اتوبوس دربستی در ایام اربعین ممنوع شد

بر اساس پیش بینی تقاضای سفر برای عتبات در ایام اربعین، بیش از 5 میلیون نفر طی 3 هفته به عراق و ایران سفر خواهند کرد.

در دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، سفرهای اربعین بسیار محدود بود، اما امسال با تدابیر دولت و انجام واکسیناسیون‌ها، مردم می‌توانند از طریق زمینی با اتوبوس و قطار یا هوایی به عراق بروند. البته با توجه به محدودیت های سفر هوایی و ریلی، حدود 4 میلیون و 600 هزار زائر از طریق جاده به عتبات می روند.

داریوش باگرجوان، مدیر کل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفتگو با «ایران» از بهره برداری از 8 هزار ناوگان اتوبوسرانی در ایام اربعین برای جابه جایی زائران خبر داد. وی گفت: به دلیل تقاضای زیاد این تعداد اتوبوس ظرفیت جابجایی همه مسافران را ندارد به طوری که این روزها حدود 6 هزار دستگاه اتوبوس از نهادهای مختلف مانند نیروهای مسلح و ارگان های دولتی درخواست کرده ایم که تاکنون هیچ مثبتی نشده است. به این درخواست پاسخ داده شده است.

وی گفت: بنابراین برنامه ریزی ما در حال حاضر روی تعداد 8 هزار اتوبوس متمرکز شده است. این تعداد اتوبوس از 24 شهریور تا 14 مهر هر 24 ساعت یکبار حدود 90 هزار زائر را جابجا می کنند.

جابجایی روزانه 90 هزار مسافر در 20 روز تقریبا معادل جابه جایی یک میلیون و 800 هزار زائر است در حالی که تقاضا حدود 3 میلیون نفر بیشتر از این تعداد است. به همین دلیل امکان گرانی و ایجاد بازار سیاه برای خرید و فروش بلیت در این مدت وجود دارد.

مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با تایید این مطلب گفت: برای جلوگیری از تخلفات و گرانی بلیت، به متقاضیان تاکید می کنیم که بلیت را فقط از شرکت های اتوبوسرانی تهیه کنند و از خرید بلیت از افراد، رانندگان یا مالکان خودداری کنند. در غیر این صورت در صورت وقوع تخلف، امکان نظارت و اجرای قانون محدود می شود.

  قیمت مسکن 10 تا 12 درصد کاهش یافته است

وی افزود: بلیت اتوبوس ممنوع است و به شرکت ها اعلام کرده ایم که در ایام اربعین هیچ قراردادی بین زائران و شرکت ها یا مالکان برای بلیت اتوبوس بسته نشود. او نمی تواند سفر کند.

زمان فروش بلیت سفرهای جاده ای و ریلی اربعین از 15 تا 31 شهریور و زمان فروش بلیت پروازهای اربعین از 20 تا 31 شهریور اعلام شده است. مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این خصوص گفت: پیش فروش بلیت اتوبوس برای اربعین نداریم و روزانه بلیت فروخته می شود. برنامه ما انتقال زائران از 24 شهریور تا 14 مهر به مرزها و از مرزهای تعیین شده به مناطق مختلف کشور است.

با توجه به ظرفیت محدود ناوگان اتوبوسرانی برای جابجایی زائران اربعین، به گفته باگرجوان، در این ایام محدودیت هایی برای تردد اتوبوس های داخلی وجود خواهد داشت زیرا بیشتر ناوگان به جابجایی زائران اربعین اختصاص دارد.

وی افزود: از 8 هزار دستگاه اتوبوس روزانه 3 هزار و 200 اتوبوس به صورت فعال در حال جابجایی زائران هستند و برآورد می شود هر 24 ساعت 90 هزار زائر به مقصد یا محل مبدا منتقل شوند. در روزهای اخیر اخباری مبنی بر گران فروشی بلیت اتوبوس اربعین منتشر شده است. این قیمت گاهی به 600 هزار تومان هم می رسد. مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: قیمت نهایی بلیت اتوبوس در ایام اربعین از سوی شرکت های حمل و نقل مسافر اعلام نمی شود و کرایه های اعلام شده قیمت رسمی نیست.

  عرضه خودرو بدتر از قبل بود

اعلام قیمت تا پایان هفته

قیمت بلیت هواپیمای اربعین 6 میلیون تومان است اما درباره بلیت قطار و اتوبوس تصمیمی گرفته نشده است. داریوش امانی رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از اعلام نرخ بلیت اتوبوس تا پایان هفته اربعین خبر داد.

وی همچنین تاکید کرد که اتوبوس ثابت و قراردادی برای رفتن به مرزها نداریم.

رئیس سازمان راهداری افزود: در سال 2018 بیش از 33 درصد زائران اربعین با وسایل نقلیه عمومی خود را به مشرف رساندند و امسال برآورد می کنیم که به 35 درصد از زائران در این بخش خدمات رسانی کنیم و مابقی زائران نیز خدمات رسانی خواهند کرد. سفر جاده ای و با خودروی شخصی خود.will travel با نزدیک شدن به ایام اربعین، قیمت بلیت اتوبوس را طبق مصوبه ستاد اربعین در کشور اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین از فروش بلیت اتوبوس به صورت روزانه خبر داد و گفت: همانطور که در ایام اربعین هواپیما چارتر نخواهیم داشت، اتوبوس چارتر نیز نداریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بیمه مسافر در قیمت بلیت لحاظ می شود، به همزمانی اربعین با پیک سفرهای داخلی اشاره کرد و گفت: سعی می کنیم حداکثر ظرفیت خود را برای اربعین و در همان زمان باقی بگذاریم. ما ظرفیت سفرهای داخلی داریم.» با توجه به بازگشایی دانشگاه ها و پایان تابستان، سفر به سایر نقاط کشور نیز داریم.

برای تردد زمینی زائران اربعین امسال چند پایانه مرزی به مرزهای قبلی اضافه شد؛ پایانه های مرزی ریندان و میرجاو برای تردد زائران خارجی و مرزهای تمرچین و باشماق برای شمال غرب کشور در نظر گرفته شده است. همچنین پایانه های مهران (شهید سلیمانی)، شلمچه و چذابه مانند سال های گذشته پذیرای زائران است.

  نایب رئیس بیمه سرمد، دبیر کارگروه سرمایه انسانی سندیکای بیمه شد.

رئیس سازمان راهداری درباره مرز تمرچین و باشماق که امسال برای تردد زائران اربعین در نظر گرفته شده است، گفت: پایانه های مرزی این دو منطقه نوساز و جدید است و مسافرانی که قصد سفر به اقلیم کردستان را دارند از اینجا استفاده کرده اند. . ظرفیت مسافربری این پایانه ها روزانه 2000 نفر است و قطعا در ایام اربعین تعداد بیشتری از این پایانه ها بازدید خواهند کرد. بنابراین باید برای بهبود این دو پایانه تلاش کنیم. عوارض بزرگراه ها تا بعد از اربعین تغییر نمی کند.

امانی با تشریح فعالیت های سازمان راهداری برای بهبود وضعیت راه های منتهی به مرز، افزود: ایمن سازی راه های منتهی به مرز، خط کشی، خط کشی، جانمایی نیوجرسی، اصلاح نقاط پرتصادف، روکش آسفالت و …. از جمله برنامه های در دستور کار ما این اقدامات در حال اجراست و نزدیک به 1.000.000 میلیارد تومان اعتبار سازمانی برای پایانه های مرزی و جاده ها اختصاص یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بیمه مسافر در قیمت بلیت لحاظ می شود، گفت: زائرانی که قصد بازگشت دارند، قبل از عزیمت از عتبات، در مورد مرزی که می خواهند بروند به این سامانه پیامک ارسال کنند. و مبلغ را بر اساس تعداد مرزهای دریافتی محاسبه می کنیم و ناوگان مورد نیاز در هر مرز را برآورد می کنیم تا در روزهای پایانی عملیات اربعین به برخی از مرزهای خاص شاهد تجمع زائران نباشیم.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید