آیا اوکراین حوادث افغانستان را تکرار می کند؟ – بررسی سرمقاله رسانه ها

پس از یک سال وقفه، امسال نیز با تماس هایی که با سرکیس نوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی داشتیم، موفق به دریافت یادداشت های او شدیم. وی سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا به آمریکا سفر نکرد و به همین دلیل سلسله یادداشت‌های سفر خود به آمریکا را منتشر نکرد. وی گفت: پس از 20 سال سفر مستمر به آمریکا، برای اولین بار بود که وقفه ای در این سفر ناشی از کرونا ایجاد شد. وی در پیامی که سال گذشته به سردبیر دیپلماسی ایرانی داد، گفت: کرونا به قدری دست و پا گیر است که حتی سفرهای بین کشوری هم امکان پذیر نیست، به همین دلیل هیچ یک از برنامه های او برای این سفر به نتیجه نرسیده و به همین دلیل سفر را لغو کرده است. اما امسال که تاج ساکت شد، به آمریکا رفت و توانست با مقامات سابق و فعلی آمریکا صحبت کند. قبل و بعد از سفر با او در ارتباط بودیم و طبق هماهنگی که با هم داشتیم، مجموعه یادداشت های خود را در رابطه با آمریکا در اختیار ما قرار داد.

بدین ترتیب یازدهمین سالی است که دیپلماسی ایرانی مجموعه یادداشت های سرکیس نوم را منتشر می کند. بخش بیست و ششم را در ادامه خواهید خواند:

در گفت‌وگو با یکی از مقامات مهم سابق آمریکایی که مسئولیت‌های مختلف دیپلماتیک در سطوح عالی را با پشتیبانی نظامی بر عهده داشت، پرسیدم آیا کسی در آمریکا و در میان متحدانش وجود دارد که در فکر تکرار تجربه افغانستان برای روسیه این بار در اوکراین باشد؟ وی گفت: شاید آنها به این فکر کنند که او را بیشتر درگیر کنند تا مجبور به خروج از اوکراین شود. اما آیا این اتفاق می افتد؟ آیا بایدن به همان شیوه ای که منتقدانش از او به خاطر خروج شرم آور چند ماه پیشش از افغانستان انتقاد کردند، واکنش نشان خواهد داد؟ اکنون تنها پاسخی که می توان به این سوال داد این است: شاید.

  آیا باقری باید از ریاست تیم مذاکره کننده هسته ای برکنار شود؟

آیا اوکراین حوادث افغانستان را تکرار می کند؟

سپس پرسیدم: نظر شما در مورد ایران در سایه مذاکرات غیر مستقیمی که بین این کشور و آمریکا در وین برای احیای توافق هسته ای 2015 با حمایت اتحادیه اروپا و مشارکت کشورهای امضاکننده در جریان است چیست؟

وی پاسخ داد: اگر توافقنامه همین الان امضا شود و به اجرای آن برگردیم، ایران از آن سود خواهد برد. ایران نفت زیادی دارد و غرب از جمله اروپا و آمریکا به دلیل درگیر شدن در جنگ اوکراین و تحریم های مختلف علیه روسیه، اکنون به آن نیاز دارند. ایران همچنین دارای ذخایر عظیم گازی است. و اکنون او برای تزریق پول به نیروهای نیابتی خود در منطقه به رهبری حزب الله لبنان و سپس حماس در فلسطین اسلامی به پول نیاز دارد.

من نظر دادم: «با این گفته شما موافقم که ایران به دلایلی که شما ذکر کردید به پول نیاز دارد. اما این پول فقط برای تامین مالی نمایندگان او نیست، پول مورد نیاز آنها وجود دارد و در صورت نیاز آن را دریافت می کنند. همچنین، آنها خودشان می دانند که چگونه پول مورد نیاز خود را بدست آورند، آنها پول مورد نیاز خود را از طریق کسب و کارهایی که در سراسر جهان دارند و انجام می دهند به دست می آورند.”

او گفت: «با این حال، ند پرایس، مشاور امنیت ملی پرزیدنت بایدن، و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه او، و همچنین معاونان وی، نه کسانی که در دولت‌هایشان پست‌های مهمی دارند، به نظر می‌رسد سمت‌های متفاوتی با او دارند». قوانین و دستوراتی بر آنها تحمیل می شود و هنگام تصمیم گیری باید رعایت کنند. موضع بایدن در داخل کشور چندان آسان نیست، از جمله در سایه بازگشت اتحادیه جمهوری خواهان. آنها در مجلس نمایندگان و همچنین در میان حامیان خود در افکار عمومی و در سایه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا متحد هستند، به هر حال برای آمریکا راهی جز اختصاص حدود 38 میلیارد دلار به اوکراین و این کار وجود ندارد. اخیرا اتفاق افتاده و به ضرر آمریکا به خصوص در داخل است.

  صبر کن؛ بالاخره خانه دار می شوی

منبع: دیپلماسی ایرانی

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید