آوارگی و گرسنگی دادن کودکان یمنی در جنگ عربستان

اعتراف نکردن به اشتباه و تکرار آن یکی از بزرگترین اشتباهات دیپلماتیک است که می تواند هزینه زیادی داشته باشد. نمونه بارز آن جنگی است که نزدیک به 8 سال است در یمن ادامه دارد و طبق آخرین گزارش یونیسف، 4.3 میلیون یمنی آواره شده اند.

جنگی که به دلیل مقاومت مردم یمن به باتلاقی برای دولت عربستان سعودی تبدیل شده است. کشوری که با بیرون کشیدن کشورهای متحد از این بحران در این اشتباه اشتباه تنها ماند.

بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل، بیش از 2 میلیون پناهنده یمنی کودکانی هستند که یا والدین خود را در طول جنگ از دست داده اند یا با آنها آواره شده اند. بر اساس گزارش سازمان ملل در نوامبر سال گذشته، جنگ یمن جان 377 هزار یمنی را گرفته است. از این تعداد، 40 درصد به طور مستقیم در نتیجه حملات عربستان سعودی و متحدانش کشته شدند.

یکی از هشدارهای جدی سازمان ملل مربوط به سوءتغذیه شدید کودکان یمنی است که بر اساس آمار، حدود 2 میلیون کودک یمنی به دلیل نداشتن تغذیه سالم و کافی دچار سوءتغذیه هستند و حدود 360 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند. به وضعیت رو به وخامت آنها.

عامل دیگری که جان مردم یمن را تهدید می کند، مین ها و بمب های خوشه ای است که عربستان سعودی در این سال ها در این کشور کار گذاشته است. به گزارش المیادین، شمار قربانیان مین ها و بمب های خوشه ای به جا مانده از جنگ ائتلاف متجاوز سعودی در یمن همچنان در حال افزایش است. بنابراین، تنها در آخرین دوره آتش‌بس، بیش از 255 نفر از جمله 84 کودک قربانی شدند. در عین حال تلاش های انجام شده برای کاهش میزان خسارات ناشی از انفجار بقایای مهمات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی نتایج قابل قبولی به همراه نداشت.

  شبکه اینترنت ثابت در نقطه بحرانی

احمد محمد زبیبه خبرنگار المیادین در صنعا در یکی از گزارش های خود اعلام کرد: اخیرا کودکی قربانی مین های عربستان سعودی در شمال شرق صنعا شد. او اینجا در یکی از بیمارستان های صنعا است و دستش قطع شده و ترکش های ناشی از انفجار یکی از مین های به جا مانده از جنگ در سراسر بدنش پخش شده است. در طول سال های جنگ، دولت نجات ملی در صنعا 3 میلیون بمب و مین باقی مانده از جنگ را خنثی و خنثی کرده است، اما جان بسیاری از کودکان و غیرنظامیان هنوز در خطر است.

یکی دیگر از اثرات جنگ در یمن که زندگی مردم این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، محاصره است که نه تنها کاروان های کمک های غذایی را برای ورود به یمن محدود می کند، بلکه مانع از ورود دارو به این کشور می شود. علاوه بر این، روز گذشته خبرگزاری آناتولی گزارشی منتشر کرد که نشان از کمبود سوخت و غلبه بازار سیاه این محصول در یمن داشت. مقامات حوثی تاکید کردند که بحران سوخت در کشور پس از ممانعت عربستان سعودی از ورود 15 تانکر سوخت به بندر حدیده آغاز شد. این منجر به صف های طولانی در نقاط بازخرید نفت شد.

آتش را روی کاغذ متوقف کنید

اگرچه عربستان سعودی ظاهراً اعلام می کند که آتش بس در یمن برقرار شده است، اما حملات ائتلاف سعودی علیه مردم یمن همچنان ادامه دارد و نیروهای مردمی با تمام توان علیه آنها می جنگند. رئیس شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد که این آتش بس با نقض مکرر ائتلاف سعودی عملا از بین رفته است و مردم یمن با تمام توان در برابر نقض توافق از سوی عربستان می جنگند. به گزارش المسیره، نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن حمله نیروهای ائتلاف سعودی به مواضع آنها در شمال منطقه حیس در استان حدیده را دفع کردند. نیروهای متحد ائتلاف سعودی قصد حمله به مواضع ارتش و کمیته های مردمی یمن را داشتند که نیروهای یمنی با مقاومت خود آنها را مجبور به فرار و عقب نشینی کردند.

  تعمیر موبایل را به کدام مرکز خدمات بسپاریم؟

این اولین بار نیست که عربستان آتش بس را نقض می کند. این آتش بس یک بار قبل از رایزنی های سازمان ملل تمدید شد. تمدید دو ماهه این آتش بس در 11 اوت به پایان رسید، زمانی که مجدداً تمدید شد، اما عربستان سعودی هیچ الزامی برای رعایت آن نمی بیند. نقض عهد از سوی عربستان به حدی است که 1568 مورد نقض جدید ائتلاف سعودی در 10 روز نخست آتش بس اخیر در یمن گزارش شده است. بر همین اساس، انصارالله یمن از تمدید آتش بس خودداری کرد. با همه این اوصاف، تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا در یمن روز یکشنبه با سلطان هیثم بن طارق عمان دیدار و درباره تلاش های عمان برای تمدید آتش بس در یمن گفتگو کرد. همزمان، آمریکا در تلاش است تا انصارالله را متقاعد کند تا برای تمدید آتش بس پای میز مذاکره بنشیند. لندرکینگ از پنجشنبه گذشته سفر به عربستان سعودی، امارات و عمان را آغاز کرد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید