آیا رئیس کل بانک مرکزی استعفا داده است؟

سخنگوی اقتصادی دولت از برنامه های ویژه دولت برای کنترل تورم خبر داد و گفت: اولویت رئیس جمهور کنترل تورم است. همچنین به گفته خاندوزی، پس از گذشت پنج ماه از دوره آزمایشی شیوه جدید سهمیه‌بندی عرضه بنزین به مناطق آزاد، گزارش آن به رئیس‌جمهور ارائه شده و ادامه این طرح جمع‌بندی و بررسی می‌شود.

به گزارش رجانیوز، سید احسان خاندوزی در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از اولویت های رئیس جمهور کنترل تورم است، افزود: پس از افزایش قیمت ها در خرداد و اردیبهشت، اقداماتی برای کنترل موتور تورم انجام شد.

افزایش 48 درصدی درآمدهای بودجه نسبت به سال گذشته

وی ادامه داد: توانسته ایم کسری بودجه را تا حد خوبی کاهش دهیم به طوری که نسبت به سال قبل 48 درصد افزایش منابع درآمدی بودجه محقق شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: تلاش شده تا تورم مهار شود و از جیب مردم و فعالان اقتصادی گرفته نشود و نتیجه آن را می بینیم.

به گفته خاندوزی، افزایش میزان صادرات نفت و همچنین قیمت جهانی نفت و تبدیل درآمدهای ارزی به نرخی نزدیک به نیما و سنا، منجر به افزایش 580 درصدی درآمد نفت و میعانات گازی شده است. دولتی که جدا از تبصره 14 است.بنابراین دولت با حقوق کمتری برخورد کرده است.لازم به توضیح است که وصول بیت المال از میعانات و نفت خام در نظر گرفته شده است نه کل درآمد نفتی، زیرا درآمد نفتی است. به بخش های دیگر نیز منتقل می شود.

افزایش 200 درصدی مالیات پرداختی 4 ماهه امسال

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به افزایش 50 درصدی اظهارنامه های مالیاتی توسط فعالان اقتصادی و در عین حال درآمدهای گزارش شده با رشد 200 درصدی در 4 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: با تشکر از شما همکاری ویژه و بی سابقه فعالان اقتصادی با دولت و معتقدیم این موضوع باعث شده تا دولت از گرفتن وام فاصله بگیرد و به مردم فشار بیاورد.

خاندوزی ادامه داد: به منظور تقویت اعتبار بانک ها تلاش می شود سرمایه نقدی بانک ها از جمله بانک های دولتی افزایش یابد، بنابراین در بانک ملت 60 درصد افزایش سرمایه نقدی، در بانک تجارت 30 درصد، در پست بانک. 40 درصد و در بانک های ملی و 35 هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه استفاده کردیم.

تصمیم گیری برای انتشار سهام جدید تا پایان سال جاری

  زمان پرداخت حقوق اکتبر بازنشستگان تامین اجتماعی

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در وزارت اقتصاد از همه بانک‌های دولتی تعهداتی برای واگذاری دارایی‌ها و اموال مازاد برای کنترل پول‌سازی و بی‌انضباطی و از سوی دیگر افزایش قدرت بانک‌ها در بخش‌دهی دریافت کرده‌ایم. اعتبار به تولیدکنندگان و مردم ضمناً در روزهای آینده مصوبات دیگری در خصوص انتشار سهام عدالت باقیمانده که تحت حمایت کمیته مددکاری و مددکاری اجتماعی است و همچنین وثیقه سهام عدالت و سایر سهام بانکی خواهیم داشت. شبکه. در بند الف تبصره 2 قانون بودجه 1401 مابقی سهام سرمایه در دو قسمت تعیین تکلیف شده بود و با توجه به اینکه دولت در زمینه واگذاری سهام خود باید سایر وظایف را انجام می داد، اولویت با آن داده شد. به گروه اول، تی تحت پوشش نهادهای امدادی که حدود 3 میلیون نفر هستند، مصوبه فوری تهیه شده و در صف طرح در هیئت دولت قرار دارد و برای بازماندگان باقیمانده که زیر شش سال هستند. یک دهم درآمد، تا پایان سال تصمیم گیری خواهد شد.

صدور پروانه کسب تسهیل می شود

خاندوزی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در سال جاری برای کمک به تولید و کاهش هزینه ها انجام خواهیم داد، انصراف از پروانه است، به طوری که 157 هزار درخواست مجوز دریافت شده است که از این تعداد 31 درصد درخواست های مستدل منجر به صدور مجوز و تنها از طریق دولت شده است. .الکترونیک انجام شده است.

وی ادامه داد: برخی از دستگاه ها برای اتصال به پورت لایسنس مشکل دارند و لیست این دستگاه ها منتشر می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با وجود راه اندازی برنامه ششم، مبادلات ارزی دوجانبه متوقف شد که خوشبختانه با تلاش بانک مرکزی، روبل وارد چرخه مبادلات ارزی کشور شد.

به گفته خاندوزی، سفر پوتین بر اساس اجرای توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور به مسکو انجام شده است. همچنین در سفر اردوغان 8 سند امضا شد که مهمترین آنها قرارداد 25 ساله صادرات گاز ایران به ترکیه و افزایش سقف مبادلات تجاری به 30 میلیارد دلار بود.

ما به دنبال احیای وزارت بازرگانی هستیم

هندوزی در خصوص لایحه بازگرداندن وزارت بازرگانی گفت: در زمان مجلس نظر منفی داشتم اما اکنون موظف به ادامه مصوبه هیئت دولت هستیم و به اصرار طراحان این طرح پیگیر هستیم. که یک بار به شورای نگهبان فرستاده شد و رد شد

  سهم دولت در ایران خودرو تنها 5.7 درصد است.

وزیر اقتصاد درباره موضوع واردات بنزین نیز گفت: در خصوص تولید فرآورده ها از جمله بنزین وضعیت تولید مناسب است و با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت بنزین در سال جاری، دولت تصمیم خواهد گرفت. استفاده از وسایل و روش های ارزان قیمت مانند سوختن روی گاز خودروها از واردات بنزین خودداری کنند.

استعفای صالح آبادی شایعه است

خاندوزی با رد شایعه استعفای صالح آبادی گفت: سیاست دولت همچنان طبق ابلاغیه رسمی سال گذشته است و چیز جدیدی دنبال نمی شود.

وی در خصوص تغییر نرخ سپرده بانکی و رویکرد دولت برای کاهش تورم گفت: نرخ بانکی یکی از شاخص ترین شاخص هایی است که اثرات چند بعدی و فرابخشی دارد و هم بر رفتار سرمایه گذاران و هم در حوزه اقتصاد موثر است. بازار سرمایه. این موضوع یک بار در ستاد اقتصادی دولت مطرح شد اما قرار شد در هیات پول و اعتبار از سوی رئیس کل بانک مرکزی مطرح شود.

وی با اشاره به طرح هوشمندسازی آرد گفت: 70 میلیارد تومان میزان خرید روزانه است و 100 میلیون قرص نان در سامانه ثبت و رصد می شود و امکان نظارت دولتی را فراهم می کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به تخلفات بانکی پرداخت تسهیلات خرد گفت: تصمیمات مجامع بانکی در مورد نیاز به تایید دولت در این مورد بسیار موثر بود، اما اخباری مبنی بر عدم تمکین برخی بانک ها و شعب منتشر شد. مسئولین اخراج شدند ممکن است بانک در این مرحله نتواند تسهیلات را پرداخت کند، اما در صورت فرا رسیدن مهلت تسهیلات خرد، حق مطالبه طلب ضامن را ندارد و این موضوع همچنان پیگیری خواهد شد.

بازار کالاهای اساسی به صورت هفتگی رصد می شود

خاندوزی درباره آخرین اقدامات برای جلوگیری از افزایش قیمت اقلام ثانویه گفت: این موضوع یکی از بحث های هفتگی ستاد تنظیم بازار است و رصد تخلفات و قیمت گذاری ها در دستور کار قرار گرفته و در برخی موارد به تذکر و حتی توبیخ نیز منجر شده است. برکناری مدیر متخلف

به گفته هندوزی، 27 هزار درخواست وام سپرده مسکن اعلام شده که از این تعداد 10 هزار نفر برای دریافت تسهیلات سپرده مسکن معرفی شده اند.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تاخیر در ابلاغ وام ازدواج گفت: این وام ها مربوط به تبصره ماده 16 قانون بودجه بوده که آئین نامه آن اخیرا ابلاغ شده است، همچنین باید شفاف سازی شود. که 26 هزار میلیارد در سه ماهه اول امسال تن ها تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اعطا شد که به 194 هزار نفر پرداخت شد.

  در بازار خودرو بسیار ارزشمند است!

نقدینگی به سمت بازار مسکن هدایت می شود

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تقاضای سوداگرانه در بازار مسکن گفت: یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی در نهضت ملی مسکن آغاز شد که تلاش می کنیم کم کاری گذشته در ساخت مسکن را جبران کنیم. باید تاکید کرد که سقف کل تسهیلات ساخت مسکن به کل تسهیلات تا سال قبل کاهشی و منفی بود، اما این رقم دوباره مثبت شده و روش‌های دیگری مانند تسویه نفت با ساخت مسکن و غیره دنبال می‌شود. پیشنهادی نیز یک پیشنهاد مبتنی بر ابزارهای مالی مسکن در بازار سرمایه است که اگر بتوان از آن به خوبی استفاده کرد، نقدینگی را به سمت بازار مسکن هدایت کرد.

گزارش شیوه جدید سهمیه بندی بنزین تقدیم رئیس جمهور شد

به گفته وزیر اقتصاد؛ پس از پایان دوره آزمایشی پنج ماهه شیوه جدید سهمیه‌بندی عرضه بنزین به مناطق آزاد، گزارش آن تقدیم رئیس‌جمهور شد و به منظور جمع‌بندی و بررسی ادامه این طرح، لازم به توضیح است که یعنی افزایش قیمت بنزین در سال جاری نیست.

خاندوزی با اشاره به اسناد پیشران و پروژه های مرتبط برای تامین اعتبار آنها گفت: بخش قابل توجهی از تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه به پروژه های پیشران در حوزه دانش بنیان و بانک ها و … اختصاص یافته است. به عنوان مثال، پیشنهاد شده است که شرکت ها از بخشی از سود خود برای تامین مالی پروژه های پیشرانه خود استفاده کنند.

وی با اشاره به منفی بودن سرمایه ثابت گفت: این مشکل در بلندمدت اقتصاد را تهدید می کند. حل این مشکل نیازمند اقداماتی مانند خروج از بخش شرکتی و واگذاری دارایی های مازاد به بانک های بزرگ و خروج شرکت های هلدینگ است. به عنوان مثال بانکی که هلدینگ سرمایه گذاری امید به آن تعلق دارد، تکلیف واگذاری دارایی آن مشخص است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با استفاده از تسهیلات تبصره 18 در پایان سال گذشته تنها 20 درصد از برنامه بودجه به حمایت از طرح‌های روستایی اختصاص یافت اما بودجه امسال 154 درصد بود اما باید دید تا چه حد. این ارقام توزیع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید