آیا موج شدید کرونا در راه است؟

یکی از اعضای کمیته علمی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در خصوص شناسایی سویه امیکرون در ایران و اینکه آیا موج شدیدی در راه است یا خیر، با توجه به اینکه این سویه بیشتر در بین جوانان و جمعیت درگیر است، توضیح داد. جوان تر

به گزارش رجانیوس، مجید مختاری در گفتگو با میزان در خصوص شناسایی سویه اومیکرون در ایران و اینکه آیا موج سنگینی در جاده ها به دلیل درگیری های بیشتر در بین جوانان و جمعیت جوان کشور وجود دارد، گفت: اکنون با آن مواجه هستیم. روندی که در اکثر دو کشور آفریقایی که گفته می شود بیشتر افراد زیر 50 سال را درگیر می کند و البته تعداد کودکان مبتلا به این سویه کم است.

خوشبختانه 90 درصد از بیماران بستری در آفریقای جنوبی به دلیل مراجعه به بیمارستان به دلایل دیگر نیازی به اکسیژن نداشتند و به دلیل مشکوک شدن به تاج گذاری در این بیماران متوجه شدند که به ویروس omicron مبتلا شده اند.

یکی از اعضای کمیته علمی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور گفت: تنها یکی از بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه به دلیل ابتلا به عفونت امیکرون که تعداد بسیار کمی از آنها فوت کرده‌اند، به تازگی دچار بیماری شدید شده است. 75 درصد افراد آلوده به این سویه هیچ واکسنی دریافت نکرده اند.

درست است که میزان مرگ و میر اومیکرون در آفریقا بسیار پایین است، اما رفتار ویروس در کشورهای دیگر غیرقابل پیش بینی است و از آنجایی که به تازگی شناسایی شده است، قضاوت درباره مرگ و میر آن و اینکه آیا دستورالعمل های بهداشتی در آن رعایت شده است یا خیر زود است. ایران گفت: دوز دوم تزریق نکنید و یادآوری واکسن کووید را تسریع نکنید، به احتمال زیاد با موارد زیادی از این بیماری مواجه خواهیم شد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

فوق تخصص ریه و بورسیه های فشرده (ICU) با اشاره به اینکه ورود این سویه به کشور می تواند جامعه جوان ما را به خطر بیندازد، افزود: تعداد موارد اومیکرون هر 2 روز دوبرابر می شود و تعداد بیماران نیز افزایش چشمگیری داشته است. مدت زمان کوتاه و این افزایش تعداد بیماران قطعا می تواند تعداد بستری ها را افزایش دهد و فشار زیادی را بر نظام سلامت کشور وارد کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره داروهایی که اخیراً برای این بیماری کشف شده است، گفت: دو داروی نسبتاً جدید در دنیا برای کوید تولید شده است که طبق تحقیقات انجام شده یکی از آنها «مولنوپیراویر» نام دارد و به نظر من این داروی خسته کننده است. اما پکس لوید ساخت فایزر احتمالا داروی بسیار خوبی است و خوشبختانه قابلیت تولید در داخل کشور را دارد و در صورت نیاز امکان تولید سریع آن در داخل کشور وجود دارد و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم مردم به ویژه با وجود بازگشایی و شب یلدا پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، تصریح کرد: در سالمندان به شدت رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید