اردوغان در آینده نزدیک به تهران خواهد آمد

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد، از حوادث لبنان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رجانیوس، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (دوشنبه) در تهران میزبان مولود چاووسو آلو وزیر امور خارجه ترکیه بود، پس از دیدار با وی در نشست خبری مشترک شرکت کرد.

وزیر امور خارجه در ابتدای این نشست خبری ضمن خیرمقدم به همتای ترکیه ای خود گفت: امروز بر سر مذاکرات مفید و مهمی برای توسعه روابط دو کشور به توافق رسیدیم. در آنکارا با هم کنار آمدیم. امیدواریم در سفر آتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران بتوانیم سند حاوی نقشه راه همکاری بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم.

وی افزود: موافقت کرده ایم مذاکرات دیپلماتیک خود را درباره مفاد نقشه راه همکاری های بلندمدت دو کشور آغاز کنیم و امیدواریم در سفر آینده این سند با حضور روسای جمهور دو کشور امضا شود. . رئیس جمهور ترکیه در ایران.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: گفتگوهای مفید و خوبی در زمینه مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی داشتیم. با تمرکز بر توسعه در افغانستان، ضرورت توسعه ثبات، امنیت و آرامش در منطقه غرب آسیا و تمرکز بر سیاست های همسایگی دو کشور و تاکید بر اینکه هر دو دولت تهران و آنکارا دولت های عمل گرا هستند و باید با همه موانع احتمالی مقابله کنند. بیایید در اسرع وقت در مورد مسیر روابط دو کشور تصمیم گیری کنیم.

* ما به سازوکارهای مشترک برای تسریع همکاری های دوجانبه دست یافته ایم

  مارادونا بدون قلب دفن شد!

امیرعبدالیان گفت: در این نشست به سازوکارهای مشترکی برای تسریع همکاری های دوجانبه دست یافتیم. پتانسیل زیادی در زمینه سرمایه گذاری متقابل و فعالیت های بخش خصوصی در هر دو کشور وجود دارد. در عین حال موانع و مشکلات محدودی بر سر راه تجار دو طرف شناسایی شد و قرار شد در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: روابط دو کشور تاریخی، دوستانه و صمیمانه است و در راستای توسعه همکاری ها به این روابط تاریخی و عمیق بین دو کشور توجه ویژه ای خواهیم داشت.

وی گفت: در گفت و گوهای امروز به توسعه همکاری های اقتصادی، تجاری و انرژی، تسهیل تردد ترانزیتی و تقویت تجارت فرامرزی و مسائل کنسولی توجه ویژه داشتیم و خوشبختانه هیچ مانع جدی برای تسریع در این امر نمی بینیم. مشارکت. “

به گزارش فارس، امیر عبداللهیان گفت: آنچه در دو سال اخیر بر برخی از روابط دوجانبه سایه انداخته است، تحت تأثیر شرایط تاجگذاری در جهان بوده است که با خرسندی بگویم که حتی در این شرایط تاجگذاری نیز توانسته ایم حفظ سطح تجارت و اما در برخی مناطق افزایش یابد.

وی ادامه داد: موضوع حفاظت از محیط زیست و مقابله با تهدیدات زیست محیطی که یکی از معضلات امروز دنیاست مورد توجه دو طرف است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری های سه جانبه ایران و ترکیه با سایر کشورها در زمینه ترانزیت و غیره، گفت: ما جدا از همکاری های دوجانبه، سه جانبه یا چندجانبه، در مورد مسائل تجاری و اقتصادی نیز به توافق رسیده ایم. همکاری.” نقشه راه همکاری های بلندمدت بین دو کشور در بخشی از سند به این موضوع خواهیم پرداخت.

  52 ایرانی دیگر قربانی تاج و تخت شدند

* امیدواریم هر چه زودتر جنگ خانه به خانه علیه یمن پایان یابد

وی گفت: ما در مذاکرات امروز در مورد مسائل منطقه اجماع زیادی داشتیم.

وزیر امور خارجه در خصوص حوادث لبنان نیز خاطرنشان کرد: با جدیت و نگرانی حوادث لبنان را دنبال می کنیم. ما نگران توسعه عرصه دیپلماسی و بسته شدن برخی سفارتخانه های عربی در لبنان در روزهای اخیر به دلیل حمایت یک مقام لبنانی از پایان جنگ یمن و حوادث لبنان هستیم. ما به حمایت از لبنان ادامه خواهیم داد.

دیپلمات ارشد کشور گفت: در گفت وگوها، اقدام تروریستی علیه نخست وزیر عراق را مشترکا محکوم می کنیم و امیدواریم در سایه انتخابات عراق و عراق هر چه زودتر دولت و پارلمان جدید در این کشور تشکیل شود. عراق به سمت ثبات و صلح حرکت کند.»

* به طور جدی در حال بررسی تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان هستیم

امیر عبداللهیان ادامه داد: در مورد افغانستان به طور جدی در حال بررسی تشکیل دولت فراگیر در این کشور هستیم. نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان امروز طبق برنامه در کابل خواهد بود و یکی از اهداف هیئت جمهوری اسلامی تشویق همه کشورهای افغانستان به تشکیل یک دولت فراگیر ملی است.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در یک کنفرانس خبری گفت که تحریم ها علیه ایران سخت است و تحریم هایی که اعمال کرده اند باید لغو شوند و امیدوارم مذاکرات در وین به پایان برسد.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید