آیا سفر زمینی به کربلا وجود دارد؟

با توجه به گرانی بلیت هواپیما به نجف و بغداد، هنوز اعزام زائران به عتبات در بسیاری از استان ها آغاز نشده است و بسیاری همچنان منتظر بازگشایی مرزها و از سرگیری سفرهای زمینی به عتبات هستند.

به گزارش آر جانیوز به نقل از فارس، ثبت نام از زائران در عتبات انجام شده و کاروان های حج و سازمان زیارت باید این هفته به عتبات مشرف می شدند، اما تاکنون به استثنای سه استانی که هفته گذشته اعزام شده اند. ، سایر زائران در شک هستند و غزوه ای صورت نگرفته است.

گرانی بلیط هواپیما عتبات باعث تاخیر در خروج زائران شد

یکی از دلایل تاخیر در برپایی زیارت عتبات هزینه های بالای سفر به عتبات است که نیمی از آن صرف خرید بلیط هواپیما می شود و بسیاری از استان ها منتظر کاهش هزینه پروازهای نجف و بغداد هستند. زیرا در روزهای اخیر با رفع محدودیت های کرونری، پذیرش پروازها کامل شده است.

مدت نزدیک به حرم امام حسین علیه السلام; دیشب

همچنین رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت بلیت هواپیما به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه محدودیت 60 درصدی پذیرش مسافران در پروازها افزایش یافته است، ابراز امیدواری کرد که با بهبود وضعیت کشور. از نظر شیوع و حذف ویروس کراون محدودیت در قابلیت تعدیل قیمت بلیط هواپیما.

آیا پرواز به عراق ارزان تر می شود؟

البته شنیده ها حاکی از آن است که جلساتی برای کاهش قیمت بلیت هواپیما برگزار شد و شرکت های هواپیمایی موظف شدند هزینه ها را با شرایط عادی و پذیرش 100 درصدی برای پروازها تعدیل کنند. این امر باعث کاهش هزینه پروازهای نجف یا بغداد می شود و قطعا هزینه سفر به عتبات را کاهش می دهد.

  نیروهای صنعا منطقه استراتژیک «عرق عزیز» را آزاد کردند.

سفر زمینی به عتبات بدون ویزا!

بر این اساس، اعزام شدگان به عتبات منتظر هستند تا با کاهش قیمت بلیط هواپیما به عراق، عبادت خود را در عتبات از سر بگیرند. البته علاوه بر به تعویق انداختن کاروان های حج و زیارت برای اعزام زائران، کاروان های غیرقانونی از اوایل مهرماه که ویزای هوایی عراق لغو شد، اقدام به اعزام زائران به کربلای معلی کرده اند و تبلیغات گسترده ای در این زمینه داشته اند. با توجه به گرانی سفر به عتبات، بازگشت زمین به کشور در دستور کار قرار گرفت و سپس هزینه سفر عتبات به صورت اقساطی پرداخت شد.

در حال حاضر نیز اگرچه علاقه‌مندان به زیارت کربلا در قالب کاروان‌های حج و زیارت به صورت گسترده به عراق اعزام نشده‌اند، اما کاروان‌های غیرمجاز علاوه بر سفرهای هوایی مختلف، سفرهای زمینی به عتبات و بسیاری از مناطق کربلا را نیز آغاز کرده‌اند. مشتاق به پرداخت 22.5 تا 37 میلیون تن برای سفر عتبات مجبور به همراهی این کاروان ها برای سفر به کربلا می شوند.

هیچ کاروان زیارتی نمی تواند از مرزهای زمینی عبور کند

به گفته حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور، وضعیت مرزها تغییری نکرده و هیچ کاروان زیارتی نمی تواند از مرز زمینی عبور کند. البته برخی از افرادی که ویزای کار یا توافق نامه دارند می توانند مانند گذشته از مرز مهران و شلمچه عبور کنند.

پیگیر سفر زمینی به عتبات هستیم

با وجود اینکه مرز زمینی با کشور عراق همچنان به روی زائران بسته است، برخی از مردم اعلام کرده اند که از اول آذرماه به صورت زمینی به عتبات سفر کرده و برای زیارت زمینی ثبت نام می کنند. اما علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و عبادت گفت: بر اساس توافق صورت گرفته با طرف عراقی، تنها سفرهای هوایی به عتبات از سر گرفته شده که البته با لغو روادید آن سفرها لغو شده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی با بیان اینکه عراق برای زائران ویزا صادر نمی کند، گفت: در حال حاضر فقط سفر هوایی به عتبات مجاز است و به دلیل عدم صدور ویزا از طریق زمینی به عتبات سفر نمی کنیم. با این حال تلاش برای سفر زمینی به عتبات در حال انجام است و امیدواریم طرف عراقی زمینه را برای ورود زائران ایرانی از طریق زمینی به عراق فراهم کند.

طرف عراقی هنوز تمایلی برای از سرگیری سفر زمینی به عتبات نشان نداده است

البته طرف عراقی هنوز برای از سرگیری سفر زمینی به عتبات ابراز تمایل نکرده و حتی جلسه ای در این زمینه برگزار نکرده است. بنابراین به نظر می رسد در ماه آینده سفرهای زمینی به عتبات انجام نشود. چرا که از سرگیری سفرهای زمینی به عتبات به دلیل نیاز به اخذ روادید برای زائران نیازمند برنامه ریزی و ایجاد کنسولگری برای صدور ویزا است. ضمناً در حال حاضر لغو ویزای زمینی عراق وجود ندارد و به همین دلیل فقط سفر هوایی به عتبات وجود دارد.

یک مقام مرزی استان ایلام معتقد است در صورت موافقت دولت عراق با بازگشایی مرز زمینی، ستاد ولیعهد باید آن را بررسی و تصمیم بگیرد که آیا زائران از طریق مرز زمینی وارد عراق شوند یا خیر. البته ناگفته نماند که ستاد کرونا با از سرگیری سفرهای زیارتی به شرطی موافقت کرد که یکی از این شرایط سفر هوایی باشد.

با از سرگیری سفرهای زمینی هزینه های سفر به عتبات را کاهش دهید

بر این اساس سازمان حج و عبادت هیچ محموله زمینی به عتبات ندارد. بنابراین سفر زمینی به عتبات به صورت کاروان حج و عبادت نیست و این نوع سفرها با سفرهای مجاز متفاوت است; به گفته یکی از کارمندان، کیفیت غذای زائران یا حتی هتل و اسکان آنها به اندازه سازمان حج و عبادت حساس نیست. بر این اساس، نوع گوشت مصرفی یا حتی برنج می تواند متفاوت و با کیفیت و قیمت پایین باشد. اما سازمان حج و عبادت به کیفیت و نوع مواد اولیه تهیه غذا اهمیت زیادی می دهد. همین امر در مورد مسکن نیز صدق می کند و برخی استانداردها که سایر افراد آن را ملزم نمی دانند باید رعایت شود و در نتیجه هزینه ها کاهش می یابد.

  آخرین اخبار تامین مالی اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان

سفر به عتبات در حال حاضر به دو صورت رفت و برگشت هوایی و همچنین سفر هوایی و بازگشت زمینی برنامه ریزی شده است. هزینه یک هفته این سفر برای هر دو کشور 8 میلیون و 500 هزار تن تا 9 میلیون و 200 هزار تن و سفر با هواپیما و زمینی 5 میلیون و 600 هزار تن تا 6 میلیون تن است.

در صورت تحقق سفر زمینی به عتبات یعنی رفت و برگشت از مرزهای زمینی می توان هزینه این سفر را به 4 میلیون تن کاهش داد.

به گزارش فارس، ویزای عراق از 12 آبان ماه سال جاری لغو و ثبت نام زیارت عتبات توسط سازمان حج و عبادت از چهارم آبان آغاز شد. اما هنوز اعزام منظم و گسترده زائران کشورمان به عتبات برقرار نشده است. البته به نظر می رسد از اول آذرماه سفرهای عتبات از استان های مختلف از سر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید