آیا لوازم خانگی ایرانی ارزان شده است؟

8791 خبر اولیه

اواسط آذرماه، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از افزایش 39 درصدی قیمت مواد تولیدی از ابتدای امسال خبر داد و اواخر دی ماه اکبر پازوکی، رئیس انجمن صنفی فروشندگان لوازم خانگی خبر داد. که برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی اخیرا قیمت محصولات خود را 8 تا 12 درصد افزایش داده اند. بیشترین افزایش قیمت یخچال و کولر آبی است و قیمت ماشین لباسشویی و ظرفشویی تغییر نمی کند.

اما پازوکی دو روز مانده به پایان مهلت اعلام کرد که قیمت ها را به قیمت های قبلی بازگرداند. وزارت صمت روز شنبه ۲۳ بهمن را آخرین فرصت برای کاهش قیمت لوازم خانگی اعلام کرد و قول داد با شرکت های متخلف برخورد کند. وی همچنین گفت: به جز یک برند، سایر برندهای ایرانی قیمت خود را کاهش داده اند. مشکلی که بازارها آن را تایید نمی کنند.

تناقض در اخبار بازار

گزارش های میدانی از بازار لوازم خانگی حاکی از آن است که تعداد زیادی از تولیدکنندگان داخلی در روزهای اخیر قیمت های خود را افزایش داده و قیمت های خود را پس نداده اند.

یکی از فروشندگان حداقل از سه برند نام می برد که قیمت محصولات خود را افزایش داده اند و تاکید می کند که قیمت ها به حالت قبل برنگشته است.

وی همچنین از افت شدید بازار خبر داد و گفت: هیچ شب عید در بازار اینقدر راکد نبوده است. عید فطر معمولا از بهمن ماه شروع می شود که امسال خبری نبود. این وضعیت بازار پس از Ade است تا قبل.

فروشنده دیگری کاهش قیمت شرکت ها را تکذیب می کند و می گوید: معمولا شرکت ها اگر بخواهند قیمت را به حالت قبل برگردانند، مدتی می گویند کالایی ندارند و سفارش نمی دهند و بعد می گویند حالا اگر می خواهید. افزایش قیمت، ما کالا می فروشیم.

  امکان توافق موقت بین ایران و آمریکا و مذاکره برای یک توافق بزرگ

وی همچنین از حداقل پنج برندی که قیمت های خود را افزایش داده اند نام می برد و می گوید: در مجموع پیشروان صنعت لوازم خانگی قیمت ها را افزایش داده اند.

مردم به امید وین سپرده های خود را پس می دهند

وی درباره رکود بازار گفت: مردم همه منتظر اخبار وین هستند. حتی در مواردی می بینیم مشتریانی که روی جهیزیه شرط بندی کرده اند، به امید کاهش قیمت پس از توافق و خبر کاهش قیمت لوازم خانگی ایرانی، پول خود را پس گرفته اند. بنابراین برخلاف سال های گذشته که در این ماه با کمبود کالا مواجه بودیم، اکنون کالا به وفور وجود دارد و خریدار وجود ندارد.

وی همچنین پیش‌بینی می‌کند که بسیاری از این کلاس‌ها در سال آینده به دلیل توان پرداخت هزینه‌ها که سر به فلک می‌کشد، ترک خواهند کرد. به عنوان مثال، در برخی موارد، اجاره فروشگاه ها در سال آینده دو برابر شد، اما فروش خرده فروشان حتی یک سوم کاهش یافت.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید