ائتلاف ضد آمریکایی ایران، روسیه و چین برای کاخ سفید نگران کننده است

گروه بین الملل-رجانیوز: روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به تنش جدید در روابط چین و آمریکا در سایه سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، گفت: مواضع مشترک دو کشور ایران، روسیه و چین در مقابل آمریکا روابط این سه کشور را بیشتر بدتر کرده، تقویت کرده و این به عنوان چالشی برای واشنگتن تلقی می شود.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به سفر اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ایران و چین، نوشت: این دو کشور به وضوح اشتراکاتی دارند. چین و ایران مانند روسیه آمریکا را دشمن می دانند.

روسیه، چین و ایران سه کشور اصلی ائتلاف ضد آمریکایی را تشکیل می دهند و به نظر می رسد اخیرا همکاری های خود را افزایش داده اند.

این گزارش ضمن اشاره به نگران کننده بودن روابط نزدیک سه کشور می افزاید: اگر هر سه (ایران، روسیه و چین) همزمان تصمیم به مقابله با آمریکا بگیرند چه اتفاقی می افتد؟

این روزنامه با اشاره به حمله اخیر روسیه به اوکراین، ادامه بلاتکلیفی در مورد مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران و سیاست تهاجمی‌تر چین در قبال تایوان، می‌نویسد که می‌توان تصور کرد که اگر هر سه این کشورها تصمیم مثبت بگیرند، آیا اقدامی همزمان علیه آمریکا انجام دهند. ، یک درگیری بزرگ وجود خواهد داشت که مدیریت آن آسان نیست.

این رسانه با اشاره به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان علیرغم هشدارهای چین، نوشت: مقامات دولت بایدن به چین نسبت به هرگونه اقدام تهاجمی احتمالی هشدار داده اند.

  دانشمندی که آزمایش سریع تاج را تایید نکرد

این گزارش می افزاید: آمریکا در شرایط کنونی با انتخاب سختی روبروست. اگر پلوسی سفر خود به تایوان را لغو کند، خواسته های رهبران تایوان را نادیده خواهد گرفت. این دیدار موجب تقویت مشروعیت تایوان در عرصه بین المللی شد.

همانطور که ادوارد وانگ، خبرنگار نیویورک تایمز می گوید: “حامیان سفر پلوسی به تایوان می گویند که ایالات متحده این پیام را به پکن ارسال می کند که تایوان به اندازه کافی برای ما مهم است که بتوانیم با آن در بالاترین سطح تعامل کنیم.”

گزارشگر این سفر را نسخه ای از “بازدارندگی دیپلماتیک” توصیف کرد و به دنبال هشدار به چین در مورد عواقب احتمالی حمله به تایوان بود.

برعکس، لغو آن سفر همچنین به چین این پیام را می دهد که می تواند روابط ایالات متحده با تایوان را دیکته کند. این همان اشتباهی بود که آمریکا با مسکو پس از حمله به کریمه و الحاق آن به خاک روسیه مرتکب شد.

پوتین آمریکا و اروپای غربی را ضعیف می داند. اگر چین معتقد باشد که آمریکا در نهایت نمی تواند از تایوان دفاع کند، احتمال حمله به آن کشور افزایش می یابد.

169810067 خبر اولیه

در پایان این گزارش آمده است: با این حال، هیچ یک از تحولات اخیر به این معنا نیست که لزوماً در آینده نزدیک یک کارزار هماهنگ ایران، چین و روسیه علیه ایالات متحده رخ خواهد داد.

این رسانه مدعی است که هر یک از این کشورها تنش های خاص خود را دارند، اما این سه کشور اهداف مشترکی دارند که شامل کاهش نفوذ ژنوپولیتیک آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و متحدان آنها می شود.

  جزئیات تصویب بسته 10 گانه حمایت از بازار سرمایه / کاهش نرخ گاز صنعتی و مالیات شرکت های ثبت شده

چین، ایران و روسیه در ماه های اخیر به ویژه در زمینه خرید انرژی از ایران و روسیه همکاری داشته اند. در شرایطی که آمریکا باید همزمان با بحران های چند وجهی در سطح جهانی مواجه شود، در نهایت به نفع سه کشور بود.

دیدگاهتان را بنویسید