آیا ایران از NPT خارج می شود؟

13573 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، این بیانیه به صورت جدی از سوی شخصیت های با نفوذ و با تجربه سیاسی کشور مطرح شد، آیا ایران پس از چندین دهه همکاری و اقامت، سرانجام از NPT خارج خواهد شد؟

در روزهای اخیر، سه کشور اروپایی که به شدت از مذاکرات هسته ای با ایران پس از ترویکای اروپایی حمایت می کنند، قطعنامه ای را در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) ارائه کرده اند که بعید به نظر می رسد رای بیاورد.

این سیاست که بدون توجه به مسئولیت های آمریکا دنبال شد، واکنش چهره هایی مانند محمدجواد لاریجانی را برانگیخت که صراحتا اعلام کردند ایران باید وضعیت خروج از NPT را در مجلس شورای اسلامی بررسی کند. زیرا نه تنها برای کشور بی فایده است، بلکه ابزاری برای فشار بیشتر شده است.

وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز به تسنیم گفت: اگر مصوبه ای صادر شود، در مذاکرات هسته ای تجدید نظر خواهیم کرد.

این اظهارات نشان می دهد که می توان گفت ایران به شکلی بی سابقه در حال بررسی خروج از NPT است و بدیهی است که آمریکا و متحدان غربی اش تا زمانی که خروج ایران را جدی نبینند، واکنش منطقی و منصفانه ای نشان نخواهند داد.

پایان /

  حرکت تکان دهنده وزارت صمت بازار فولاد

دیدگاهتان را بنویسید