آینده روابط چین و آمریکا

16019 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از اسپوتنیک، بایدن سال ها گفته است که بیش از هر رهبر خارجی دیگری با شی وقت گذرانده و او را به خوبی می شناسد. واقعیت این است که در سال 2011، شی معاون رئیس جمهور وقت چین، بایدن، معاون وقت رئیس جمهور ایالات متحده را در سفر به چین همراهی کرد. شی و بایدن هزاران کیلومتر را با هم سفر کردند. اما همه چیز از اولین ملاقات آنها تغییر زیادی کرده بود.

تا اواسط دهه 1980، ایالات متحده در روابط خود با چین به “مثلث کیسینجر” معروف (واشنگتن-پکن-مسکو) متکی بود که می توانست به آن اجازه دهد از تنش بین روس ها و چینی ها به نفع خود استفاده کند. اما اتحاد جماهیر شوروی دیگر وجود ندارد و چین به رقیب شماره یک ایالات متحده تبدیل شده است. پس از سال 1991، آمریکایی ها شروع به ساختن دنیای تک قطبی کردند. اما کارساز نشد: پس از بحران جهانی 2008، ایالات متحده مجبور شد الگوی “دو قدرت بزرگ” را به چین ارائه دهد – نه یک دنیای دوقطبی، بلکه یک ترویج مشترک جهانی شدن در حوزه اقیانوس اطلس، جایی که چین یک کشور کوچکتر است. شریک خواهد بود. چین طرح «تقسیم جهان» را رد کرد. و نه تنها به این دلیل که پکن نمی خواست شریک کوچکتری باشد، بلکه به این دلیل که به سادگی به آمریکایی ها اعتماد نداشت. یک سال پس از سفر بایدن به چین، شی به قدرت رسید و شروع به تقویت روابط روسیه و چین کرد.

مسکو و پکن از نیمه دوم دهه 1990 به هم نزدیکتر شده اند، اما در ده سال گذشته، روابط دو کشور به سطح “بیش از متحدان” رسیده است. و روابط بین ایالات متحده و چین در تمام این مدت بدتر شده است. واشنگتن از سیاست مهار منفعلانه چین به سیاست مخالفت فعال با آن، نه تنها کشورهای منطقه هند و اقیانوس آرام، بلکه اروپا را نیز درگیر کرد. و اکنون بایدن به شی می‌گوید که این مهار نیست: ما “به شدت رقابت خواهیم کرد”، “مسئولانه این نبرد را مدیریت خواهیم کرد”، بدون اینکه رقابت را به درگیری تبدیل کنیم.

  از شاگرد عثمان تا یاری حضرت سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا / محبت به اهل بیت (ع) چگونه مردم را هدایت می کند؟

شی جین پینگ در ابتدای جلسه مطبوعاتی روز دوشنبه از اظهار نظر خودداری کرد. پکن در مورد موضوع تایوان یا بازی جهانی عجله ندارد. در هر صورت، ایالات متحده جایگاه خود را از دست خواهد داد و چین تقویت خواهد شد. پکن مالکیت خود را بدون اقدام نظامی پس می گیرد، به خصوص با ایالات متحده که شرایط بهتر باشد. اما آمریکایی ها که از درگیری همزمان با روسیه و چین می ترسند، تمایلی به مطرح کردن موضوع تایوان ندارند.

آیا سی به بایدن اعتقاد دارد؟ بله و نه، او مایل است شخصا بایدن را باور کند، زیرا متوجه است که چنین بازیکن باتجربه ای تایوان را تشویق به اعلام استقلال نخواهد کرد. اما او به نخبگان آمریکایی اعتماد ندارد. بله، و “جو پیر” تعجب کرد: “اگر به آن برسد، چینی ها سعی می کنند کمی از روسیه فاصله بگیرند.” و پس از دیدار با شی، بایدن گفت که نکته اصلی این است که چین را «سوء تفاهم نکنیم». اما نمی‌توان شی جین‌پینگ را متقاعد کرد که درباره آمریکایی‌ها قضاوت اشتباهی کرده است. نمی توان آمریکا را در حال جمع آوری نیرو و تشکیل ائتلاف علیه چین دید. و مثال واضح دیگر استفاده از اوکراین توسط آمریکا علیه روسیه است. هیچ کس رهبر چین را متقاعد نخواهد کرد که “روسیه متفاوت است، مقصر است و ما فقط خواهان رقابت عادلانه با چین هستیم.”

و ما در روسیه باید یاد بگیریم که ضربات نخوریم، از جمله در زمینه مثلث کیسینجر. و پس از آن، تقریباً یک ماه است که می گوییم ظاهراً در کنگره بیستم حزب کمونیست چین، شی جین پینگ در مورد دنیای دوقطبی صحبت کرد و گفت: «چین مایل است با ایالات متحده در هزینه ما اما شی جین پینگ این را نگفت. این خبر جعلی توسط آنگلوساکسون ها منتشر شد، با اطمینان از اینکه می توانند نظم جهانی آینده را مهندسی کنند. آنها تلاش می کنند روابط روسیه و چین را از بین ببرند. اما دنیا تغییر کرده است. او در سفر به بالی گفت که چین و ایالات متحده “برای ساختن آینده باید از تاریخ درس بگیرند.”

  نیکا قربانی قتل و تحریک قومی شد/ تشکیل پرونده قضایی برای مشخص شدن علت مرگ «نیکا شاکرمی»

روسیه و چین اهداف مشترک و دشمنان مشترک دارند و ما غربی ها را دشمن خود اعلام نکردیم – آنها ما را دشمن خود اعلام کردند و ما را یکی یکی خواهند خرد. اما آنها اشتباه کردند، اگرچه هنوز نمی توانند آن را بپذیرند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید