آیت الله رئیسی به نیویورک رفت / قیمت برخی کالاها کاهش می یابد / رشد 27 درصدی صادرات به چین در ماه چهارم

گروه سیاسی رجانیوز: «علی بهادری جهرمی» در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره حضور مسئولان در محل در برخورد با سیل زدگان در جریان سیل اخیر گفت: دولت معتقد است حضور مسئولانه دولتمردان در صحنه مشکلات تکلیف است و وظیفه مدیران اجرایی و این دولت هرگز تماشاگر نیست، مشکلات مردم نیست و فکر می کند برای حل مشکلات باید در میدان عمل باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا با وجود هشدارهای جدی در خصوص وقوع سیل، اقدامات پیشگیرانه رعایت نشد، تصریح کرد: همه هشدارها داده شد و حتی اقدامات پیشگیرانه انجام شد اما میزان بارندگی زیاد بود و آبگرفتگی آغاز شد. توجه به اقدامات پیشگیرانه در چنین حوادثی مستلزم مشارکت همگان است.

وی عامل اصلی سیل اخیر را ساخت و سازهای غیرمجاز خواند و خاطرنشان کرد: بیش از 7000 حادثه ناگوار توسط وزارت نیرو شناسایی شده و وزارت نیرو تصمیم گرفته اقدامات لازم را برای مقابله با آنها انجام دهد. هشدارهای مربوط به حوادثی مانند سیل و زلزله را جدی تر می گیرد.

سخنگوی دولت در ادامه ضمن تسلیت به خانواده های جان باختگان سیل اخیر، از پیام مقام معظم رهبری مبنی بر حضور به موقع رهبران در مدیریت این بحران تشکر و قدردانی کرد و آن را مایه دلگرمی کارمندان کشور دانست. خدمت به مردم

بهادری جهرمی گفت: حضور مسئولان در صحنه و تلاش برای مدیریت بحران و برخورد با سیل زدگان به موقع بود که وجه تمایز این دولت با دولت های گذشته است و شاید اقدامات این دولت اینگونه نباشد. مورد پسند کسانی است که نگاه متفاوتی به حل مشکلات دارند اما تاکید دولت.

سخنگوی دولت همچنین با ارائه آماری از حضور نیروهای امدادی در روند امدادرسانی به سیل زدگان گفت: بیش از 50 هزار نفر توسط 6 هزار نیروی هلال احمر امدادرسانی شدند و حدود 100 عملیات هوایی نیز توسط بالگردهای هلال احمر هلال ماه انجام شد.

وی افزود: در آخرین جلسه شورای دولت، وزرای مربوطه گزارشی از ارزیابی اولیه خسارات ناشی از سیل و درخواست دریافت خسارت ارائه کردند که به تصویب هیات وزیران رسید. وقوع چنین حوادث دلخراشی

بهادری جهرمی به نکته ای درباره آبخیزداری در کشور اشاره کرد و گفت: 90 میلیون هکتار از اراضی کشور نیاز به آبخیزداری دارد و با سرعت فعلی بیش از 70 سال طول می کشد تا آبخیزداری این اراضی نهایی شود. دولت دستور تهیه لایحه جامع را در این راستا داد.

  افزایش ۲۹ دلاری قیمت نفت ایران

سخنگوی دولت درباره برنامه های دولت برای تعیین تکلیف کالاهای انباشته در گمرک و تسریع در ترخیص آنها گفت: از ابتدای فعالیت دولت، جهاد و جهشی در وزارت اقتصاد برای ساماندهی این تعداد صورت گرفته است. و در این هفته سازوکارهای جدیدی در زمینه مالکیت املاک اتخاذ خواهد شد.

پرداخت 217000 وام کودک و بیش از 320000 وام ازدواج

بهادری جهرمی درباره وام های اعطایی از اول فروردین تا اول مردادماه امسال گفت: 217 هزار وام تولد فرزند و 320 هزار و 658 فقره وام ازدواج به متقاضیان اعطا شد و مبلغ پرداختی بابت وام ازدواج نیز 440 هزار میلیارد ریال بوده است.

وی ادامه داد: در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت و ارائه خودرو به مادران مشمول این طرح، 230 هزار خودرو به این مادران اختصاص یافته و ثبت نام 100 هزار نفر از آنها انجام شده است.

بهادری جهرمی در خصوص میزان تسهیلات ارائه شده توسط بانک ها اظهار داشت: از ابتدای بهمن ماه سال گذشته و ظرف مدت پنج ماه بیش از 31 هزار فقره وام از طریق بانک های دولتی اعطا شده است.

گفتگوی آیت الله رئیسی و اردوغان در مورد درخواست ایران از ارس

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره پیگیری حق آبه ایران در قالب قراردادهای حقوقی از سوی وزرای امور خارجه و نیرو، گفت: این موضوع در حال پیگیری است و به زودی وزیر نیرو به این کشور سفر خواهد کرد. افغانستان و یکی از نکات مهم این سفر پیگیری احقاق حق آب ایران است.» این از رودخانه هیرمند است.

بهادری جهرمی همچنین گفت: طرف افغانستانی حق آبه ایران را از رودخانه هیرمند پذیرفته است و اختلاف دو کشور فقط در میزان ورودی آب است که ایران با جدیت پیگیر آن است.

وی در خصوص اینکه آیا حقوق ایران در رودخانه ارس پیگیری می شود یا خیر، گفت: در سطح روسای جمهور ایران و ترکیه بحث و تبادل نظر شد و در جلسه شورای دولت و انرژی دو کشور گزارشی ارائه شد. کشورها، وزرا باید در ادامه این موضوع را بررسی کنند و سطح تلاش عملیاتی شود.

قیمت برخی کالاها کاهش می یابد

  فرار سرمایه از کشور و پیش بینی قیمت دلار

سخنگوی دولت درباره اقدامات نظارتی و کنترلی دولت بر قیمت ها گفت: دولت بر مدیریت بازار و کنترل تورم نظارت جدی دارد و از زمان اصلاح نظام اقتصادی شیب تورم نیز کاهش یافته است.

بهادری جهرمی افزود: دولت افزایش قیمت ها را بدون دلایل روشن و موجه نمی پذیرد. بلکه معتقدیم در برخی از اقلام اساسی که اعلام شده و افزایش قیمتی در دستور کار نیست، باید کاهش قیمت داشته باشد.

رشد 27 درصدی صادرات به چین در 4 ماه

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت درباره گفتگوی تلفنی یک ساعته روسای جمهور ایران و چین و آخرین اخبار مربوط به سند همکاری 25 ساله دو کشور گفت: سند همکاری ایران و چین وارد فاز اجرایی شده است. و یکی از محورهای گفتگوی رئیس جمهور و همتای وی، چینی ها نیز از پیشرفت اجرای این سند ابراز خرسندی کردند.

وی با بیان اینکه سند همکاری 25 ساله ایران و چین در زمینه های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی به سرعت در حال پیشرفت است، خاطرنشان کرد: در 4 ماهه نخست سال ارزش صادرات به چین 27 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. در مدت مشابه سال گذشته و در بحث تجارت خارجی با این کشور نیز شاهد رشد 43 درصدی هستیم.

بهادری جهرمی همچنین با بیان اینکه برای تسریع در اجرای سند 25 ساله 10 تفاهم نامه در بخش های مختلف امضا شده است، ادامه داد: صادرات ما به چین 58 درصد و در بخش کشاورزی 48 درصد رشد داشته است. ” ٪.”

وی در خصوص معرفی وزرای کار به مجلس و انتصاب وزیر بازرگانی پس از ایجاد این وزارتخانه با تفکیک وزارت بازرگانی و امنیت، گفت: وزیر پیشنهادی کار در زمان مناسب معرفی می شود اما هنوز وزارتخانه ای تشکیل نشده است. ، به معرفی وزیر بازرگانی.

سخنگوی دولت درباره دستورالعمل تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش گفت: ساماندهی کارکنان دولت ربطی به تامین نیروی انسانی برای آموزش و پرورش ندارد. تا جایی که به کارمندان کشوری مربوط می شود، سازمان کارگزینی اداری برنامه ای برای کارمندان دارد تا بهترین جابجایی را در بخش های مختلف داشته باشند.

بهادری جهرمی ادامه داد: کمبود معلم یکی از معضلات جدی آموزش و پرورش است و باید به گونه ای تلاش شود که معلمان با روش های عاقلانه، تخصصی و منصفانه انتخاب و به کار گرفته شوند تا ارتقای نظام آموزشی تضمین شود.

  سفرهای استانی دولت به حالت تعلیق درآمد

وی با بیان اینکه دولت بر اساس نقشه راه مقام معظم رهبری در امر نیروی انسانی آموزش و پرورش عمل می کند، ادامه داد: انتظار این است که مجلس مسیری را که رهبری تعیین کرده است طی کند تا شاهد ورود نیروی انسانی باکیفیت به آموزش و پرورش باشیم. از کارکنان دولت صلاحیت معلمی را داشته باشد، از این مسیر بی نصیب نخواهد ماند، اما این کار نیاز به لایحه و تخصص لازم دارد.

سخنگوی دولت در بخشی دیگر از این جلسه با تشریح اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان گفت: در اجرای دستور رئیس جمهور برای نظارت بر بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان و پس از برگزاری جلسات متعدد، معاون اول رئیس جمهور به سخنرانی پرداخت. با حضور نمایندگان مستمری بگیران و هیئت دولت صلاحیت تعیین تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و وزرای عضو هیات امنای سازمان بازنشستگی تامین اجتماعی را تفویض کرد.

علی بهادری جهرمی در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد و در صورت توزیع کالا، مبنای محاسبه قیمت آن چیست؟ وی تصریح کرد: مجلس برای اجرای کالابرگ اصرار دارد و دولت در تلاش است تا زیرساخت های نهایی را برای این امر فراهم کند، اما تا زمانی که زیرساخت های مناسب و امکان جبران خسارت مردم از طریق کالابرگ وجود نداشته باشد، پرداخت کمک های نقدی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در طرح مجلس فقط کالاهای اساسی و محدود مستقیم برای توزیع کالا مشخص شده است. در صورتی که اثر قیمتی حذف ارز ترجیحی برای این کالاهای اساسی و مستقیم نخواهد بود. از سوی دیگر مردم این امکان را دارند که در نحوه پرداخت نقدی حق انتخاب بیشتری داشته باشند و دولت نیز اخیراً لایحه ای برای شفاف سازی موضوع و شفاف سازی دیدگاه مجلس و روشن شدن این ابهام در نحوه جبران ارسال کرده است. برای مردم.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس در شهریور ماه درباره معرفی کالابرگ صحبت کرده اند و آیا دولت این کار را انجام خواهد داد؟ وی گفت: به محض انجام مقدمات این طرح، مسئولان اجرایی آن را اعلام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید