احتمال قطع گاز در برخی صنایع

14706 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، محمدرضا جولایی با بیان اینکه مصرف داخلی و بازرگانی از 10 روز گذشته 1.5 برابر شده است، گفت: طبیعتا این کسری باید از جای دیگری جبران شود، زیرا تولید دیگری وجود ندارد، بنابراین ما نیاز به اجرای محدودیت ها شامل راهی برای تامین سوخت کشور است.

وی با بیان اینکه جبران این کسری گاز باید به نحوی انجام شود، گفت: اکنون با مدیریت گازرسانی به صنعت سیمان بخشی از این کسری را جبران می کنیم به گونه ای که سوخت دوم که سوخت گازوئیل است را تامین کرده ایم. این بخش تا تولید متوقف نشود، مقدار دیگر را با مدیریت مصرف گاز نیروگاه ها کنترل می کنیم.

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران افزود: در صورت نیاز مجدد مقداری از طریق ذخیره سازی خط لوله تامین می کنیم و در صورت نیاز بیشتر باید مصرف واحدهای صنعتی را مدیریت کنیم.

صنایع فولاد و پتروشیمی در اولویت اعمال محدودیت هستند

جولایی با بیان اینکه اولویت اعمال محدودیت برای صنایع فولاد و پتروشیمی است و در کنار این دو مورد، موارد دیگری نیز وجود دارد که در صورت نیاز پس از هماهنگی با وزارت امنیت اجرا خواهیم کرد و گفت: میزان محدودیت ها منوط به افزایش داخلی است. مصرف و از نظر تجاری نیز پیش بینی ها حاکی از سرد شدن هوا در هفته آینده است و در صورت افزایش مصرف محدودیت ها آغاز خواهد شد.

تامین دو سوم نیاز نیروگاه ها از طریق گاز

وی با اشاره به آخرین وضعیت تخصیص سوخت نیروگاه ها در کشور گفت: دو سوم نیاز نیروگاه ها از طریق گاز و یک سوم با سوخت مایع تامین می شود که با توجه به ذخایری که داریم میزان آن را کنترل می کنیم. سوخت مایع برای نیروگاه ها

  گیفت کارت های معتبر را به راحتی در ایرانی کارت خریداری کنید

مدیرعامل دیسپاچ ملی ایران با بیان اینکه احتمال افزایش مصرف سوخت مایع نیروگاه ها وجود دارد، گفت: در مورد میزان مصرف در بخش داخلی تصمیم گیری می شود، در حال حاضر مصرف داخلی حدود 460 میلیون است. مترمکعب یعنی بیش از 50 درصد به بخش های خانگی و تجاری اختصاص می یابد، طبیعتاً اگر مصرف بیش از این رقم باشد محدودیت هایی اعمال می شود.

به گفته جولایی، شرکت گاز تعیین نمی کند که چه میزان نفت کوره در نیروگاه ها مصرف شود، اما وزارت نیرو می تواند برای جبران کاهش گاز از نیروگاه های دیگر استفاده کند یا گازوئیل و نفت کوره را به عنوان سوخت برای نیروگاه ها انتخاب کند. نیروگاه بسته به نیاز برق آن.

وی با بیان اینکه شرکت ملی گاز اصراری بر استفاده نیروگاه ها از سوخت گازوئیل ندارد، گفت: وزارت نیرو با توجه به نیاز خود باید تصمیم بگیرد، ما فقط محدودیت گاز اعمال می کنیم و در شرایط فعلی محدودیتی برای تخصیص گازوئیل وجود ندارد. ما نگران گازوئیل هم نیستیم، این خود آنهاست که می خواهند از گازوئیل استفاده کنند یا نه، ممکن است وزارت نیرو به غیر از گاز آزاد شده وزارت نفت به سوخت دیگری نیاز نداشته باشد و تعطیل شود. نیروگاه، در صورت لزوم، محصول را مصرف کند.

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید