اجرای دستور رئیس جمهور در کمتر از 3 ماه / انتشار اسامی تمامی بدهکاران عمده شبکه بانکی تا نیمه اردیبهشت

گروه اقتصادی – رجانیوز: در دهه های اخیر، بالا بودن مطالبات معوق بانکی و مسدود شدن برخی منابع بانکی در دست بدهکاران همواره یکی از معضلات نظام بانکی کشور بوده است، معضلی که از اواسط سال 1380 تشدید شده و تا به امروز ادامه دارد. .

در حالی که طی این سال ها صحبت از ابربدهکاران و بدهکاران بانکی به گوش می رسد، اما مردم با نام آنها آشنا نیستند. که به هر دلیلی تسهیلات دریافت کرده و پس داده است. اکنون برای اولین بار لیست بدهکاران بانکی به اطلاع عموم رسیده و با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی بانک ها که از نظر شفافیت بسیار حائز اهمیت است به راحتی می توان از جزئیات آن مطلع شد.

اما در دولت جدید پس از وزارت اقتصاد، بانک ها باید لیست بدهکاران خود را منتشر می کردند. در همین راستا تعدادی از بانک ها از اولین روز هفته لیست بدهکاران خود را در بانک اطلاعاتی خود قرار دادند تا مردم برای اولین بار از اسامی این افراد مطلع شوند. بانک ها طبق قانون سال ها موظف به افشای این اطلاعات هستند اما تا پاییز گذشته که وزیر اقتصاد در نامه ای به بانک مرکزی خواستار انتشار هر سه ماه یکبار بانک ها شد، اجرایی نشد. در سایت خود فوق بدهکاران را مطالبه کنید.

در این راستا بانک ها باید اطلاعات وام گیرنده یا وام دهنده، توجیه بانک برای تخصیص وجوه، میزان وام یا بدهی، نرخ بازپرداخت، مانده بدهی، نرخ سود و نوع کلی ضمانت را نیز منتشر کنند.

  نسل جدید وانت آریسان ایران خودرو سهم بازار خود را به دست آورد!

بررسی ها نشان می دهد بانک ها تا پایان سال گذشته اسامی ابر بدهکاران خود را منتشر نمی کردند، اما امسال بانک ملی در روزهای اخیر اسامی بدهکاران عمده خود را اعلام کرد. بعدها بانک های کشاورزی، مسکن و پست نیز اسامی ابربدهکاران را منتشر کردند.

متعاقبا و تا زمان تهیه این گزارش، بانک های تجاری، صادرات و اجتماعی ایران نیز اسامی بدهکاران خود را منتشر کردند.

بانکی که بدهکار کلان ندارد

بانک توسعه تعاون اعلام کرده بدهکار کلان با بیش از 100 میلیارد تن بدهی ندارد. ابانک ین وی اعلام می کند که مطالبات بد و مشکوک بدهکار بالای هزار میلیارد ریال در پایان سال 1400 وجود ندارد.

بانک مرکزی: همه بانک ها باید اسامی بدهکاران خود را اعلام کنند

مدیر کل بانک مرکزی بانک مرکزی گفت: تمامی بانک های دولتی، خصوصی و خصوصی باید اسامی بدهکاران بانکی را منتشر کنند. محبوب صادقی با بیان اینکه فهرست ابربدهکاران شبکه بانکی بانک مرکزی منتشر شد، گفت: قانون بودجه بانک مرکزی را مکلف کرده است تا تسهیلات و تعهدات کلان را بر اساس اشخاص مرتبط محاسبه و افشا کند.

وی افزود: بانک مرکزی آمادگی دارد تا هفته آینده گزارش اولیه بدهکاران بانکی تمامی بانک های دولتی را منتشر کند.

صادقی در پاسخ به این سوال که اعلام اسامی بدهکاران جزء مراحل اجرایی است، گفت: بهتر انجام می شود. وی تاکید کرد: تمامی بانک های کشور باید اسامی بدهکاران خود را منتشر کنند و پرونده در اسرع وقت بسته می شود.

انتشار فهرست ابربدهکاران شبکه بانکی توسط بانک مرکزی

  پمپئو از انتقام خون حاج قاسم سلیمانی می ترسد

در این راستا انتظار می رود بانک مرکزی علاوه بر انتشار اسامی بدهکاران به تفکیک بانک، فهرستی از بدهکاران را منتشر کند. بانک مرکزی اعلام کرد از هفته آینده تا اواسط اردیبهشت ماه اسامی تمامی بدهکاران عمده شبکه بانکی را منتشر می کند.

مصطفی گامریوا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توییتی نوشت: بانک مرکزی در چارچوب برنامه اصلاحی شبکه بانکی کلی و بر اساس انضباط مالی و سلامت اعتباری بانک‌ها، بر اساس بند «د» تبصره 16 قانون بودجه 1401 از هفته آینده، نام منتشر شده بدهکاران بزرگ شبکه بانکی. طبق اعلام بانک مرکزی، جدول بدهکاران کلان بانکی با دریافت اطلاعات مربوطه از بانک ها در نیمه اردیبهشت ماه تکمیل می شود. تاکنون چندین بانک دولتی فهرست بدهکاران اصلی خود را منتشر کرده اند.

تعهد قانونی

گفتنی است بر اساس بند «د» تبصره 16 قانون بودجه 1401 با عنوان «احکام نظارتی» بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از سامانه اطلاعاتی خود و در صورت لزوم از اطلاعات دریافتی از بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی (موضوع بند (2) این بند) میزان پرداختی هر مؤسسه اعتباری بانکی و غیربانکی به تفکیک هر شخص با تعیین وجه نقد و اعتبار (ذینفع وابسته یا منفرد)، سود. نرخ، مدت بازپرداخت، مدت بازپرداخت، وضعیت بازپرداخت (دریافت فعلی، معوق، معوق یا مشکوک الوصول)، نوع و میزان وثیقه دریافتی در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه شده و به صورت فصلی به روز می شود.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز مکلفند اطلاعات مندرج در بند (1) این بند را به صورت فصلی در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

  از اقامت در هتلی با چشم انداز فوق العاده لذت ببرید

در صورت امتناع از ارسال به موقع تمام یا بخشی از اطلاعات، موسسه اعتباری حسب مورد به تشخیص بانک مرکزی نسبت به ارتکاب یکی از تخلفات موضوع ماده (44) ق.م. قانون پولی و بانکی یا اجزاء ) یا (4) بند (الف). ماده (14) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با رعایت مقررات مذکور در مواد مذکور محکوم می‌شود.

بانک مرکزی هر سه ماه یکبار گزارش همکاری یا تخلف بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را به کمیسیون اصل 90 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دیوان محاسبات ارائه می کند.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید