آنفولانزا چگونه گسترش می یابد؟ | پایگاه اطلاع رسانی رجا

گروه اجتماعی رجانیوز: معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: آنفولانزا با سردتر شدن هوا و در فصل زمستان شیوع بیشتری پیدا می کند.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش بهداشت نیوز، دکتر حمیدرضا بیکی گفت: آنفولانزا یک بیماری عفونی حاد تنفسی با منشاء ویروسی است که دارای انواع مختلفی از ویروس ها است.

وی بیان کرد: آنفولانزا در تمام طول سال بروز می کند، اما معمولا در ماه های سرد سال بیشترین فعالیت را دارد و در زمستان به اوج خود می رسد.

این پزشک تب و لرز، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد و خستگی را از جمله علائم این بیماری عنوان کرد و ادامه داد: سرفه، گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، تهوع، استفراغ و اسهال که در برخی دیگر علائم این بیماری در بیماران و به ویژه در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

در صورت تشدید این علائم به پزشک مراجعه کنید

وی برخی علائم را ممکن است بیش از یک هفته ادامه دهد و افزود: همچنین ممکن است علائم در برخی افراد بسیار خفیف باشد. علائم ممکن است در افرادی که قبلاً واکسینه شده اند یا به دلیل مواجهه قبلی با آنفولانزا مصونیت پیدا کرده اند، خفیف باشد.

دکتر بیکی در پاسخ به سوالی در رابطه با زمان مراجعه بیمار به پزشک افزود: در صورت بروز علائمی مانند: تنگی نفس (سختی تنفس) یا تنفس سریع، درد قفسه سینه، گیجی یا سرگیجه ناگهانی و یا استفراغ مداوم. ، رخ می دهد و بدتر می شود، بیمار باید فورا ویزیت شود.

این متخصص پزشکی شیوع ویروس را بین 3 تا 5 روز پس از شروع علائم بالینی بیماری در بزرگسالان محتمل اعلام کرد و افزود: بروز علائم بالینی بیماری در کودکان تا هفت روز پس از آن ادامه دارد.

  مخبر: بازپرداخت وام 200 میلیون تومانی تسریع می شود.

آنفولانزا چگونه گسترش می یابد؟

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به چگونگی شیوع این آنفولانزا پرداخت و اظهار داشت: ویروس های آنفلوآنزا عمدتاً از طریق هوا (ذرات تنفسی آلوده) از طریق سرفه و عطسه فرد بیمار منتقل می شود. آنفولانزا نیز از طریق تماس با ویروس – سطوح آلوده منتقل می شود

وی با بیان اینکه آنفولانزا از فرد مبتلا (فرد مبتلا بدون علامت) یا فرد بیمار (فرد با علائم) قابل انتقال است، افزود: افراد بیمار از یک روز قبل از شروع علائم تا 5 تا 7 روز پس از آن قابل انتقال هستند. علاوه بر این، کودکان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف آلوده به آنفولانزا می توانند برای مدت طولانی تری (گاهی تا 21 روز) مسری باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود خطر ابتلا به عوارض بیماری را در افرادی که بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند، افزایش داد و گفت: سالمندان بالای 65 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری های زمینه ای مزمن، اضافه وزن. افراد کودکان 6 ماهه تا 18 ساله که تحت درمان طولانی مدت با آسپرین قرار می گیرند، افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا کورتون مصرف می کنند و همچنین ساکنان خانه های سالمندان و کارمندان و غیره جزو گروه های پرخطر هستند.

وی درباره نحوه درمان آنفولانزا تصریح کرد: آنفولانزا یک بیماری ویروسی است، بنابراین داروهای ضد میکروبی (آنتی بیوتیک ها) هیچ تاثیری روی آن ندارند. تجویز آنتی بیوتیک با نظر پزشک و در موارد خاص (از جمله ترکیب یک بیماری میکروبی با آنفولانزا) مفید است. در بیشتر موارد آنفولانزا، میکروب اضافه نمی شود و بیمار نیازی به آنتی بیوتیک ندارد.

  خبر خوش برای معاون وزیر کار درباره دستمزد کارگران

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: علائم آنفولانزا معمولا با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات کافی و مصرف داروهای ضد درد عضلانی بهبود می یابد.

وی افزود: برخی از داروهای ضد ویروسی برای کاهش شدت و طول مدت آنفولانزا زیر نظر پزشک تجویز می شود و در موارد خاص معمولا برای افراد در معرض خطر و پرخطر تجویز می شود و به هیچ عنوان نباید به صورت خوددرمانی استفاده شود.

دکتر بیگی به نقش واکسن آنفولانزا در پیشگیری از این بیماری اشاره کرد و افزود: زنان باردار با وزن تا دو هفته پس از تولد، سالمندان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای مزمن (قلبی – ریوی – کلیوی – کبدی – عصبی، بسیاری از افراد مبتلا به چاقی، افراد دارای نقص یا نقص سیستم ایمنی و پرسنل بهداشتی و درمانی به ویژه در بخش های دارای بیماران نقص ایمنی از جمله گروه هایی هستند که برای دریافت واکسن آنفولانزا در اولویت قرار دارند.

این پزشک تاکید کرد: همچنین افرادی که به تخم مرغ حساسیت بالایی دارند، افرادی که بیماری حاد با تب یا بدون تب دارند و افرادی که قبلا در هنگام تزریق واکسن آنفولانزا حساسیت نشان داده اند نباید واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

معاون پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تاکید کرد: همچنین در صورت ابتلا به بیماری خاصی قبل از تزریق واکسن آنفولانزا با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این افراد دارای آلرژی و حساسیت که باید واکسن را دریافت کنند باید در مراکزی که امکانات و تجهیزات کافی برای احیا دارند واکسینه شوند.

  عصر طلایی غذای ارزان رو به پایان است

دیدگاهتان را بنویسید