آیا بایدن دوران ریاست جمهوری خود را به پایان برساند؟

عملکرد ضعیف جو بایدن، همراه با نشانه هایی مبنی بر اینکه او از نظر روحی و جسمی برای انجام وظایف خود به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده صلاحیت ندارد، سؤالاتی را در مورد باقی ماندن او در قدرت ایجاد کرده است.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، القای تلویحی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ابتلای وی به سرطان، در کنار روند مستمر کاهش پذیرش وی و افشای شواهدی مبنی بر افت ذهنی و شناختی وی در هفته های اخیر، این موضوع را در میان آمریکایی ها برجسته کرده است. آیا او بالاخره دوره چهار ساله خود را در کاخ سفید به پایان می رساند یا خیر؟

به عنوان مثال، چند روز پیش پزشک سابق کاخ سفید در مصاحبه ای با فاکس نیوز گفت که معتقد است بایدن اولین دوره ریاست جمهوری خود را به دلیل بی کفایتی ذهنی کامل نخواهد کرد. او گفت: «وضعیت بایدن با گذشت زمان بدتر و بدتر می شود.

رونی جکسون، که به عنوان پزشک کاخ سفید برای سه رئیس جمهور ایالات متحده خدمت می کرد، گفت که عوارض پیری با گذشت زمان بدتر و بدتر می شود. فراموشی، عقب ماندگی روانی حرکتی، بی نظمی و خلق و خوی پایین نشانه هایی هستند که جکسون معتقد است می تواند باعث بازنشستگی پیش از موعد بایدن شود.

سال گذشته، «فرد هاگن» روانپزشک نروژی با مطالعه رفتار و اظهارات جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری آمریکا، در انظار عمومی اعلام کرد که اختلالات شناختی بایدن نشان می دهد که او ممکن است به زوال عقل مبتلا باشد.

  راهنمای خرید مبل چستر پایگاه اطلاع رسانی رجا

البته این تصورات به محافل کارشناسی و تخصصی در آمریکا محدود نمی شود و نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که بسیاری از شهروندان انتظارات مشابهی از بایدن دارند. مرکز نظرسنجی I&I اخیرا نشان داد که تنها 21 درصد از بزرگسالان معتقدند که او تا دو سال و نیم آینده رئیس جمهور باقی خواهد ماند.

عملکرد بایدن به وضوح ناکارآمدی او را نشان می دهد. رسوایی خروج از افغانستان، تورم بی سابقه، افزایش قیمت گاز، عدم تحقق وعده ها برای کنترل مسائل مرزی، تشدید جنایات خشونت آمیز، جنگ در اوکراین، عدم بازگشت به توافق هسته ای ایران و غیره. تنها بخشی از ناکامی های دولت او در طول 19 ماه قدرتش بود.این کاخ سفید بود.

همه این عوامل زمزمه هایی را برانگیخته است که آیا او باید در قدرت بماند یا به بهانه ای کاخ سفید را ترک کند. مجله تایم اخیرا گزارش داد که اعضای ارشد حزب دموکرات در محافل خصوصی اعتراف می کنند که اعتماد مردم به رهبری بایدن از دست داده است. یک مقام ارشد دولت بایدن که نخواست نامش فاش شود به تایم گفت: «آنچه مردم نتوانستند ببینند این بود که یک طرح جامع وجود داشت.

با این حال، موضوع مهم‌تر در ذهن دموکرات‌ها این است که جانشین بایدن در شرایطی حتی بدتر از او در صورت کناره‌گیری قرار خواهد گرفت.

اگر بایدن قدرت را ترک کند، طبق قوانین ایالات متحده، قدرت باید به معاون او، کاملا هریس، منتقل شود. اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی ایالات متحده به معاون رئیس جمهور اجازه می دهد در صورت ناتوانی رئیس جمهور در انجام وظایف خود – به عنوان مثال. ناتوانی به دلیل مشکلات جسمی.یا روحی – جای او را بگیرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اگر قرار بود چنین روندی آغاز شود، کاملا هریس و اکثر اعضای کابینه باید نامه ای خطاب به روسای مجلس و سنا امضا کنند تا اعلام کنند که بایدن صلاحیت اداره یا انجام مسئولیت ها و وظایف مربوط به موقعیت خود را ندارد. .

پس از آن هریس به طور خودکار مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت. البته بایدن فرصت پاسخ کتبی به چنین درخواستی را خواهد داشت. در صورت اعتراض رئیس جمهور، تصمیم نهایی با کنگره خواهد بود.

کنگره تنها در صورتی می تواند رئیس جمهور را برکنار کند که دو سوم اعضای سنا و مجلس نمایندگان با استیضاح وی موافقت کنند. معاون رئیس جمهور تا زمان مشخص شدن نتایج رای گیری کنگره وظایف رئیس جمهور را بر عهده می گیرد.

با این حال، مشکل اصلی پیش روی دموکرات‌ها در حال حاضر عدم محبوبیت و ناکارآمدی مطلق هریس است. به گفته کارشناسان، کاملا هریس در ابتدا پیشنهاد معاون رئیس جمهور را با این تصور که روزی نامزد نهایی دموکرات ها برای ریاست جمهوری خواهد شد پذیرفت، اما این ایده بعداً لغو شد. وقتی بایدن او را به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی کرد، بسیاری کاملا هریس را نسل بعدی رهبران حزب دموکرات می دانستند.

در آخرین نظرسنجی تایید کاملا هریس (پنج روز پیش)، تنها 39 درصد از رای دهندگان احتمالی گفتند که از عملکرد او راضی بودند و 53 درصد گفتند که نظر بسیار نامطلوبی نسبت به معاون رئیس جمهور دارند. در برخی نظرسنجی ها، محبوبیت کاملا هریس حتی زیر 30 درصد است.

اظهارنظرهای منفی درباره معاون رئیس جمهور به ویژه زمانی تشدید شد که وی در مصاحبه با شبکه خبری NBC از پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا هنوز از مرز آمریکا و مکزیک بازدید نکرده است، خودداری کرد. در آن مصاحبه، مجری شبکه NBC پرسید: آیا برنامه ای برای بازدید از مناطق مرزی دارید؟

  قیمت پرواز در بازار خودرو

هریس پاسخ داد: “ما قصد داریم از مرز بازدید کنیم.” و بعد با صدایی عجیب و مکرر این جمله را تکرار کرد، انگار کابل هایش ارتباط برقرار کرده بودند: «ما در مرز بودیم. بنابراین، این سوال مرزی، ما در مرز بوده ایم. ما در مرز بودیم.»

مجری به درستی خاطرنشان کرد: «شما به سرزمین های مرزی نرفته اید. هریس ناگهان گفت: “من به اروپا هم نرفته ام.” منظورم اینه که منظورت رو متوجه نمیشم و سپس خنده هیستریک به گوش رسید.

به این دلایل، به نظر می رسد در حال حاضر این تصور در میان دموکرات ها وجود دارد که اگر از “گزینه وحشتناک” جو بایدن دست بکشند، او باید با “گزینه وحشتناک تر” در کاخ سفید، کاملا هریس، دست و پنجه نرم کند. اگر این فرض درست باشد، ادامه یا پایان کار بایدن به این بستگی دارد که آیا عملکرد او در ماه‌های آتی آنقدر ضعیف است که او جای هریس را به‌عنوان گزینه قدرتمندتر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید