آیا حکم سرقت آثار هنری عسگر فرهادی/فرهادی ثابت شده است؟

12374 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، پس از شکایت آزاده مسیح زاده از عسگر فرهادی به دلیل کپی برداری از مضمون مستندش در فیلم قهرمان، دادگاه برای عسگر فرهادی قرار یا حکم قبلی صادر کرد.

احضاریه حاکی از ارزیابی مثبت دادسرا از جرم بوده و نتیجه آن این است که متهم باید برای رسیدگی به اتهام و تعیین میزان مجازات در دادگاه کیفری حاضر شود.

در آستانه انتشار «قهرمان» در سال 1400 زمزمه هایی مبنی بر سرقت این اثر در عرصه هنر شنیده شد. آزاده مسیح زاده یکی از شاگردان فرهادی مدعی است که فرهادی ایده مستند دو برد، دو باخت را دزدیده و فیلم این شخصیت کپی بیش نیست.

فرهادی ابتدا از مسیح زاده به دلیل لطمه زدن به آبرویش شکایت کرد. مسیح زاده نیز در واکنش به این اقدام، شکایتی را علیه فرهادی تنظیم کرد.

آزاده مسیح زاده در تشریح وضعیت شکایت خود از عسگر فرهادی گفت: پس از بررسی دقیق و بررسی مدارک متعدد اینجانب در شکایت سرقت آثار هنری از عسگر فرهادی و تایید آنها، دادسرا برای آقای فرهادی در این پرونده احضاریه صادر کرد. .

وی ادامه داد: همچنین گفته شد که هر دو شکایت آقای فرهادی از من به دلیل نشر اکاذیب و تهمت به دلایل مختلف پذیرفته نشده و به نفع من پیگرد کیفری تشکیل شده است، اما پس از اطلاع دیروز در رسانه ها موضوع مورد بحث قرار گرفت. که توجه من را به خود جلب کرد. “نکته این بود که برای اکثر ما معنای دقیق “احضار” در مرحله فرآیند مشخص نیست.

مسیح زاده تصریح کرد: احضاریه در واقع همان جمله قبلی است که به تازگی نام آن تغییر کرده اما معنای آن در واقع جمله است. وقتی دادسرا تمام اسناد و انگیزه های شاکی را مرتکب جرم (در اینجا سرقت آثار هنری) و ارتکاب آن توسط شاکی (در اینجا آقای فرهادی) می داند، صدور قرار کیفری کافی است. باید بدانیم که این رأی قابل اعتراض نیست و قطعی است و پس از صدور حکم با تشریفات خاصی به طرفین ابلاغ و سپس به دادگاه منتقل می شود.

  ایران با 300 تنگه هرمز را می بندد

وی همچنین تاکید کرد: قطعا از حقوقی که صدور احکام قضایی به او فرصت قانونی می دهد نهایت استفاده را خواهد برد.

به گزارش ایرنا، در آستانه اکران فیلم «قهرمان» در سال 1400 زمزمه هایی مبنی بر سرقت این اثر در محافل هنری شنیده شد. ماجرا از این قرار بود که یکی از هنرجویان کارگاه عسگر فرهادی در موسسه کارنامه مدعی شد که کارگردان ایده مستند او را دزدیده و قهرمان چیزی جز کپی برداری از مستند آزاده مسیح زاده نیست.

همزمان با اکران این فیلم در تهران، شاگرد سابق فرهادی مدعی است که معلمش با تأثیرگذاری جدی در مستندش از او قهرمان ساخته و نه تنها هیچگاه حقوق مادی و معنوی او تضمین نشده، بلکه شاهد درگیری های دیگری نیز بوده است. .

عسگر فرهادی زمانی از مسیح زاده گلایه کرد که مسیح زاده علناً اعلام کرد که طرح فیلم «قهرمان» مستقیماً از مستند «دو فصل، دو فصل» (2018) گرفته شده است. مسیح زاده نیز در واکنش به این اقدام، شکایتی را علیه فرهادی تنظیم کرد.

یک دادگاه ایرانی اکنون شکایت فرهادی را رد کرده و گفته است که “شواهد کافی” برای اثبات ادعاهای کارگردان مبنی بر اینکه مسیح زاده عمداً با ادعاهای خود مبنی بر سرقت ادبی سعی در خدشه دار کردن وجهه کارگردان داشته است وجود ندارد. فرهادی همچنان می تواند به این تصمیم اعتراض کند. مسیح زاده در صورت محکومیت به دو سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید