احتمال افزایش قیمت نفت تا 300 دلار وجود دارد

بر اساس سرمقاله Oilprice، NOPEC لایحه‌ای است که برای باز گذاشتن آزادی واشنگتن برای شکایت از اعضای اوپک به دلیل دستکاری بازار طراحی شده است. اگر ایالات متحده آن را تصویب و اجرا کند، بازار نفت ممکن است با هرج و مرج بیشتری مواجه شود.

بانفوذترین وزرای انرژی اوپک نسبت به تصویب این قانون هشدار داده و پیش بینی کردند که قیمت نفت ممکن است 200 یا 300 درصد افزایش یابد.

سهیل المزرویی، وزیر انرژی امارات در ابوظبی، با اشاره به سیستمی که اوپک برای چندین دهه برای تامین عرضه کافی به بازار داشته است، گفت: «آخرین چیزی که ما می خواهیم این است که هیچ کس برای متوقف کردن این سیستم تلاش نکند.»

المزرویی افزود: اگر کشوری مانع این ساختار شد، باید مراقب بود، زیرا در یک بازار آشفته شاهد افزایش قیمت 200 یا 300 درصدی خواهید بود و پس از آن دنیا توان خرید آن را نخواهد داشت.

آیا زمان لایحه نوپک فرا رسیده است؟  |  OilPrice.com

در حالی که قیمت بنزین در ایالات متحده به اوج خود می رسد، برخی از قانونگذاران به دنبال احیای قانون NOPAC هستند که به دادستان کل ایالات متحده اجازه می دهد از اوپک یا کشورهای عضو آن به دلیل رفتارهای ضد تراست شکایت کند.

لایحه NOPEC نزدیک به دو دهه است که در کمیته های کنگره مورد بحث قرار گرفته است، اما هرگز از مذاکرات کمیته حذف نشده است.

اوپک اکنون هشدار می دهد که اگر NOPEC قانون شود، هرج و مرج بازار افزایش خواهد یافت. اما این تنها اوپک نیست که نسبت به عواقب اقدام آمریکا هشدار داده است. مؤسسه نفت آمریکا (API)، قدرتمندترین لابی نفتی در ایالات متحده نیز با چنین قانونی مخالف است و استدلال می کند که این قانون آسیب ناخواسته به صنعت نفت و گاز آمریکا و منافع آن در جهان وارد می کند.

  بالاخره دستور وزیر سابق اقتصاد به گمرک مشخص نیست

اتاق بازرگانی ایالات متحده نیز همین هشدار را صادر کرد تا اینکه کاخ سفید “نگرانی” خود را در مورد عواقب احتمالی چنین قانونی پنهان کرد.

هفته گذشته، کمیسیون قضایی سنای ایالات متحده قانونی را تصویب کرد که کارتل های تولید و صادرات نفت (NOPEC) را ممنوع می کند.

لایحه نوپک می تواند قیمت نفت را تا 300 دلار برساند  OilPrice.com

اشکال قانون ضد انحصار برای محدود کردن اوپک در دوره های مختلف ریاست جمهوری از جورج دبلیو بوش تا باراک اوباما مورد بحث قرار گرفت، اما هر دو تهدید کردند که چنین قانونی را وتو خواهند کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هفته گذشته در واکنش به تصویب لایحه نوپاک توسط قوه قضاییه سنا گفت: من در حال حاضر موضع رسمی در مورد این قانون ندارم، اما معتقدیم که این قانون پیامدهای بالقوه و ناخواسته ای دارد که باید بررسی شود. تحقیقات بیشتر کمیته، به ویژه در این زمان پویا با تهاجم روسیه به اوکراین، باعث ایجاد تنش در بازارهای جهانی انرژی شده است.

API در جریان بحث‌های قبلی این لایحه با قانون NOPEC مخالفت کرد و اکنون در نامه‌ای که رویترز دیده است می‌گوید: این لایحه می‌تواند تأثیر منفی ناخواسته‌ای بر صنعت نفت و گاز ایالات متحده داشته باشد.

در سال 2019، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این مؤسسه به اعضای کمیته های قضایی سنا و مجلس نمایندگان آن زمان گفت که معتقد است این قانون تأثیر مخرب قابل توجهی بر منافع دیپلماتیک، نظامی و تجاری ایالات متحده با تأثیر محدود دارد. بر نگرانی های بازار تمرکز می کند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید