ارتودنسی نامرئی بهتر است یا ارتودنسی فلزی؟

96 درصد مردم بر این باورند که خنده زیبا جذاب تر از زیبایی کل صورت است. استفاده از دستگاه های ارتودنسی یکی از راه های داشتن لبخندی زیبا و کامل است. اما اکثر داوطلبان ارتودنسی دو راه هستند ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی گیر می کند.

با ارتودنسی نامرئی دیگر از داشتن بریس روی دندان خجالت نمی کشید و از طرفی ارتودنسی فلزی در زمان کوتاه تری نتیجه دلخواه را می دهد. پس کدام بهتر است؟ کدام باید انتخاب شود؟

در اینجا به بررسی این دو روش برای چیدمان دندان ها از جنبه های مختلف از جمله هزینه، راحتی، کارایی و … می پردازیم تا دیگر برای انتخاب بهترین روش ارتودنسی سردرگم نشوید.

%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88 خبر اولیه

قیمت

قیمت خدمات ارتودنسی در مطب ها و شهرهای مختلف متفاوت است. مثلا تعرفه ای که متخصص ارتودنسی در کرج معلوم می شود با نرخ های یک متخصص ارتودنسی دیگر در کرج یا شهرستان ها کمی متفاوت است. اما در کل هزینه ارتودنسی نامرئی کمی بیشتر از ارتودنسی فلزی قدیمی است. تعداد صفحات یا سینی ها (سینی) آنها هزینه ارتودنسی نامرئی را تعیین می کنند. از طرفی تعداد پلاک ها به وزن دندان ها بستگی دارد.

برای ارزیابی دقیق هزینه ارتودنسی باید به مطب یا کلینیک مراجعه کرد، زیرا بسته به ناهنجاری های دندانی، هزینه برای هر فرد متفاوت خواهد بود. به خاطر داشته باشید که شرکت های بیمه هزینه عمل های ارتودنسی را پوشش نمی دهند.

ضریب راحتی

روند تراز کردن دندان ها همیشه یک تجربه راحت نیست. حرکت دادن دندان ها و جابجایی آنها، چه با پدهای شفاف (ارتودنسی نامرئی) و چه با بریس های فلزی، می تواند کمی دردناک باشد. با این حال، استفاده از ارتودنسی نامرئی درد کمتری دارد، زیرا معمولاً فشار کمتری به دندان وارد می کند. ارتودنسی فلزی گزینه بهتری برای ورزشکارانی است که به ورزش های تماسی می پردازند.

  ما با جنگ و ویرانی در سراسر جهان مخالفیم / می خواهیم جنگ در اوکراین را متوقف کنیم / این کشور قربانی سیاست بحران آمریکا شده است / آمریکا نمونه کامل جهل مدرن است

البته پس از مدتی استفاده از بریس، دیگر احساس ناراحتی و درد نخواهید کرد.

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) - دکتر داوود عبداللهی

ارتودنسی نامرئی موثرتر است یا ارتودنسی فلزی؟

بریس های فلزی معمولاً ثابت و ثابت هستند. یعنی تقریباً دو سال بدون وقفه روی دندان می مانند و تا زمانی که دندان ها در شرایط مطلوب قرار نگیرند از روی دندان خارج نمی شوند.

اما قسمت سخت در مورد ارتودنسی نامرئی این است که بیمار معمولاً به مدت زمانی که متخصص ارتودنسی برای استفاده از اینویزیلاین صرف می کند توجه نمی کند. اینویزیلاین معمولا قابل جابجایی هستند و بیمار می تواند آن ها را بردارد یا روی دندان ها قرار دهد. علاوه بر این، اگر فراموش کنید که از آنها استفاده کنید یا آنها را به درستی روی دندان قرار ندهید، موقعیت و جهت دندان ها دوباره تغییر می کند.

بریس های فلزی برای دندان هایی که بسیار نامرتب هستند گزینه بهتری هستند. اینویزیلاین تاثیر کمی بر ناهماهنگی و همپوشانی شدید دندان ها دارد.

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) - دکتر داوود عبداللهی

مراقبت و نظافت

چه ارتودنسی نامرئی یا فلزی را انتخاب کنید، مسواک زدن دندان‌هایتان باید در اولویت باشد. فرآیند تمیز کردن دندان ها با بریس های فلزی معمولا آسان تر است. در این شرایط می توانید طبق معمول مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. اگر غذا پشت سیم های ارتودنسی گیر کند، مسواک کوچکتر می تواند مشکل را حل کند.

در ارتودنسی نامرئی، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به همان اندازه طبیعی است. اما باید به خلوص Invisaligns نیز توجه کنید. بعد از هر وعده غذایی، اینویزالین ها را با آب گرم و مسواک بشویید. همچنین می توانید از محلول های شستشوی اینویزیلاین کمک بگیرید.

  وزیر خارجه یمن: جنایات ائتلاف سعودی در تاریخ بی سابقه است

ویزیت در طول درمان

چه ارتودنسی فلزی داشته باشید و چه اینویزیلاین، باید در طول درمان به طور منظم به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. برای بریس های فلزی این ویزیت ها ماهانه و برای اینویزالین ها هر 4 تا 6 هفته یکبار انجام می شود.

پس از اتمام درمان ارتودنسی فلزی باید از نگهدارنده یا فیکساتور استفاده کنید. نگهدارنده از حرکت دندان ها و بازگشت به موقعیت قبلی خود جلوگیری می کند. استفاده از ریتینر به عنوان بریس 24 ساعته نیست و فقط در هنگام خواب می توانید آن را روی دندان های خود قرار دهید.

همچنین پس از اتمام درمان ارتودنسی نامرئی باید یک شبه از اینویزیلاین استفاده کنید.

نکته آخر

قبل از انتخاب بین ارتودنسی نامرئی و فلزی، باید عوامل فوق را در نظر بگیرید تا هم روند درمان و هم نتیجه برای شما و فرزندتان رضایت بخش باشد.

نکات و توصیه های متخصص ارتودنسی بر اساس معاینه دندانپزشکی. بنابراین روش و ابزار ارتودنسی که پزشک شما ارائه می دهد بهترین گزینه است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

منبع: https://www.noskhe.com/

دیدگاهتان را بنویسید