آیا زمستان سردی که اروپای ضعیف/آبی را تعقیب می کند، با گفتگو در مورد غرب گرم می شود؟

گروه بین الملل رجانیوز: بورل، رئیس سیاست خارجی اروپا در مصاحبه با فایننشال تایمز در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت که ما مشتاقانه منتظر ورود نیروی جدیدی به بازار انرژی اروپا هستیم. دلیل این امر آغاز جنگ اوکراین در مارس 1400 است. از آن تاریخ، احیای توافق هسته ای با ایران به موضوعی حیاتی برای اروپایی ها تبدیل شده است. شهردار لندن اخیرا هشدار داد: انگلیسی‌ها در زمستان امسال باید بین «گرم کردن خانه» یا «غذا خوردن» یکی را انتخاب کنند، اما مردم نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

روسیه، ایران و قطر نیمی از ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارند: روسیه حدود 48938 میلیارد متر مکعب، ایران 34077 میلیارد متر مکعب و قطر 23831 میلیارد متر مکعب.

در مجموع 80 درصد از ذخایر گاز جهان متعلق به 10 کشور است. این کشورها عبارتند از: روسیه، ایران، قطر، ترکمنستان، آمریکا، عربستان سعودی، امارات، نیجریه، ونزوئلا و الجزایر.

14010531000613 Test NewPhotoFree خبر اولیه

کشورهای دارای بزرگترین ذخایر گاز در جهان منبع: الجزیره

بر اساس آمار اوپک، روسیه (19.9928 میلیون متر مکعب)، آمریکا (149.538 میلیون متر مکعب) و قطر (14.3700 میلیون متر مکعب) حداقل 40 درصد از صادرات گاز جهانی را به خود اختصاص داده اند.

با این حال، پس از ایالات متحده، پارلمان اروپا در 18 آوریل قطعنامه هایی را برای ممنوعیت کامل واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه تصویب کرد. اکنون حجم واردات گاز به نصف کاهش یافته است. اما یافتن جایگزینی برای روسیه برای اروپا چندان آسان نیست.

قبل از جنگ اوکراین، روسیه منبع 40 درصد گاز و 26 درصد نفت اروپا بود. قبل از جنگ در اوکراین، حداقل 37 کشور به گاز روسیه وابسته بودند. آلمان یکی از کشورهایی است که وابستگی زیادی به مسکو دارد. نیمی از واردات گاز آلمان از روسیه است.

  آژانس باید پرونده های ادعایی را قبل از روز اجرای مجدد توافق ببندد/ گروسی نباید خواسته های رژیم صهیونیستی را تکرار کند.

این رقم برای ایتالیا 46 درصد و برای فرانسه 24 درصد است.

14010531000695 Test NewPhotoFree خبر اولیه

میزان وابستگی کشورهای قاره اروپا به گاز روسیه * ارقام: درصد

دویچه وله آلمان در گزارشی به بررسی کشورهای دارای منابع گازی که می توانند جایگزین روسیه در بازار آلمان شوند، پرداخته است. نتایج جالب بود: واردات LNG از آمریکا تفاوت چندانی با آلمان نخواهد داشت، زیرا آن کشور ترمینال واردات LNG ندارد. کشورهای قطر، نروژ و هلند نیز اعلام کرده اند که با ظرفیت کامل در حال تولید هستند و در حال حاضر امکان افزایش صادرات وجود ندارد. الجزایر اعلام کرد که آماده است، اما گفت که باید گاز اضافی داشته باشد تا بتواند صادرات داشته باشد. نیجریه هشتمین ذخایر گازی جهان را دارد و فرانسه، اسپانیا و پرتغال را تامین می کند، اما به دلیل نبود پایانه واردات LNG در آلمان، نمی تواند برلین را در این شرایط درمان کند.

این بحران انرژی منجر به بسته شدن مالیات جدید انرژی در آلمان شد. تخمین زده می شود که با اجرای این برچسب مالیاتی جدید، یک خانواده چهار نفره سالانه 489 دلار بیشتر برای بنزین هزینه کنند. آنچه وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرده است، در صورت عدم اجرایی شدن، شاهد فروپاشی بازار انرژی آلمان و بخش‌های بزرگی از بازار انرژی اروپا خواهیم بود. این تنها بخشی از بحران انرژی در یکی از کشورهای اروپایی است.

نخست وزیر بلژیک هشدار داد که زمستان برای کل اروپا بسیار سخت خواهد بود.

سوئیس که نیمی از مساحت استان اصفهان و جمعیتی کمتر از استان تهران دارد، خود را برای سناریوهای احتمالی شورش زمستانی آماده می کند! رئیس پلیس سوئیس گفت: شرایطی را تصور کنید که بخاری ها از کار می افتند و تمام خیابان ها در تاریکی هستند. در این شرایط می توان تصور کرد که مردم شورش کنند».

  شیر پروانه پایگاه اطلاع رسانی رجا

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی گفت: جهان در حال تجربه اولین بحران واقعی انرژی در تاریخ است. این عبارت را می توان از بازگشت کشور پیشرفته ای مانند آلمان به زغال سنگ فهمید. آلمان قدرتمندترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد در جهان است.

اتحادیه اروپا همچنین یک طرح اضطراری برای کشورهای عضو ایجاد کرد تا مصرف گاز را تا 15 درصد کاهش دهند و هشدار داد که اگر روسیه گاز خود را قطع کند، اروپا در زمستان امسال با مشکلات تامین سوخت مواجه خواهد شد.

در این میان تنها یک کشور از نظر حجم ذخایر گازی می تواند جایگزین روسیه شود: ایران با 34 تریلیون متر مکعب تنها قدرت گازی برابر روسیه در جهان است.

روز یکشنبه 30 اوت، بلومبرگ نوشت که در صورت دستیابی به توافق هسته ای، نفت ایران سریعتر از حد انتظار وارد بازارهای جهانی خواهد شد. بلومبرگ تخمین زد که ایران 100 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در خشکی و کشتی‌ها در آب‌های ساحلی خود ذخیره می‌کند که می‌تواند به بازار انرژی ارسال کند.

اما کلید حل مشکلات اروپا در دست آمریکاست. پاسخ نهایی تهران به مذاکرات وین بامداد سه شنبه 25 اوت به دست هماهنگ کننده اتحادیه اروپا رسید. نماینده روسیه در مذاکرات وین در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: یک هفته پیش، ایران پیش نویس پیشنهادی نهایی و کاملا معقول خود را در خصوص پیش نویس تصمیم در مورد ازسرگیری برجام به سایر شرکت کنندگان در مذاکرات وین ارائه کرد. امیدواریم بررسی پیشنهادات واشنگتن زیاد طول نکشد.

  لحظه صدور صورتحساب الکترونیکی تکیه بر خوداظهاری برای شناسایی حساب های تجاری

14010601000124 Test NewPhotoFree خبر اولیه

جوزپ بورل، نماینده طرف اروپایی مذاکرات در وین نیز در نامه ای مشابه در کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه سمینار Quo Vadis اسپانیا گفت که پاسخ ایران منطقی بوده و ما منتظر پاسخ واشنگتن هستیم. امیدوارم این پاسخ به ما اجازه دهد که مذاکرات را کامل کنیم. امیدوارم اینطور باشد، اما نمی توانم آن را تضمین کنم.

بورل حرف عجیبی نزد، خواسته های ایران از ابتدا منطقی بود، در واقع این طرف بود که ایران را بر اساس اطلاعات نادرست وارد چرخه تحریم، تهدید و مذاکره کرد. غرب در آستانه زمستان سرد است و باید دست از ادعاهای دروغین بردارد وگرنه سرما در انتظارشان خواهد بود.

اکنون توپ در زمین آمریکاست.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید