ابعاد پنهان جنگ در اوکراین – بررسی سرمقاله

12397 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در گزارش خود نوشت جنگ روسیه و اوکراین رویدادی بود که می توان آن را نقطه عطفی در توسعه سیاسی، اقتصادی و نظامی جهان دانست. این رویدادها بر توسعه در سال های آینده و چشم انداز روابط بین الملل تأثیر خواهد گذاشت.

اولین ویژگی این جنگ این است که شکست نظامی غرب در برابر روسیه را نشان می دهد. این شکست اولین شکست غرب از روسیه است زیرا این دو کشور مستقیماً درگیر جنگ سرد نبودند. ناتو اکنون چشم خود را بر روی تسلیحات روسی می بندد و پیشنهادهایی مانند تحریم هواپیماهای روسیه و انتقال تانک های نظامی به اوکراین شکست خورده است.

غرب فقط مقداری تسلیحات سبک در اختیار اوکراین قرار داده است و تسلیحات مناسب برای کمک به اوکراین در این جنگ در اختیار این کشور قرار نداده است.

دومین ویژگی این جنگ این است که نشان داده نفوذ غرب در جهان کم شده است. اگرچه کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا و فرانسه از متحدان خود خواسته اند که تهاجم روسیه به اوکراین را آشکارا محکوم کنند، اما اکثر کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین از صدور بیانیه ای در محکومیت روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل خودداری کرده اند. طرفین خواستار گفتگو و حفظ حاکمیت اوکراین شدند.

ژنرال استفن تاون سند، فرمانده ارتش آمریکا در آفریقا، در اواسط ماه مارس به کنگره گفت که برای من بسیار دردناک است که نیمی از رهبران آفریقا در رای گیری سازمان ملل حمله روسیه به اوکراین را محکوم نکرده اند. این نشان دهنده تأثیر روسیه و چین بر روند حوادث است.

  947 برج خطرناک در تهران وجود دارد

رسانه هایی مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست نیز به کشورهایی مانند عربستان سعودی هشدار داده اند که به جای آمریکا به چین روی آورند.

به گزارش قدس العربی، سومین ویژگی این جنگ این است که کشورهای جهان متوجه شده اند که بدون استفاده از دلار آمریکا می توان فعالیت های اقتصادی جهانی را انجام داد. روسیه با همکاری قدرت های بزرگ آسیایی از جمله هند و چین تجارت با پول ملی دو کشور را آغاز کرده است.

چهارم این که جنگ در اوکراین راه را برای ظهور یک قطب «اوراسیا» در قالب هماهنگی روسیه و چین هموار کرد. هند در آینده به این ائتلاف ملحق خواهد شد زیرا از نظر اقتصادی، انسانی و نظامی مهم است. چین رهبری ائتلاف را بر عهده خواهد داشت.

حمله روسیه به اوکراین فرصتی تاریخی برای چین فراهم کرده است تا جایگاه واقعی خود را در عرصه بین المللی به افکار عمومی جهان ثابت کند.

القدس العربی در پایان گزارش خود نوشت: جنگ اوکراین نقطه عطفی در روابط بین الملل و آغاز دوران جدیدی در موازنه قدرت های جهانی است که مهمترین ویژگی آن پایان سلطه غرب است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید