اردوغان چگونه ترکیه را ویران کرد

8817 خبر اولیه

انجمن تجارت و صنعت ترکیه (TOSIAD) در بیانیه ای اعلام کرد: یک سری کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه باعث تضعیف پوند و تقاضای قوی برای این یک ارز ثابت را تحریک می کند و اقتصاد را به طور کلی بی ثبات می کند.

توسیاد در بیانیه ای گفت: «نیاز به بازگشت به قواعد پذیرفته شده اقتصاد بدیهی است.

پوند در سال جاری بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد، زیرا از زمان معرفی مدل اقتصادی اردوغان به هزینه های استقراض کمتر و ارز ارزان تر متکی بود.

به گفته رئیس جمهور، ترکیه با کنار گذاشتن سیاست های قدیمی که به نفع نرخ بهره بالاتر و جریان های ورودی قوی بود، می تواند از اتکا به جریان سرمایه خارجی خلاص شود و افزایش قیمت مصرف کننده را با نرخ های بهره پایین تر محدود کند، که دقیقا برعکس است. بین بانک های مرکزی جهان اتفاق نظر وجود دارد.

بر اساس داده های سال 2010، با کاهش ارزش ارز به پایین ترین سطح رکورد روزانه، بدهی 10 ساله ترکیه در روز جمعه به رکورد قبلی بازگشت.

قیمت مصرف کننده به سرعت در حال افزایش است به طوری که کارکنان سوپرمارکت ها برای تعویض برچسب ها مشکل پیدا می کنند و صف های کارگران و بازنشستگان برای دریافت نان یارانه ای در مقابل غرفه های شهرداری صف های طولانی تشکیل می دهند.

منبع: ایسنا

پایان /

  وزیر آشفته دولت سیزدهم در سوریه هم شکست خورد!

دیدگاهتان را بنویسید