آمریکا هنوز برای مذاکره تصمیم نگرفته است/ تا ابد منتظر نخواهیم بود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایالات متحده هنوز تصمیمی سیاسی در مورد موضوعات باقی مانده در مذاکرات وین نگرفته است و تلاش می کند مسائل باقی مانده را گروگان مسائل سیاست داخلی خود نگه دارد.

به گزارش رجانیوس، سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز (دوشنبه) در پاسخ به سوالی درباره نتایج دستگاه دیپلماسی کشورمان در سال گذشته، گفت: مردم بسیار قابل قبول بود.

وی افزود: در حوزه مقابله با تحریم، کمک موثر دستگاه دیپلماسی برای ارتقای تجارت و روابط عادی بین بخش خصوصی و دولتی اعم از نفت و غیرنفتی موفق بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: سال گذشته سال سختی برای تاج و تاج و تهیه واکسن بود.

حاتب زاده افزود: اقدامات گسترده ای از سوی دستگاه دیپلماسی در زمینه رفع تحریم ها انجام شده است و ماه ها مذاکره و ده ها جلسه در وین و صدها جلسه در تهران و رفت و برگشت های متعدد منجر به حجم زیادی از مذاکرات دیپلماتیک شده است. فعالیت. “

وی همچنین به تحریم های جدید اعمال شده از سوی آمریکا واکنش نشان داد و گفت که ایالات متحده این اقدامات بحث برانگیز را تشدید کرده است. اتفاقی که برای یکی از هنرمندان ما افتاد نمونه ای از صدها هزار نمونه ای است که آمریکا در 40 سال گذشته علیه مردم ایران ساخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایالات متحده نشان داده است که از دیدگاه واشنگتن، همه چیز سیاسی است و در صورت لزوم، همه ارزش‌ها را قربانی اهداف سیاسی خود می‌کنند.

حاتب زاده افزود: آنچه در وین شاهد آن هستیم به دلیل رویکرد آمریکاست. ایالات متحده هنوز تصمیمی سیاسی در مورد مسائل باقی مانده از مذاکرات وین نگرفته است و سعی دارد مسائل باقی مانده را گروگان امور داخلی خود نگه دارد.

وی تاکید کرد: ایران نمی تواند برای همیشه صبور باشد. اگر آمریکا می خواهد به توافق برسد باید هر چه زودتر تصمیم سیاسی بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در تشریح سفر اخیر انریکه مورا به تهران گفت: آقای مورا در این سفر نکاتی داشت که می خواست با ما تبادل نظر کند.

ایران بیشترین ابتکارات را در مذاکرات داشت

حاتب زاده با بیان اینکه پاسخ ما به سوالات مطرح شده و درخواست ما روشن است، افزود: سعی کرده ایم زمانی دیگر را به عنوان جمهوری اسلامی ایران بازآفرینی کنیم.

وی گفت: به گفته کسانی که پیام را دریافت و مخابره کرده اند، تهران تاکنون بیشترین ابتکارات را داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت اسرای ایرانی و آمریکایی گفت: منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم اما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم. موضوع زندانیان به اقدامات طرف آمریکایی بستگی دارد.

  رشد 52 درصدی صادرات ایران به کشورهای اکو

بایدن می خواهد جانشین ترامپ شود

حاتب زاده در پاسخ به برخی ادعاها درباره مذاکرات و مسائل منطقه ای گفت: اصلا اینطور نبود که منطقه را به برجام وصل کنیم. خروج ایران از برجام طبق توافق و قطعنامه 2231 ماموریت اصلی وزارت امور خارجه است.

وی افزود: اکنون آمریکا در گام های نهایی تلاش می کند تا از مزایای چرخه اقتصاد ایران و منافع ایران از ابعاد مختلف برجام جلوگیری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما در زمانی هستیم که دولت بایدن می خواهد جانشین دولت ترامپ شود یا به عنوان یک دولت نیمه مسئول عمل کند و به توافق برسد.

حاتب زاده گفت: تحریم های غیرقانونی و یکجانبه در آمریکا به یک امر عادی تبدیل شده است و آمریکا معتقد است پلیس دنیا، قاضی دنیا و هیئت منصفه جهان است! رئیس جمهور ایالات متحده را رئیس جمهور کل جهان می دانند، قوانین داخلی آمریکا را حقوق بین الملل می دانند. هیچ کدام از اینها، قمه زنی و اسراف کارساز نیست.

آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان

وی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان نیز گفت: ما آمادگی داریم که تاریخ مذاکرات را تعیین کنیم و ادامه دهیم و مذاکرات نیازمند دستور کار مشخص است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: ما نظرات خود را به صورت مکتوب به سعودی ها رسانده ایم، اختلافات ما با عربستان مشخص است و باید تلاش کنیم با وجود اختلافات، روابط خود را عادی کنیم. مردم منطقه و هر دو کشور از روابط عادی سود می برند.

آمریکا مسئول توقف مذاکرات است

بایدن و کاخ سفید هنوز تصمیم سیاسی نگرفته‌اند و متاسفانه توافق را گروگان مشکلات حزبی و داخلی آمریکا گرفته‌اند و این رویکردی است که منجر به شکست بسیاری از توافق‌های بین‌المللی از سوی آمریکا شده است. حاتب زاده گفت.

وی افزود: توافق برجام و قطعنامه 2231 چارچوب بحث ما است و در این زمینه دولت بایدن باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: آمریکا مسئول توقف مذاکرات امروز است. راه حل این موضوع نیز در کاخ سفید است و آنها باید به خواسته های منطقی ایران که مورد تایید اعضای 1+5 بوده پاسخ منطقی بدهند.

حاتب زاده گفت: اگر آمریکا بداند و مطمئن باشد که از خط قرمز “نه” خود عبور نمی کنیم و به خواسته های خود عمل نمی کنیم، توافق بسیار قابل دسترس است.

ما در مذاکرات از خطوط قرمز خود کوتاه نخواهیم آمد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره تایید یا عدم تایید ادعای برخی رسانه های غربی مبنی بر اینکه شرط آمریکا برای خروج ایران از تعقیب پرونده شهید سلیمانی است، گفت: خیر. ایران هرگز از خطوط قرمز خود در مذاکرات عقب نشینی نخواهد کرد.

  موضع رژیم در برابر آمریکا روشن است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت مردم افغانستان گفت: افغانستان امروز با مشکلات زیادی مواجه است. دختران، زنان، کودکان و مردان و تمام بخش های مردم افغانستان تحت فشار و سختی هستند.

حاتب زاده افزود: آقای امیر عبداللهیان در نشست های خود در چین گفت که نادیده گرفتن حقوق اساسی دختران و زنان افغان برای تحصیل قابل قبول نیست.

وی گفت: “دولت موقت افغانستان باید پاسخگو باشد و همه ما باید تلاش کنیم تا افغانستان از این دوره انتقال عبور کند.” اجازه دهید به بازارهای مرزی برسیم و باز نگه داریم.

ما وزارت خارجه این و آن گرایش نیستیم!

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص محقق نشدن خواسته های ایران در مذاکرات وین گفت: وزارت امور خارجه وزارت همه است و وزارت امور خارجه این نیست. این وزارتخانه کسانی را دارد که موافق توافق هستند و وزارت امور خارجه کسانی را دارد که ممکن است با توافق موافق نباشند.

حاتب زاده با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه مسئولیت مشخصی برای حفظ و دفاع از منافع مردم دارد، خاطرنشان کرد: روابط دولت و مجلس و روابط وزارت امور خارجه با مجلس در راستای همکاری است. بسیاری از جنبه ها شورای عالی امنیت ملی نیز ریاست مذاکرات را برعهده دارد و ریاست آن برعهده رئیس شورا و کمیته اصلی آن است.

وی افزود: امروز اگر اصرار ما بر حقوق و منافع ملت ایران نبود، می‌توانست در ماه‌های اخیر توافقی جزئی حاصل شود، بنابراین از همه دعوت می‌کنم بی‌مورد مطالعه کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: به طور منظم جلسات خصوصی و علنی با حضور نمایندگان مجلس داریم و در همه جلسات می توان همه سوالات را مطرح کرد و پاسخ داد.

حاتب زاده در پاسخ به اتفاقات اخیر پاکستان گفت: حوادث پاکستان را از نزدیک دنبال می کنیم و اتفاقات کشور دوست و برادر پاکستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: البته این تحولات در نظام پارلمانی پاکستان طبیعی است و همه ما باید کاری کنیم که مردم پاکستان بدون دخالت خارجی، سرنوشت کشورشان را رقم بزنند. ما همچنین روابط بسیار خوبی با دولت پاکستان داریم و در این زمینه سعی کرده ایم روابط خود را حفظ کنیم.

واکنش دستگاه دیپلماسی به آخرین دیدارها در منطقه

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به نشست‌های اخیر در منطقه گفت: این نشست‌ها، نشست تبعیدی‌ها و تبعیدی‌های منطقه‌ای از جامعه خودشان است که می‌خواهند از خارجی‌ها برای مشروعیتی که از مردم خودشان ندارند التماس کنند، اما اینطور نیست. بدانید که خارجی آنها را می خواهد. “به اهداف خود برسید.

  افزایش 11 درصدی فقر - ​​نظرسنجی از رسانه های تحریریه

حاتب زاده افزود: اولین مشکل در جهان اسلام و حتی با وجود خیانت هایی که انجام می شود، مسئله فلسطین است. این مشکل فراموش نشده است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقض آتش بس در یمن توسط عربستان سعودی گفت: باید گزارش های تکمیلی در این زمینه دریافت کنم. دولت نجات ملی هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است یا من آن را ندیده ام.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران از آتش بس در یمن استقبال می کند. ما ماه هاست که از عربستان سعودی و ائتلاف خواسته ایم که محاصره را لغو کنند. امیدواریم این روند با تسهیل دسترسی بشردوستانه تکمیل شود.

لزوم تقویت نهادهای قانونی در عراق

حاتب زاده در خصوص آخرین وضعیت عراق گفت: سفارت ما در بغداد و مسئولان در ایران تلاش کرده اند روند دموکراتیک در عراق را تسهیل کنند و باید تلاش کنیم تا نهادهای قانونی در عراق تقویت شود. این یک مسئله کاملاً عراقی است. گفتگوها با همه طرف های عراقی به طور جدی ادامه دارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا چادر این خبرنگار در مقابل هتل کوبورگ وین جمع شده است، گفت: این موضوع را باید از شهرداری وین بپرسید!

تاریخ سفر اردوغان به تهران تایید نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت سفر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران گفت: روابط ایران و ترکیه در چارچوب عادی دنبال می شود. تاریخ این سفر هنوز قطعی نیست و منتظر تایید تاریخ توسط دوستان در آنکارا هستیم که به محض نهایی شدن اعلام خواهد شد.

حاطب زاده در واکنش به بحران اوکراین نیز تاکید کرد: روسیه همسایه ایران است. منطقه اوراسیا این خشونت و جنگ را تحمل نمی کند و کل منطقه اوراسیا و بسیاری از نقاط جهان تحت تاثیر این جنگ هستند و همه ما باید تلاش کنیم تا این جنگ را بر اساس گفتگو به راه حلی برسانیم.

وی همچنین درباره جام جهانی فوتبال در قطر گفت: قبلاً با دولت قطر و مناطق آزاد خود یعنی کیش و کشم مذاکراتی انجام داده ایم، تدارکاتی را برای پذیرایی از هواداران فوتبال و ارائه امکانات آنها به بازیکنان دیده ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: در سفر به سنگال دیدار کوتاهی با رئیس فدراسیون فوتبال این کشور برای برگزاری دیدارهای دوستانه داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید