آیا انتخابات به بحران لبنان پایان می دهد؟

لبنان سرزمین زیبایی و جنجال در خاورمیانه است. این کشور در طول تاریخ همواره جایگاه ویژه ای در مناسبات سیاسی و امنیتی منطقه داشته است.

انتخابات پارلمانی موسوم به مجمع ملی انتخابات کشور قرار است در تاریخ 16 مه برگزار شود تا 128 نماینده انتخاب شوند. انتخابات لبنان متناسب خواهد بود. به عبارت دیگر، کرسی های هر حوزه بر اساس تعداد آرای هر حوزه تقسیم می شود.

انتخابات تناسبی در لبنان از دوره قبل یعنی انتخابات سال 2018 تصویب و برگزار شد. در روند انتخابات تناسبی تاکید شده است که در هر حوزه انتخابیه لیست ها بر اساس تعداد آرا در پارلمان توزیع شود. به عنوان مثال در حوزه انتخابیه تایر اگر رقابت برای 8 کرسی باشد و لیست اول 20 هزار رای و نفر دوم 10 هزار رای کسب کند، کرسی های مجلس به نسبت آرا بین ائتلاف ها تقسیم می شود. از سوی دیگر، مردم لبنان به رأی موسوم به «رأی تفصیلی» یا رأی تفصیلی که به رأی ترجیحی نیز معروف است رأی دادند. در این مدل علاوه بر لیست علاقه مندی های خود، به فرد مورد نظر خود در لیست رای می دهند که بیشتر جنبه رسانه ای و قدرتی دارد.

انتخابات پارلمانی لبنان به دلیل وجود نظام فرقه ای و توافق قبیله ای سعودی که پس از جنگ داخلی این کشور انجام شد، بین مذاهب مختلف تقسیم شده است. قرارداد طائف در اواخر سال 1989 و در جریان جنگ داخلی لبنان در عربستان سعودی به ابتکار عهد ابراهیمی، دیپلمات برجسته الجزایری، با مشارکت سوریه، عربستان سعودی و الجزایر به امضا رسید. در این نشست مقرر شد انتخابات پارلمانی لبنان با حضور و مشارکت همه گروه ها برگزار شود و پس از آن رئیس جمهور از سوی مسیحیان مارونی، نخست وزیر اهل سنت و رئیس شیعه انتخاب شود. مارونی ها، کاتولیک ها، ارتدوکس ها و غیره)، سنی ها، شیعیان و دروزی ها در کابینه لبنان سهم دارند. نظامی که ساختار آن مبتنی بر ادیان و مذاهب مختلف است.

انتخابات پارلمانی لبنان نیز نماد اصلی دموکراسی چند قومیتی این کشور است. پارلمان لبنان 128 کرسی دارد. به طور خاص، از 128 کرسی پارلمان; 64 کرسی برای مسلمانان و 64 کرسی برای مسیحیان وجود دارد. در میان مسلمانان، کرسی ها بین شیعه و سنی تقسیم شده است که هر کدام 27 کرسی دارد که هشت کرسی برای دروزی ها و دو کرسی برای علویان است. اما در میان مسیحیان، مارونی ها 34 کرسی دارند و بقیه در میان فرقه های دیگر (ارتدوکس، کاتولیک و …) گسترده هستند.

  مذاکرات در 6 ژانویه در وین از سر گرفته می شود / ما باید مذاکرات را در مورد موضوعات کلیدی باقی مانده تسریع کنیم

هر دوره پارلمان لبنان 6 سال است که رئیس جمهور، رئیس جمهور و نخست وزیر توسط این مجلس انتخاب می شوند و طبق قانون همه نمی توانند بیش از یک دوره رئیس جمهور شوند. در آخرین انتخابات لبنان، نزدیک به 4 میلیون لبنانی حق رای دارند که 225 هزار نفر از آنها خارج از لبنان زندگی کرده و رای داده اند. این اولین بار بود که لبنانی های خارج از کشور در انتخابات شرکت می کردند. مشارکت لبنانی های خارج از کشور در این مدت نزدیک به 60 درصد و در برخی کشورها مانند ایران به 70 درصد می رسد. در دور دوم انتخابات که روز جمعه برگزار شد، کارمندان دولت در انتخابات شرکت کردند. سومین و آخرین دور انتخابات روز یکشنبه (26 اردیبهشت) در سراسر کشور برگزار می شود و مردم 128 نماینده از ائتلاف های انتخاباتی را انتخاب می کنند.

انتخابات لبنان را می توان از نظر اعداد بررسی کرد. منطقه دوم جنوبی (یکی از حوزه های اصلی حزب الله لبنان و امل) با 460000 واجد شرایط رای دادن و منطقه اول جنوبی با 122000 رای بیشترین و کمترین صلاحیت را دارند.

از 15 حوزه انتخابیه لبنان، حوزه چهارجبل با 13 کرسی و حوزه اول جنوبی با 5 کرسی به ترتیب بیشترین و کمترین کرسی های پارلمان را خواهند داشت. همچنین مناطق 2 و 3 در جنوب و بقاع پایگاه اصلی صدای حزب الله و جنبش امل هستند. منطقه دوم شمالی نیز پایگاه صداهای اهل سنت است. مقر اصلی در جبل و بیروت از دیرباز متعلق به مسیحیان و مارونی ها بوده است.

در دوره قبلی انتخابات که در سال 2018 برگزار شد، 49.2 درصد مردم کشور در انتخابات شرکت کردند که طی آن 6 زن به مجلس راه یافتند. در انتخابات لبنان دو گروه و جریان اصلی وجود دارد که شکل گیری اصلی این ائتلاف ها به سال 2055 برمی گردد که پس از ترور رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان در سال 2004، دو ائتلاف در این کشور تشکیل شد. ائتلافی که از دولت سوریه و وجود سلاح های مقاومت حمایت می کند که به 8 مارس معروف شد. این گروه شامل جنبش آزاد مسیحی به رهبری میشل عون، رئیس جمهور فعلی لبنان، بزرگترین حزب سیاسی پارلمانی این کشور، حزب الله لبنان، جنبش امل، جنبش المرده و چندین گروه ملی گرای ناصری و همچنین یک گروه دروزی است. به رهبری طلال.ارسلان. بلوک مخالف بعدی در 14 مارس گروه های نزدیک به غرب و آمریکا مانند نیروهای المستقبل الکتاب، نیروهای البنات، سوسیالیست های مترقی هستند که شعار اصلی آنها مخالفت با «سلاح مقاومت» و حضور حزب الله لبنان در سوریه برای مبارزه با تروریست ها است.

  چای از سرطان محافظت می کند

از سوی دیگر، برخی از فرقه های اهل سنت مانند المستقبل به رهبری سعد حریری در ابتدا اعلام کردند که در انتخابات شرکت نمی کنند، اما در هفته های اخیر با بازگشت سفیر عربستان به بیروت، این موضوع تقریباً مطرح شده است. منتفی است. کرسی های بیشتری برای ورود به عرصه کسب کنید. این در حالی است که حزب الله لبنان از ابتدا اعلام کرده است که تا حد امکان در انتخابات شرکت خواهد کرد تا به مردم خدمت کند. حزب الله لبنان در آخرین انتخابات پارلمانی لبنان با شعار «ما می مانیم، حمایت می کنیم و می سازیم» بسیار فعال بود. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله نیز در چندین راهپیمایی گسترده در 8 مارس در بعلبک، صیدا و نبطیه سخنرانی کرد و سخنان مهمی در مورد انتخابات بیان کرد.

سید حسن نصرالله در سخنانی گفت: برخی افراد و گروه‌هایی که 11 میلیارد دلار از پول لبنان را اختلاس و جابه‌جا کردند (منظور افرادی مانند فواد سینیورا، نخست‌وزیر سابق لبنان است) اکنون مدعی و حمایت از مردم هستند. دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی دیگری که در لبنان بازتاب گسترده ای داشت، شعار برخی که خواهان خلع سلاح این گروه بودند را سر داد:

اما گروه های مخالف حزب الله لبنان موضع واحد و منسجمی ندارند. این گروه که شامل سنی‌ها، مسیحیان سرسخت و دروزی است، پس از آنکه سعد حریری، نخست‌وزیر و رهبر پیشین لبنان در 14 مارس اعلام کرد که قصد ندارد در انتخابات به دلیل اختلاف با عربستان سعودی شرکت کند، به بن بست انتخاباتی رسیده است. البته عربستان پس از کشمکش های فراوان پس از ماجرای جرج کارداحی، سفیر خود را به بیروت بازگردانده است. البته سعد حریری این بار حاضر به رفع تحریم انتخابات و رفتن به نبرد نشد. به همین دلیل است که عربستان سعودی به سمت افراد رادیکال تر مانند؛ سمیر گادجا، اشرف ریفی، فؤاد سینیوره، مصطفی محزومی و برخی دیگر به جز حریری رفتند. این امر مانع از ورود لیست مورد توافق در 14 مارس به میدان نشد، اما از سوی دیگر حزب الله لبنان، جنبش ملی آزاد مسیحی و جنبش امل با فهرستی قوی و یکپارچه وارد انتخابات لبنان شدند.

  توضیح آخرین وضعیت سلامت زائران در اربعین / تاسیس بیمارستان مرز شلمچه برای ارائه خدمات بیشتر به زائران

از سوی دیگر مردم لبنان خواهان تغییرات اساسی در ساختار این کشور هستند. مشکلات اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی، کاهش دستمزدها و کمبود سوخت مردم این کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. حمله به بندر بیروت در سال 2020 که صدها میلیارد دلار خسارت و خسارت زیادی به بار آورد، بر این مشکلات افزود. حزب الله لبنان در تلاش است تا برای حل مشکلات کشور پیشقدم شود و در این چارچوب چندین میلیون لیتر نفت کوره از ایران به لبنان ارسال شده است. سید حسن نصرالله نیز در سخنانی گفت: ایران آماده حل مشکل سوخت و برق لبنان است. پس از این ماجرا بود که آمریکایی ها نگران شدند و خواستار تامین گاز و سوخت از مصر به لبنان شدند و اعلام کردند که تحریم های ارسال سوخت و گاز از مصر به لبنان به عنوان یک استثنا لغو می شود.

مردم لبنان برای تعیین سرنوشت خود یک شبه پای صندوق های رای خواهند رفت. هنوز برای پیش بینی نتیجه انتخابات لبنان زود است، زیرا ساختار انتخابات لبنان به گونه ای است که هیچ کس نمی تواند پیروز شود، اما باید منتظر ماند و دید که مردم لبنان در شرایط سخت اقتصادی و مشکلاتی از این قبیل چقدر بد هستند. به عنوان برق، آب و گاز مقدار آن در کشور شما باقی می ماند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید