اختلافات بی پایان بین حاکمان خلیج فارس

به گزارش سرمقاله، تحولات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نشان می دهد که آشتی جدید قطر و بحرین با آغاز درگیری عربستان سعودی با دیگر کشورهای عربی همراه است.

مرکز مطالعات خلیج فارس نوشت که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در توییت خود با انتشار عکسی از دیدار خود با تعدادی از رهبران عرب در نشست مشورتی در ابوظبی که توسط محمد بن زاید برگزار شد، اعلام کرد: رئیس جمهور امارات

علاوه بر امیر قطر و رئیس جمهور امارات، «هیثم بن طارق» سلطان عمان، «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین، «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن و «عبداللّه» در این دیدار فتح السیسی رئیس جمهور مصر نیز حضور داشت.

اختلافات بی پایان بین حاکمان خلیج فارس

عکسی که امیر قطر منتشر کرده است او را به همراه رهبران مذکور در یکی از کاخ های ریاست جمهوری ابوظبی نشان می دهد، رهبران عرب این عکس را با چهره هایی خندان در سواحل امارات گرفته اند.

این دیدار از جهات مختلف مورد توجه قرار گرفت که یکی از آنها حضور حمد بن عیسی پادشاه بحرین در کنار امیر قطر بود. برخی از این دیدار به عنوان آشتی بین دوحه و منامه یاد کردند که با حمایت رهبران منطقه و تلاش سلطان هیثم بن طارق، سلطان عمان انجام شد.

اگرچه پیش از این دیدار اجماع حاصل شده در ریاض به محاصره قطر توسط کشورهایی مانند عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر پایان داد و روابط قطر و تحریم را احیا کرد، اما آشتی بین قطر و بحرین عملا اتفاق نیفتاد و فقط روی کاغذ بود. ، باقی ماند.

  حجت الاسلام حاج علی اکبری: ذکر مصداق فساد در خطبه های نماز جمعه حرام است! / رحیم پور و متیو هم مصداق فساد را ذکر کردند؟

رهبران بحرین بارها از بی توجهی قطر و عدم تمایل این کشور به آشتی کامل با بحرین و بازگرداندن روابط با قطر مانند سه کشور دیگر شکایت کرده اند. به نظر می رسد انتشار عکس حضور حمد بن خلیفه در جلسه ابوظبی توسط امیر قطر و نارضایتی از انتشار این خبر توسط رسانه های قطری و متن مثبت توئیت تمیم بن حمد، نشانه ای از بهبود روابط بین قطر و بحرین

اختلافات بی پایان بین حاکمان خلیج فارس

تمیم در این توئیت نوشت که خوشحالم در این نشست مشورتی با برخی از برادرانم، رهبران کشورهای برادر دیدار کردم. در این دیدار راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک بین کشورهایمان به‌گونه‌ای که منافع ملتمان را تضمین کند و از امنیت و ثبات در منطقه حمایت کند، گفت‌وگو کردیم.

از دیگر نکات مهم این دیدار عدم حضور «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی است که گمانه زنی ها و سوالات زیادی را به دنبال داشته است.

عدم شرکت یا عدم دعوت بن سلمان در این نشست موضوعی بود که اذهان بسیاری را به خود مشغول کرد زیرا در این صورت آشتی بین قطر و بحرین سرآغاز اختلاف عربستان با برخی کشورهای عربی دیگر خواهد بود. !

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید