آیا اروپا گاز روسیه را نادیده می گیرد؟

در 8 مارس، کمیسیون اروپا طرحی را برای کاهش واردات گاز طبیعی از روسیه اعلام کرد که تا پایان سال 2022 بازنگری خواهد شد.

اتحادیه اروپا به همین جا بسنده نکرده، بلکه لحن تهدیدآمیز خود را نسبت به مسکو تندتر کرده و اعلام کرده است که تا اوایل سال 2027 برای توقف واردات تمام منابع انرژی روسیه اقدام خواهد کرد. این اقدام نشان می دهد که کشورهای اتحادیه اروپا در تلاش هستند تا به تدریج از شر انرژی خلاص شوند. همکاری با روسیه برای مخالفت با اقدام نظامی روسیه در اوکراین. روسیه تنها در سال گذشته 155 میلیارد متر مکعب گاز به مصرف کنندگان اتحادیه اروپا رساند.

به گزارش العهد، در شرایط کنونی انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپا نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش یافته است. در اواسط ماه مارس، تزریق گاز روسیه به اروپا 15 درصد افزایش یافت. در حالی که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله لهستان، اسلواکی و لیتوانی می خواهند روابط خود را با واردکنندگان گاز روسیه قطع کنند، آلمان، مجارستان و هلند با این پیشنهاد مخالف هستند.

12272 خبر اولیه

با توجه به اینکه تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه مستلزم اجماع است، این تقسیم بندی سیاسی در اروپا مانعی عملی برای توقف واردات انرژی از روسیه است. موقعیت کشورهای اروپایی با شرایط و منافع هر یک از این کشورها در رابطه با وابستگی انرژی روسیه مرتبط است. در حالی که لهستانی ها سال ها برای تقویت امنیت انرژی خود در نفت و گاز طبیعی تلاش کرده اند، آلمانی ها به طور سنتی به شدت به انرژی روسیه متکی بوده اند و اکنون هیچ جایگزین فوری برای انرژی روسیه ندارند.

  راهپیمایی ۲۲ باخمن امسال در تهران برگزار می شود

در این گزارش آمده است: «درست است که دولت آلمان قصد دارد با تکیه بر انرژی خورشیدی و بادی، وابستگی خود به گازپروم روسیه را کاهش دهد، اما این امر سال ها طول خواهد کشید. همه کشورهای اروپایی اذعان دارند که انتشار تدریجی گاز طبیعی روسیه به دلیل شرایط فعلی بازار دشوار است. علاوه بر این، قیمت گاز در بازارهای اروپا و آسیا افزایش یافته است.

به گزارش العهد، کشورهای اروپایی برای کاهش وابستگی روسیه به گاز روسیه قراردادهایی با آمریکا امضا کرده اند که بر اساس آن صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا به اروپا 15 میلیارد متر مکعب افزایش می یابد. اکنون این رقم 37 میلیارد متر مکعب است و پیش بینی می شود در سال آینده به 50 میلیارد متر مکعب برسد. اما برای کارکرد این گزینه، اروپا نیاز به ساخت تاسیسات جدید ذخیره سازی گاز طبیعی مایع و خطوط لوله ویژه دارد.

کشورهای اروپایی نمی توانند در کوتاه مدت گاز روسیه را نادیده بگیرند و این موضوع با محدودیت های زیادی مواجه است. کشورهای دیگری در خاورمیانه و آفریقا وجود دارند که می توانند گاز طبیعی خود را به اتحادیه اروپا عرضه کنند، اما از یکدیگر فاصله دارند و این برای اروپایی ها گران تمام می شود. در نتیجه این کشورها نمی توانند به راحتی گاز روسیه را نادیده بگیرند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید