احیای کوپن به معنای انحراف اقتصادی است

13484 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، علیرضا گادری درباره صدور کاربرگ الکترونیکی به جای یارانه گفت: اینکه می گویند بسترهای لازم برای صدور کاربرگ الکترونیکی را در کشور نداریم درست است. از سوی دیگر اگر وضعیت اقتصادی مردم خوب نباشد، فروش برگه یا حتی اجناس ارائه شده به خانوارها دور از ذهن نخواهد بود.

وی ادامه داد: دو موضوع جدی در خصوص کاربرگ وجود دارد که ابتدا باید شفاف سازی شود تا بعداً درباره درستی یا نادرستی کاربرگ صحبت کنیم. اول اینکه آیا اصلاً دولت می تواند این طرح را با توجه به زیرساخت های فنی، مغازه ها و انبارها در سراسر کشور اجرا کند یا خیر؟ باید دید دولت می تواند این طرح را در کل کشور اجرا کند نه فقط در شهرهای بزرگ. یعنی امکان اجرای این طرح در مناطق دورافتاده و روستایی وجود دارد یا خیر.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: برای یارانه دادن به مردم مشکلی نداریم. زیرا همه افراد به کارت های بانکی دسترسی دارند و به راحتی می توانند وجوه مورد نظر خود را دریافت کنند. اما برای صدور گواهی نیاز به زیرساخت وجود دارد. ابهام بزرگ Calabarg توانایی خدمت به همه در تمام نقاط کشور است. تا مطمئن شویم که حقوق کسی ضایع نمی شود.

به گفته گادری، سوال دوم در مورد موجودی مربوط به حق انتخاب خانوارها است. می دانیم که در سال های اخیر قیمت اقلام مختلف افزایش یافته است و قیمت فقط شامل محصولات غذایی نمی شود. از آن جمله می توان به افزایش قیمت اجاره و مسکن، پوشاک و … اشاره کرد. وقتی به خانواده‌ها آزادی می‌دهیم تا در مورد اولویت نیازهای خانوار تصمیم بگیرند، خانواده‌ها را مطلوب‌تر می‌کند تا اینکه بخواهیم به خانواده‌ها دیکته کنیم که کدام یک از نیازهای آنها اولویت دارد و باید به آنها رسیدگی شود.

  دیپلماسی از زبان مردم پایگاه اطلاع رسانی رجا

وی گفت: ارائه کاربرگ می تواند از نظر اقتصادی منحرف شود. یعنی خانواده ها کالا را دریافت می کنند و با قیمت های مختلف در بازار آزاد می فروشند. بنابراین ارائه کاربرگ تضمینی برای استفاده از این عناصر در خانواده ها نیست.

این کارشناس اقتصادی درباره مشکلات ارز ترجیحی تصریح کرد: یکی از کاستی های این سیاست این است که یارانه ها در این زمینه به هدف خود نرسیده است. وقتی برای اولین بار به زنجیره یارانه می دهیم، نمی توانیم مطمئن باشیم که یارانه در نهایت به دست مصرف کننده نهایی می رسد. بسیاری از کالاها به ارز ترجیحی وارد شده و سپس به صورت قاچاق وارد شده است. از طرفی بالاترین دهک‌های جامعه از یارانه‌های ابتدای زنجیره درآمد بیشتری نسبت به فقرا دارند. چون بیشتر مصرف می کردند.

گادری خاطرنشان کرد: وقتی به صورت مصنوعی نرخ ارز را پایین نگه می داریم، در بیشتر حوزه ها انگیزه ای برای تولید وجود ندارد و واردات جذابیت بیشتری پیدا می کند. بنابراین ارز ترجیحی باعث کاهش بهره وری در کشور و تشویق واردات می شود.

وی تاکید کرد: موضوع دیگر این است که ارز ترجیحی ناقض نظام پولی کشور است; چرا که بانک مرکزی باید نرخ دلار را بسیار کمتر از بازار آزاد تضمین کند و بنابراین ابزارهای آن برای اجرای سیاست های کنترل تورم در کشور کاهش می یابد.

منبع: ایرنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید