ادامه درگیری های برجام در قاره آمریکا

یکی از اعضای ارشد کنگره آمریکا از رئیس جمهور این کشور به دلیل عدم ارائه اطلاعات کافی به قوه مقننه درباره مذاکرات لغو تحریم ها علیه ایران انتقاد کرد.

به گزارش رجانیوز، درگیری های داخلی بر سر برجام در آمریکا ادامه دارد و سیاستمداران جمهوری خواه همچنان از دولت «جو بایدن» رئیس جمهور کشورشان از حزب رقیب دموکرات انتقاد می کنند.

مایکل مک کال، یکی از اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه، روز سه‌شنبه نامه‌ای به بایدن ارسال کرد و گفت که کنگره به اندازه کافی در مورد پیشنهادهای ارائه شده توسط دولت در مورد مذاکرات وین مطلع نشده است.

مک کال در آن نامه نوشت: «اعضای کنگره نگرانی گسترده‌ای را درباره پیامدهای امنیتی مذاکرات هسته‌ای، از جمله توطئه‌های رژیم ایران علیه شهروندان آمریکایی در خاک ما ابراز کرده‌اند».

اشاره این قانونگذار جمهوری خواه به ماجرای حدود 10 روز پیش وزارت دادگستری آمریکا درباره تلاش ایران برای کشتن جان بولتون، مشاور امنیت ملی در دولت دونالد ترامپ است.

در 19 اوت، وزارت دادگستری ایالات متحده با صدور بیانیه ای مدعی شد که یک تبعه ایرانی که از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است به تلاش برای ترور جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید متهم شده است.

جمهوری اسلامی ایران این ادعا را رد کرد. ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یک روز بعد گفت: مقامات قضایی آمریکا در ادامه اتهامات بی پایان این کشور به جمهوری اسلامی ایران و ادامه سیاست شکست خورده ایران، هراس دارند. ، در روایتی جدید بدون ارائه مدرک معتبر و ارائه مدارک لازم، اتهاماتی را مطرح کرده اند.

کنعانی اضافه کرد: این گونه ادعاهای بی اساس با اهداف و انگیزه های سیاسی و در عین حال پیشروی، ایجاد فضای تبلیغاتی و به ویژه فرار از مسئولیت پاسخگویی به جنایات تروریستی متعددی که دولت آمریکا مستقیماً در آن دخالت دارد، مانند افراد ترسو، مطرح می شود. ترور سردار سلیمانی با حمایت و تشویق آمریکا جنایات تروریستی مانند رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی مانند داعش را مرتکب شده یا کرده اند.

  دو کشتی حامل 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی ایران به زودی وارد ونزوئلا می شود / واردات 4.8 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی از ایران

مک کال در ادامه نامه خود به بایدن تاکید کرد که کنگره باید هرگونه توافقی با ایران را تحت قانونی به نام قانون بازنگری توافق هسته ای ایران (INARA) بررسی کند.

قانون موسوم به اینارا در ماه می 2015 در بحبوحه اختلافات داخلی قانونگذاران آمریکایی و دولت باراک اوباما بر سر مفاد توافق هسته ای برجام به تصویب مجلس قانونگذاری آن کشور رسید. این قانون عموماً به کنگره اجازه می داد تا توافقات حاصل شده بین ایران و گروه 1+5 را بررسی کند.

اگرچه متن اینارا حاوی دلایلی برای رد برجام و ممانعت از لغو تحریم ها در صورت عدم پایبندی تهران به مفاد توافق هسته ای بر اساس ارزیابی های کنگره است، اما این قانون هیچ ماده ای ندارد که توافق را صرفاً منوط به تصویب کند. کنگره، به راحتی می تواند از تشکیل آن جلوگیری کند.

قانون اینارا اما حاوی مقرراتی است که علاوه بر ایجاد مشکل برای ورود دولت بایدن به برجام، دست قانونگذاران کنگره را نیز برای جلوگیری از مراحل بعدی اجرای این توافق و لغو تحریم ها باز می گذارد.

به عنوان مثال، بر اساس قانون اینارا، دولت آمریکا تا 30 روز پس از دستیابی به توافق هسته ای ایران، زمانی که کنگره مفاد توافق را بررسی می کند، اختیار کاهش تحریم ها را نخواهد داشت.

در این دوره، کنگره همچنین می‌تواند توافق‌نامه‌ها را به سنا و مجلس نمایندگان معرفی کند و به رد یا تأیید آن‌ها رأی دهد. در اینجا، اگر کنگره به رد این توافق رای دهد، بایدن می تواند قطعنامه کنگره را وتو کند، اما باید اطمینان حاصل کند که کنگره دو سوم رای لازم برای لغو این وتو را ندارد.

  آشنایی کامل با ایمپلنت و کامپوزیت دندان و عملکرد هر کدام

پس از اجرای هر توافق هسته ای با ایران، اینارا نیز زمینه های لازم برای اظهار نظر در مورد روند توافق را فراهم می کند. بر اساس این قانون، رئیس‌جمهور آمریکا باید هر ۹۰ روز یک‌بار گزارش پایبندی ایران به این توافق را به کنگره ارائه کند و پس از تأیید اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرده است، از قوه مقننه درخواست تمدید لغو تحریم‌ها کند.

مقامات دولت بایدن در ماه های اخیر گفته اند که قانونگذاران آمریکایی را در مورد مفاد توافق هسته ای ایران توضیح خواهند داد. با این حال، از اظهارات آنها به نظر می رسد که آنها قصد دارند توافق را از نظارت کنگره دور نگه دارند.

نامه این قانونگذار آمریکایی در حالی برای بایدن ارسال شد که طرف های برجام منتظر پاسخ طرف آمریکایی به اظهارات ایران پس از ارائه متن پیشنهادی اتحادیه اروپا هستند.

اتحادیه اروپا واکنش ایران را «معقولانه» توصیف کرد. این اتحادیه همچنین گفت که اکثر کشورهای حاضر در مذاکرات برجام با متن پیشنهادی اتحادیه اروپا موافقت کرده اند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشنهاد اتحادیه اروپا و پاسخ ایران را تایید کرد و امروز گفت که توپ کاملا در زمین آمریکاست.

دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها علیه ایران، پنجشنبه گذشته 22 مردادماه پس از پنج ماه وقفه در وین آغاز شد. این مذاکرات چهار روز به طول انجامید و روز دوشنبه 26 مردادماه با پرواز هیئت های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز گفت که بسته جدیدی از پیشنهادات را روی میز گذاشته است که حاوی راه‌حل‌های به‌روز شده برای حذف این اتحادیه است. تحریم ها و اقدامات هسته ای ایران.

  تصمیمات اقتصادی دولت در حمایت از بورس اعلام شد

پس از پایان دور جدید مذاکرات، نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا گفتند که به همه طرف ها “متن نهایی” ارائه شده است که قابل تغییر نیست و یا باید پذیرفته شود یا مذاکرات شکست خورده اعلام شود. این ادعا از سوی یک مقام وزارت امور خارجه ایران تکذیب شد و اعلام کرد: با توجه به ادامه بحث در مورد چند موضوع مهم، هنوز در مرحله ای نیستیم که بتوانیم درباره نهایی کردن متن توافق وین صحبت کنیم.

جمهوری اسلامی ایران در 24 آگوست اعلام کرد که پاسخ و ملاحظات خود را به پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرده و منتظر پاسخ آمریکا است. مقامات آمریکایی گفتند که پیشنهادات ایران را دریافت کرده و در حال بررسی آنها هستند.

تحلیلگران می گویند عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی در ایالات متحده، پشت بی میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر بوده است.

بایدن در سال 2021 زمانی روی کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد. این سیاست علاوه بر ناکامی در دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد دودستگی در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شد و کارآمدی نظام تحریم ها را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و از همه مهمتر تهدید کرد. تقویت روند مبارزه با استکبار در ایران.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها، کسب تضمین‌ها در خصوص دوام برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها دانسته و تاکید کرده است که تنها بازگشت به توافق دوجانبه، که در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی ملموسی را برای ملت ایران به همراه خواهد داشت، همراهی را منطقی می داند و می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید