آیا تورم مسکن مهر بود؟/ تمرین با مسکن مهر در نهضت ملی مسکن موفقیت آمیز بود

اگرچه بارها گفته شده که درس مسکن مهر چراغ راه نهضت ملی مسکن است، اما اگر زمین های نزدیک شهرها برای ساخت واحدهای نهضت ملی در اختیار مردم قرار نگیرد، سرنوشتی مشابه در انتظار مسکن مهر است.

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، مسئولان نهاد سیاستگذاری مسکن و همچنین مسئولان ارشد دولت سیزدهم بارها با اصلاح نواقص و مشکلات طرح مسکن مهر، اجرای طرح نهضت ملی مسکن را یادآوری کردند.

این در حالی است که برخی کاستی های نهضت ملی مسکن در صورت عدم رفع آن ممکن است 10 تا 15 سال دیگر به سرنوشت مسکن مهر دچار شود.

از واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر بیاموزیم/ جنبش ملی متقاضی محور باشیم

یکی از بزرگترین تفاوت های نهضت ملی مسکن و مسکن مهر که تاکنون مسئولان دولتی در حوزه مسکن اعلام کرده اند، متقاضی محوری بودن جنبش ملی مسکن است.

در این طرح از 7 مهرماه سال گذشته به مدت کمتر از 6 ماه در شهرهایی که زمین برای ساخت و ساز مسکونی در اختیار آنها قرار گرفته بود از متقاضیان ثبت نام کردند.

بر اساس آخرین آمار، 5 میلیون و 600 هزار نفر به سامانه تامان (سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن) مراجعه کرده اند که تاکنون بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از آنها متقاضی فعال شناخته شده و مدارک خود را بارگذاری کرده اند.

در عین حال بیش از 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر در واحدهای مسکن مهر ساخته شده است که بر اساس آخرین آمار و با وجود رشد قیمت مسکن در سال های اخیر که منجر به افزایش تقاضا برای خرید مسکن مهر شده است. واحدهای مسکونی بدون متقاضی همچنان بیش از 14 هزار قطعه بدون نامزد.

خط اعتباری تورمی مسکن مهر با اقتصاد کشور چه کرد؟

یکی از مقصران اصلی تورم در نیمه دوم دهه 90 خط اعتباری 55 هزار تومانی مسکن مهر بود که به گفته کارشناسان اقتصادی ارز قدرتمندی محسوب می شود و به ایجاد نقدینگی جدید دامن زد.

این در حالی است که محمود شایان، مدیرعامل بانک تخصصی حوزه مسکن چندی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی که در قانون رشد تولید مسکن و همچنین در قانون بودجه 1400 لحاظ شده است. برای اجرای نهضت ملی مسکن، ایجاد نقدینگی جدید نیست، بلکه تورم است. بلکه 20 درصد تسهیلاتی که بانک ها در هر سال می دهند باید در اختیار حوزه مسکن قرار گیرد.

  پلیس: ماموران مجاز به انتقال وسیله نقلیه با جرثقیل "در حضور مالک" نیستند.

اگرچه تاکنون علیرغم ابلاغ آیین نامه اجرایی سازوکار نهضت ملی مسکن توسط بانک مرکزی، به بهانه اجرای دستورالعمل های وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه در خصوص جلوگیری از ایجاد نقدینگی و یا به بهانه کاهش سهم صنعت از تسهیلات عمومی، تسهیلات طبق قانون رشد مسکن را پرداخت نکرده اند.

این در حالی است که با وجود بخشنامه سازمان برنامه و وزارت اقتصاد از اواسط سال گذشته تاکنون بیش از 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی داده شده است اما سهم تسهیلات جهشی مسکن تولید کمتر از نیم درصد است.

همچنین به گفته فعالان حوزه ساختمان، بیش از 70 درصد از سازه‌های مسکن را بخش‌های صنعتی و مصالح ساختمانی تشکیل می‌دهند که پس از آغاز به کار، افزایش تولید بخش‌های صنعتی و افزایش فروش آنها را به دنبال خواهد داشت. نهضت مسکن و نیازی به سرمایه گذاری بانک ها در بخش های صنعتی نیست.

نرخ ثابت ساخت و ساز یا نرخ شناور؟

در مسکن مهر قیمت ثابتی برای اجرای پروژه در نظر گرفته شد که پس از ورود تورم به بخش مسکن در سال های بعدی اجرای آن، پیمانکاران دیگر حاضر به اجرای پروژه ها با نرخ های قبلی نبودند.

نتیجه این شد که وزارت راه و شهرسازی دولت دوازدهم مجبور شد بلوک های باقی مانده را تکمیل کند یا 10 میلیون تومان به تسهیلات واحدهایی که قبلاً 40 میلیون تومان وام گرفته بودند اضافه کند یا زمین را به واگذاری بفروشد. وزارت راه و شهرسازی و تخصیص درآمد آن برای تکمیل خانه های ناتمام باقی مانده و سایر روش ها برای تکمیل واحدهای باقی مانده.

اتفاقی که باعث شد نهضت ملی مسکن از ابتدای ساخت و ساز تابع قانون پروژه های عمرانی زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه و تعرفه های اعلامی ساخت و ساز و اصلاحات بعدی آن شود.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در سال اول اجرای طرح، نرخ متریک ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان را به نهادهای متولی اجرای نهضت ملی مسکن از جمله بنیاد مسکن و توسعه پرداخت کرد. شرکت شهرهای جدید، شرکت نوسازی شهری، سازمان ملی زمین و مسکن، ادارات از سوی سازمان های راه و شهرسازی استان ها، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها و … اعلام شده است، اما گفته می شود با اصلاحاتی که اعلام شده است. هر 3 ماه توسط سازمان برنامه و بودجه به متری 7 میلیون تومان رسیده است.

  قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم گوشت مرغ 51000 تن بود

همچنین قرار است واحدها به ویژه از نظر انشعابات و تاسیسات به ویژه آسانسور و پکیج، نرخ نهایی پس از کسر سپرده های متقاضیان و تسهیلات فعلی 450 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن (تهران) در صورت وجود، تکمیل شود. نیاز به تکمیل وجوه، متقاضی به واریز وجوه باقی مانده ادامه خواهد داد.

شهرنشینی افقی، نه عمودی

بسیاری از شهرسازان یکی از ایرادات مسکن مهر را توسعه عمودی شهری و بلندمرتبه سازی می گویند، حتی در شهرهای کوچک و روستایی که مردم به آپارتمان نشینی عادت ندارند.

معضلی که سبک زندگی بخشی از جامعه شهری یا روستایی را تحت تاثیر قرار داد و برای ساکنان آن قسمت از واحدهای مسکن مهر مشکلات اجتماعی ایجاد کرد.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز تفاوت مسکن مهر و نهضت ملی مسکن در ساخت و ساز افقی را برجسته کرد.

به گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی در شهرهایی که با کمبود زمین مواجه نیستیم اولویت با ساخت و ساز افقی و کم تراکم است اما در شهرهایی که زمین نداریم چاره ای جز بلندمرتبه سازی وجود ندارد. و ساخت و ساز پر تراکم فروش در شهرهای بزرگ.

با این حال، بسیاری از مطالعات تأثیر منفی بلندمرتبه سازی بر محیط زیست و کاهش زیست پذیری شهری را تأیید می کند.

اسکان در بلوک های مسکونی نهضت ملی؛ در حوزه شهرها / متروی مسکونی مهری های در شهرهای جدید چه خبر؟

یکی از معایب اصلی مسکن مهر فاصله زیاد پروژه های مسکن مهر در بسیاری از شهرها با مرکز شهر است که باعث کاهش ارائه خدمات شهری توسط مدیریت شهری به محلات مسکن مهر شده است.

علاوه بر این، دوری از محدوده شهر باعث شد تا برخی زیرساخت‌های آب، برق، فاضلاب و گاز دسترسی به محل‌های ساخت پروژه‌های مسکن مهر را با مشکل مواجه کند. از سوی دیگر یکی از دلایل کثرت واحدهای مسکن مهر، دور بودن پروژه های مسکن مهر از مرکز شهر و نبود وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری مناسب برای جمعیت ساکن در این شهرها است.

  از کجا بفهمیم نظام بانکی اصلاح شده است؟

گفته می شود ساخت مترو شهر جدید پرند 15 سال پس از اجرای مسکن مهر تا دهه فجر امسال به اتمام می رسد. ساخت متروی جدید پردیس شهر با وجود مذاکرات فراوان و امضای تفاهم نامه بین شرکت عمران شهر جدید و قرارگاه خاتم هنوز آغاز نشده است. اما پیش بینی می شود تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده متروی جدید شهر بهارستان به اصفهان به بهره برداری برسد.

این در حالی است که در نهضت ملی مسکن در وهله اول مساحت شهرهای بالای 100 هزار نفر در شورای عالی شهرسازی با سرعت بالا تصویب شد و توسعه محدوده شهرهای زیر 100 هزار نفر تا زمان افزایش وسعت شهرها به شوراهای برنامه ریزی استان واگذار می شود.

این اقدام هزینه های انتقال زیرساخت های آب، برق، گاز و فاضلاب به محل پروژه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

به گفته علیرضا فهاری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، در راستای اجرای نهضت ملی زمین و مسکن، 3 هزار و 300 هکتار برای ساخت شهرک های مجاور شهرها در نظر گرفته شده است.

واحدهای ویلایی بزرگ به جای آپارتمان 60 متری

در مسکن مهر واحدهای متصل به شهرهای جدید حاشیه پایتخت با متراژ 60 متر ساخته و تحویل داده شد.

اما گفته می شود در نهضت مسکن ملی، مساکن با حداقل 100 متر مربع ساخته می شود و با کسر 15 تا 20 متر از کل فضای راه پله یا آسانسور، 80 تا 80 متر مساحت قابل استفاده به دست می آید. خانوارها

همچنین در شهرهایی که زمین کافی وجود دارد، ساخت کلبه در دستور کار قرار خواهد گرفت. در مسکن مهر اما ساخت برخی واحدهای مسکونی ویلایی در چند شهر جدید از جمله شهر جدید هشتگرد در استان البرز و شهر جدید امیرکبیر در استان مرکزی با استقبال نسبتا خوبی از سوی متقاضیان مواجه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید