اختلاف بر سر حذف 4200 تومان / تغییر نرخ گمرک تورمی است یا ضد تورمی؟

طبق سرمقاله چند روز پیش گمرک ایران از تغییر نرخ پایه ارز از 4200 تن به 23000 تن برای تمامی گمرکات اجرایی خبر داد که موضوعی نگران کننده برای فعالان اقتصادی است. اما به نظر می‌رسد بیشتر این نگرانی‌ها ناشی از کمبود اطلاعات و انتشار برخی اطلاعات نادرست است که فقط ظاهر مشکل را پوشش می‌دهد و به تحولات مثبتی که واقعاً در حال وقوع است توجهی نمی‌شود.

واقعیت این است که آنچه با تغییر نرخ ارز 4200 تومانی به نرخ ارز ETS که یکی از معدود بندهای مثبت قانون بودجه 1401 در سراسر کشور است، تورم است به این معنا که افزایش می دهد. نگرانی های گسترده در میان اقتصاددانان و فعالان اقتصادی. وی ادامه داد: به دنبال آن نخواهد بود و در صورت ادامه روند محاسبه حق ورودی بر نرخ اجاره بها توسط دولت، قطعا تورم ناشی از افزایش پایه پولی و نقدینگی بسیار بیشتر از اجرای نرخ ارز در محاسبات گمرکی خواهد بود.

در واقع تورم یکی از نگرانی های جدی برخی افراد و فعالان اقتصادی به دلیل تغییر نرخ محاسبه شده حقوق ورودی کالاهای وارداتی 4200 تنی به نرخ ارز ETS است. این در حالی است که این نگرانی عمدتاً مربوط به کالاها است که اقلام اساسی هستند و سهم بیشتری در سبد خانوارهای ایرانی دارند. این در حالی است که محاسبات اثر انگشت نشان می دهد که این تورم بسیار کمتر از تداوم حضور 4200 تنی در بسیاری از بخش های اقتصاد ایران از جمله عوارض واردات کالاهای وارداتی است.

واقعیت این است که نگرانی اصلی که همواره با افزایش تورم همراه است، مربوط به افزایش نقدینگی است و در صورت کنترل رشد نقدینگی، چنین مواردی منجر به افزایش و تورم سرسام آور نمی شود.

  اقساط وام نهضت ملی مسکن کمتر از هزینه جزییات اجاره مسکن است

اما ریشه تورم افزایش نقدینگی است و اگر کالایی با قیمتی بالاتر از قبل وارد شود و حقوق ورودی آن بیشتر باشد اما تقاضای کافی برای آن وجود نداشته باشد، افزایش قیمت ناشی از رشد نقدینگی با تورم همراه است. و اضافه برداشت بانک مرکزی یا تعدی دولت به خزانه برابر نخواهد بود.

حال فرض کنید بحث افزایش قیمت ها در نتیجه افزایش حقوق ورودی درست باشد. محاسبات اقتصاد آنلاین نشان می دهد که اگر واردات سالانه حدود 50 میلیارد دلاری ایران اعم از کالاهای اساسی و غیر اساسی را در نظر بگیریم، حقوق ورودی ایران قبلا بر اساس ارز 4200 تنی محاسبه می شد. حال با توجه به اینکه قانون بودجه سال 1401 این درصد را از 4200 تن به حدود 23 هزار تن رسانده است، محاسبات نرخ ارز نسبت به سال قبل 19 هزار تن بیشتر خواهد شد.

با توجه به اینکه نرخ موثر تعرفه برای برخی کالاها صفر یا کمی بیشتر است، با فرض اینکه میانگین نرخ موثر حقوق ورودی 10 درصد باشد، دولت سالانه 5 میلیارد دلار حقوق ورودی به دست خواهد آورد که بر اساس آن تفاوت برآورد می شود. هزار تن در هر دلار، میزان درآمد دولت از این محل حدود 95 هزار میلیارد تن خواهد بود.

از سوی دیگر دولت از این تغییر نرخ ارز 95 هزار میلیارد تن درآمد خواهد داشت که اگر آن را رها کند و ارز 4200 تنی را رها کند، باید این رقم را برای هزینه های خود در جای دیگری تامین کند. از طریق بانک مرکزی یا از طریق صندوق توسعه ملی که اتفاقاً در حال حاضر منابعی در دسترس نیست یا از طریق سیستم بانکی تامین می شود، بنابراین مجدداً این منابع به صورت غیرمستقیم توسط بانک مرکزی و فشار بر آن تامین می شود. منجر به افزایش پایه پولی و اضافه برداشت بانک ها شد.

  صاحبان خودروهای لوکس چقدر مالیات پرداختند؟

نکته مهم این است که اگر این 95 هزار میلیارد تومان به پایه پولی اضافه شود، با توجه به رشد ضریب نقدینگی حدود 8، این امر منجر به اضافه شدن 760 هزار میلیارد تومان به نقدینگی خواهد شد.

بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی در بهمن ماه، نقدینگی اقتصاد ایران به حدود 4600 تریلیون تن رسیده است و اضافه شدن 650 تریلیون تن به آن تورم 15 درصدی را در پی خواهد داشت. در حالی که نرخ تورمی که برای تعدیل نرخ ارز اعمال خواهد شد، در نهایت دو درصد خواهد بود.

نکته مهم دیگری که همواره مورد انتقاد فعالان اقتصادی و واردکنندگان مطرح بوده، آثار مخرب حفظ دلار 4200 دلاری است که به نوعی چند ارزی را در اقتصاد ایران وارد کرده است. به خصوص در این صورت محاسبه قیمت ورودیه تمامی کالاهای لوکس و غیر لوکس با نرخ اجاره ۴۲۰۰ تن محاسبه می شود که بی معنی است.

بر این اساس، بهتر است چند ارزی انباشته شود و به جای آن، در صورت حساسیت دولت نسبت به برخی کالاها، تخفیفاتی در سود و تعرفه تجارت در نظر گرفته شود. همانطور که در تبصره 7 (2) قانون بودجه سال 1401 آمده است، در سال 1401 برای کالاهای اساسی، داروها، تجهیزات، نرخ 4 درصد عوارض موضوع بند د ماده یک قانون امور گمرکی تعیین شده است. و مواد مصرفی داروها و مواد دامی و کشاورزی به یک درصد کاهش یافته است. البته نمی توان چنین اقداماتی را سیاست حفاظتی بهینه دانست، اما قطعا بهتر از ادامه محاسبات گمرکی بر مبنای 4200 تن است.

  Omicron برنامه فدرال رزرو را تغییر داد

نکته دیگر این است که در هر صورت ارز 4200 تومانی به دلیل اختلاف قیمت فزاینده با بازار آزاد، در اقتصاد ایران دوام زیادی نخواهد داشت و بنابراین به محض رفع این اختلاف در اقتصاد ایران، کل بدنه مقرون به صرفه است زیرا برداشتن آن به طور فزاینده ای دشوار خواهد بود.

در نهایت این امر در بلندمدت باعث افزایش سودآوری تولید داخلی می شود و این راهی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی است. اما البته در کوتاه مدت، به جای تخصیص نرخ های فاسد مبادله ای، گروه های آسیب پذیر باید با یارانه نقدی حمایت شوند تا تمام آثار حذف ارز ترجیحی جبران شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید