آژانس باید پرونده های ادعایی را قبل از روز اجرای مجدد توافق ببندد/ گروسی نباید خواسته های رژیم صهیونیستی را تکرار کند.

گروه سیاسی رجانیوز: محمد اسلامی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جمهوری اسلامی تمام فعالیت های خود در حوزه هسته ای را بر اساس استانداردها و مقررات آژانس بین المللی انجام می دهد و در هر فرآیندی این روند را فراموش نمی کند. و تحت نظارت آژانس بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: جمهوری اسلامی ایران به NPT و آژانس متعهد است و آژانس نمی تواند ادعا کند که در بازرسی های خود با عدم رعایت آن مواجه شده است. هیچ مغایرتی وجود ندارد و همیشه تایید می شود.

وی در ادامه بیان کرد: موارد و اتهامات مطرح شده توسط رژیم صهیونیستی ساخته و پرداخته شده و این 20 سال است که اتهامات را مطرح می کنند. رژیم صهیونیستی برای نابودی فعالیت های هسته ای ایران نقشه روانی و تروریستی دارد و در چند روز اخیر نیز این موارد را تکرار کرده اند.

به گفته اسلامی، نکته این مذاکرات و تفاهم نهایی کنار گذاشتن این اتهامات است. یعنی جمهوری اسلامی ایران و طرف مقابل پس از مذاکرات مفصل در سال 1394 به این نتیجه رسیدند که موارد و اتهامات ادعایی را پس گرفته و توضیحات ارائه شده را در قالب سندی با عنوان PMD به نتیجه برسانند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران با کاهش برنامه هسته‌ای و محدود کردن ظرفیت خود موافقت کرد و همچنین موافقت کرد که نظارت‌های آنها با توافق منطبق باشد تا اعتمادسازی شود و در در عین حال، تمامی تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران که به بهانه اتهامات هسته ای اعمال شده اند نیز باید لغو شوند.

  جزئیات جدید از دیدار روحانی، خاتمی و حسن خمینی

اسلامی تصریح کرد: سند برجام در قالب سند شورای امنیت سازمان ملل متحد جایگزین قطعنامه های قبلی شده و به موضوع خاتمه می دهد، اما شرارت و آزار و اذیت یک رژیم جنایتکار که به عنوان یک سازمان تروریستی فعالیت های هسته ای غیرمجاز را انجام می دهد و مجوز و دسترسی آژانس که هیچ یک از فعالیت های هسته ای خود را منتشر نکرده است، پرچمدار تشدید عملیات روانی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران شده است. هرچند از مدیرکل آژانس انتظار نداریم اظهاراتی که خواست رژیم صهیونیستی باشد. این مورد قبول نیست و برخلاف شرح وظایف مدیرکل سازمان انرژی اتمی است. ما اعتراض خود را توسط نماینده دائمی خود در آژانس به صورت کتبی به اطلاع ایشان رسانده ایم و انتظار داریم این روند خاتمه یابد.

وی ادامه داد: کاری که در جریان مذاکرات انجام شد این بود که موارد ادعا شده باید قبل از روز «تجدید» به نتیجه برسد، یعنی تبادل صورت بگیرد و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تکلیف را مشخص کند و قرار دهد. پایان دادن به این موضوع تا یک بار برای همیشه از این توجیه ناپسند تاریخی که همه اتهامات علیه کشور است، کنار گذاشته شود.

دستاوردهای هسته ای در دولت سیزدهم

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: توسعه برنامه هسته ای ایران همواره مورد تاکید کابینه عالی ریاست جمهوری و دولت سیزدهم بوده است. در این یکسال توسعه سامانه ها و سامانه هایی که بتواند تأثیرات فناوری هسته ای را در زندگی مردم افزایش دهد و در هفته دولت برخی از دستگاه ها و سامانه های مورد استفاده در حوزه پرتوهای هسته ای در صنعت را در دستور کار قرار دادیم. ، اقتصاد روستایی، غذا و سلامت وجود دارد، آن را فاش خواهیم کرد.

  میراث بحران بدهی دولت روحانی برای دولت سیزدهم بر اساس آمار/ رشد بدهی خارجی در دولت روحانی

اسلامی گفت: پیام روشن این اقدامات این است که مردم ایران آثار آن را در فرآیندهای صنعتی و پزشکی ببینند و از آن بهره مند شوند. فناوری هسته ای تنها به غنی سازی محدود نمی شود و کاربرد گسترده ای در زمینه های مختلف دارد.

ایران هیچ سایت هسته ای اعلام نشده ای ندارد

اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: ما هیچ سایت هسته ای اعلام نشده ای نداریم و موارد و مکان های ادعایی ساختگی منافقین و صهیونیست ها است که 20 سال است آن را مطرح می کنند و این چیز جدیدی نیست. آنها عملیات تروریستی انجام دادند و دانشمندان ما را کشتند. ما متعهد به نظارت معاهده بر فرآیندهایی هستیم که در گذشته برای محدودیت های هسته ای اتخاذ کرده ایم. اگر آنها به توافق برگردند، ما آنچه را که طرفین توافق کرده اند انجام می دهیم و به آن پایبند هستیم. نه یک کلمه بیشتر، نه یک کلمه کمتر.

دیدگاهتان را بنویسید