آمریکا و روسیه به دنبال جلب توجه کشورهای عربی هستند

13483 خبر اولیه

در گزارش یوسف حمود، تحلیلگر اماراتی، دولت بایدن تلاش می کند روابط خود را با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی بهبود بخشد و برای بهبود روابط خود با این کشورها نیاز مبرم دارد. روسیه همچنین در تلاش است روابط خود را با این کشورها تقویت کند و در آینده با آنها همکاری کند.

بیش از دو ماه است که آمریکا و کشورهای غربی در تلاش هستند تا عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، و امارات را متقاعد کنند که تولید نفت خود را افزایش داده و نفت روسیه را جایگزین آن کنند. اما این تلاش ها تاکنون با شکست مواجه شده است و عربستان و امارات در موارد متعددی با روسیه هماهنگ شده اند.

در بخشی از گزارش این سایت امیری می خوانیم: در شرایط این روزها صحبت از سفر احتمالی به جبیدن عربستان در اواخر ماه جاری به گوش می رسد. از سوی دیگر صحبت از سفر آتی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به عربستان و بحرین است. همزمانی این سفرها سوالاتی را در مورد خواسته های روسیه از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ایجاد می کند.

حسام شاکر، پژوهشگر امور اروپا، گفت که سفر لاوروف به خلیج فارس همزمان با اقدام آمریکا بود. لاوروف در این مرحله تلاش می کند کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی را به روسیه بکشاند تا آنها به خواسته های واشنگتن پاسخ مثبت ندهند.

واشنگتن به عربستان سعودی برای خروج از توافق اوپک پلاس فشار می آورد. در همین حال، ریاض به توافق و قیمت بالای نفت و انرژی در بازارهای جهانی متعهد است. موضوع انرژی و قیمت نفت مستلزم هماهنگی روسیه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه با عربستان است و در این راستا می توان سفر لاوروف به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را تحلیل کرد.

  امروز زبان کسانی که 8 سال بر سر سفره روضه خوانی ساکت بوده اند باز شده است

سفر لاوروف به عنوان ایالات متحده به دنبال یافتن جایگزینی برای انرژی روسیه است. او می خواهد منافع روسیه را به ویژه در قیمت نفت تقویت کند. بحران اوکراین به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس جایگاه ویژه سیاسی در عرصه جدید بین المللی داده است. این کشورها اکنون به دنبال ورود به سیاست های انرژی هستند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید