار کرد: دولت برای شناخت ریشه تعطیلی و افزایش و کاهش مصرف سرانه نیازمند داشتن آمار تولید و مصرف است. اما حتی رقم دقیق صادرات نیز در دسترس نیست. فقط می دانیم که بیشتر صادرات در بخش کنسانتره است. به طور کلی اکثر کارخانه ها برای تولید کنسانتره راه اندازی شده بودند، اما به تولید آب میوه نیز روی آوردند.

وی با بیان اینکه صادرات آب میوه به کشورهای همسایه محدود می شود، افزود: این کنسانتره در شرایطی به اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و آمریکا نیز صادر شد که پس از اعمال تحریم ها تقریباً محدودیت داشت. در حال حاضر بیشتر ترکیه کنسانتره را از ایران خریداری می کند و خود آن را صادر می کند. عراق، پاکستان، روسیه و آلمان نیز کمتر کنسانتره ایرانی می خرند. اما این شیره به افغانستان، عراق و دیگر کشورهای همسایه صادر می شود.

به گفته دبیر انجمن صنایع آبمیوه و کنسانتره، سالانه حدود 70 تا 80 هزار تن کنسانتره در کشور تولید می شود که از این میزان 20 تا 30 هزار تن به کشور صادر و مابقی صادر می شود.

وی با اشاره به ارزش بالای کنسانتره انار گفت: یک بشکه کنسانتره انار قیمتی بسیار بالاتر از یک بشکه نفت دارد. به عنوان مثال، یک بشکه نفت می تواند حدود 100 دلار قیمت داشته باشد، اما یک بشکه انار قیمت بیشتری دارد. قیمت هر دانه انار در آمریکا حدود سه دلار است که کیفیت انار ایرانی نیست و اگر تاکید بر صادرات چنین محصولاتی که ارزش افزوده بالایی دارند، به نفع واحدهای کشاورزی هم هست.

  زمان خروج از مذاکرات چه زمانی است؟

آمریکا مشتری کامل قرص کنسانتره انار ایرانی

داودآبادی ادامه داد: زمانی آمریکا یکی از مشتریان اصلی قرص کنسانتره انار ایرانی بود و در برخی مواقع ژاپن حتی در داروخانه های خود کنسانتره انار می فروخت. کره یکی دیگر از مشتریان کنسانتره انار ایرانی بود، اما پس از یک سال سردی هوا در باغ های انار، مشتریانی از دست رفتند. اما وزارت جهاد کشاورزی باید به چنین شرایطی رسیدگی می کرد و در مجموع باید برای افزایش باغات تلاش می کرد.

به گفته دبیر انجمن صنایع آبمیوه و کنسانتره، ظرفیت بالای تولید و صادرات به مشتریان و قوانین کشور بستگی دارد. به طور کلی اگر تمام ظرفیت کارخانه های کشور کار کند و قوانین ثابت باشد، ظرفیت صادرات بسیار بیشتر از وضعیت فعلی است. همچنین افزایش صادرات مستلزم رفع مشکلات بانکی، امکان استفاده از اعتبارات اسنادی و رفع تحریم ها است. در سال‌های اخیر که پول باید به صرافی در یک کشور می‌رفت، مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان ایجاد کرد و پول زیادی از این راه از دست رفت. در سال های اخیر به طور کلی حواله ها موضوع مهمی بوده است که باعث شده برخی از مشتریان خود را از دست بدهیم و جایگزینی آنها زمان بر است.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید