آیا اتحادیه اروپا ترکیه را تحریم خواهد کرد؟

به گزارش سرمقاله، یورگن تریتین، یکی از اعضای ارشد پارلمان آلمان معتقد است که اتحادیه اروپا باید تدابیر اقتصادی ویژه ای را علیه ترکیه به ویژه در مورد موضع این کشور در مناقشه روسیه و اوکراین، تنش با یونان و سایر مسائل در نظر بگیرد.

او که پیش از این وزیر محیط زیست و اکنون رئیس سیاست خارجی حزب سبز آلمان بود، این اظهارات را در مصاحبه با روزنامه یونانی Kathimerini بیان کرد.

او معتقد است که ترکیه مرتباً منافع مشترک اتحادیه اروپا و ناتو را تضعیف می کند. این سیاست تحریم‌های خود کشور علیه روسیه را تضعیف می‌کند، بر خلاف قوانین بین‌المللی در سوریه عمل می‌کند، مانع اجرای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی می‌شود و حقوق حاکمیت یونان، متحد ناتو و عضو اتحادیه اروپا را نقض می‌کند.

این نماینده مجلس، رجب طیب اردوغان را هم خطاب می کند.آیا اتحادیه اروپا ترکیه را تحریم خواهد کرد؟

رئیس جمهور ترکیه نیز به او حمله کرد و او را متهم کرد که تنها اهداف سیاسی داخلی خود را دنبال می کند و از منافع مشترک یورو آتلانتیک غفلت می کند.

تریتین پیشنهاد کرد اتحادیه اروپا آنکارا را با محدودیت های اقتصادی هدف قرار دهد تا پیامی قوی به اردوغان ارسال کند که ترکیه بیش از همه به این بلوک نیاز دارد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که هیچ سازوکاری برای تحریم در داخل ناتو وجود ندارد و امکان حذف یک عضو وجود ندارد، اتحادیه اروپا باید اقدامات اقتصادی و تحریم ترکیه را به طور جدی در دستور کار قرار دهد. ترکیه به بازار اروپایی و اتحاد با ناتو نیاز دارد. در این مورد باید خیلی واضح باشد.

  بازگشایی بزرگراه خرم آباد - پل زال تا یک هفته دیگر

آنکارا مدتهاست که به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا بوده و اولین پیشنهاد خود را در سال 1987 ارائه کرده است. با این حال، این روند بسیار کند بوده است. وضعیت این کشور به عنوان نامزد رسمی عضویت در سال 1999 تایید شد، اما تغییری در وضعیت ترکیه ایجاد نشد.

آیا اتحادیه اروپا ترکیه را تحریم خواهد کرد؟

از آن زمان تا کنون نه تنها پیشرفتی حاصل نشده است، بلکه ترکیه بارها با این اتحاد در موضوعات مختلف سیاست خارجی تنش داشته است. این کشور نتوانست معیارهای سیاسی و اقتصادی مورد نیاز بروکسل برای عضویت کامل را برآورده کند. علاوه بر این، روابط ترکیه با اتحادیه اروپا از سال 2016 به دنبال کودتای نافرجام این کشور و تنش با اتحادیه اروپا بر سر جریان مهاجران به تدریج بدتر شده است.

در ماه های اخیر، موضع آنکارا در قبال بحران اوکراین با موضع بروکسل در تضاد بوده است. ترکیه از پیوستن به تحریم های غرب علیه روسیه خودداری کرد و روابط خود را با مسکو و کیف حفظ کرد و سعی کرد نقش میانجی را در درگیری های جاری ایفا کند.

علاوه بر این، ترکیه اخیرا تنش‌های تازه‌ای را با دشمن دیرینه‌اش – و متحد ناتو – یونان تجربه کرده است. این دو کشور بر سر وضعیت مرزی و مالکیت و نظامی شدن جزایر دریای اژه درگیر اختلافات تلخی هستند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید