اخطار DDD در خصوص نحوه اجرای تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم

13142 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، با توجه به شرایط شدید کرونری حاکم بر مشاغل و کسب و کار در دهه 1400 و برای تسهیل در پرداخت مالیات برای این دسته از مودیان، سازمان مالیاتی سعی کرده است از مشمولیت تبصره 100 در اکثر موارد برای مالکان استفاده کند. شرکت ها می توانند مالیات عملکرد 1400 را به صورت مقطوع بدون ارائه اظهارنامه و مدارک مربوط به درآمد و هزینه خود پرداخت کنند. در این رابطه بر نکات زیر تاکید می شود.

1- به منظور افزایش شمول تبصره ماده 100 با موافقت مرجع قانونی ذیربط مقرر شد سقف فروش کالاها و خدمات مشمول این تبصره به 100 برابر معافیت مقرر در ماده افزایش یابد. 84 قانون مالیاتهای مستقیم، یعنی 48 میلیارد ریال. به این ترتیب کلیه صاحبان مشاغلی که میزان فروش آنها در سال 1400 کمتر از این میزان باشد، می توانند از فرصت های اسکناس استفاده کنند. لازم به ذکر است که سقف تبصره ماده 100 در سال گذشته حدود 16 میلیارد ریال بوده است. طبیعتاً مودیان با فروش بیش از 48 میلیارد ریال، طبق اعلام پایگاه سازمان امور مالیاتی، امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت و باید اظهارنامه کنند.

2- به منظور رعایت اصل انصاف در مالیات استانی، مقرر شد بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تاکنون در سامانه های سازمان، مالیات مقطوع برای هر یک از مودیان تعیین شود. این اطلاعات شامل مبالغ واریز شده در دستگاه های پوز مودیان، اطلاعات فروش آنها در گزارش تراکنش های فصلی، میزان مالیات پرداخت شده در سال قبل و سایر اطلاعات مرتبط می باشد. مودیان محترم می توانند با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی my.tax.gov.ir و وارد کردن کد ملی خود، اطلاعات خود را مشاهده کرده، از میزان مالیات یکباره اطلاع یافته و به پرداخت یا نصب آن ادامه دهند.

  آقای مهاجری! اگر آدم صادقی هستی بسم الله

3- با توجه به افزایش بهای تمام شده مشاغل و کارگران در ایام ولیعهد، نرخ فعالیت کلیه مشاغلی که درآمد مشمول مالیات 1400 بر آنها محاسبه می شود به میزان قابل توجهی تعدیل شده است و نسبت بین مالیات تشخیصی سال قبل تعدیل شده است. و مالیات تعیین شده برای 1400. گرفت. اما مودیانی که از معافیت مالیاتی ناراضی هستند می توانند به جای استفاده از تبصره ماده 100 اظهارنامه کنند.

4. مشاغلی مانند بنگاه های معاملات ملکی، نمایندگی های خودرو، نمایندگی های بیمه، دفاتر اسناد رسمی و بنگاه های معاملات ملکی که ادعا می کنند بخشی از مبلغ واریزی که در حساب آنها وجود دارد، فروش نیست، می توانند از طریق تبصره ماده 100 از اطلاعات اسنادی فروش خود استفاده کنند. یا واحدهای صنفی مرتبط با معاونت درآمد سازمان مالیاتی باید نسبت به تسلیم یا انتخاب گزینه ارائه اظهارنامه اقدام کنند.

5 تعامل دلسوزانه، اطلاع رسانی به ادارات امور مالیاتی در همه جا کشور مانند گذشته آمادگی برگزاری جلسات با نمایندگان محترم اصناف و پاسخگویی به سوالات و ابهامات را دارد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید