اردک روسی به دلار آمریکا

12970 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روزنامه ایران نوشت که در 26 مارس سال گذشته ارتش روسیه به جنگ اوکراین رفت. پس از آغاز جنگ، واکنش آمریکا و اروپا و اعمال تحریم‌های اقتصادی با هدف محدود کردن دسترسی روسیه به ذخایر ارزی و منابع مالی علیه مسکو، موجب آشفتگی اقتصادی روسیه شد. در روزهای اول جنگ، شهروندان روسیه برای تبدیل روبل به سایر ارزهای خارجی در مقابل بانک ها صف کشیدند و روبل در برابر دلار و یورو کاهش یافت و نسبت دلار به روبل به رکورد ۱۱۸ رسید.

اما مسکو در مدت کوتاهی توانست این تکانه های اقتصادی را مهار کند به طوری که در روزهای اخیر ارزش روبل حتی به بیش از آغاز جنگ رسیده است. این موضوع جدای از دلایل شروع جنگ می تواند درس عبرت دیگری برای کشورهای تحریم شده مانند ایران باشد.

سیاست سه گانه برای جلوگیری از سقوط روبل

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: در روزهای اولیه درگیری نظامی روسیه و اوکراین، مردم به دلیل نگرانی از آینده اقتصادی کشور، برای تبدیل روبل خود به ارز خارجی به شبکه بانکی هجوم بردند و مشکل نقدینگی را برای بانک های روسیه ایجاد کردند. به سرعت و در واکنش به شوک ارزی سیاست سه جانبه خود را در دستور کار قرار داد. یکی از این سیاست ها افزایش ناگهانی نرخ سود بانکی بود. بر این اساس نرخ سود در روندی بی سابقه دو برابر شد و به 20 درصد رسید. سیاست دیگری که بانک مرکزی روسیه در پیش گرفت این بود که صادرکنندگان بزرگ نفت را مجبور به تزریق 80 درصد از درآمد ارزی خود به بازار برای حمایت از بانک مرکزی کرد. همچنین سرمایه گذاران خارجی را از برداشت میلیاردها دلار نقدینگی از سرمایه گذاری در روسیه منع کرد، شرکت ها را از پرداخت سود سهام به سهامداران خارجی منع کرد و پرداخت بدهی های روبلی به سرمایه گذاران خارجی را محدود کرد. علاوه بر این، دولت برداشت بیش از 10000 دلار از اسکناس های دلاری را محدود کرد و 12 درصد مالیات بر خرید دلار و یورو وضع کرد. در نهایت برای جلوگیری از روند رو به رشد فرار سرمایه، اعطای وام خارجی و نقل و انتقالات ارزی شهروندان به خارج از کشور ممنوع شد.

  افتتاح پروژه آبرسانی به 63 روستای تحت تاثیر تنش آبی

این در حالی است که سیاست های اجرا شده در مدت کوتاهی موفق بوده است. اگرچه کارشناسان معتقدند اقتصاد روسیه به دلیل تحریم ها و جنگ متحمل خسارات سنگینی خواهد شد که در آینده حدود 15 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را از بین می برد، اما حداقل در کوتاه مدت توانسته با چنین شوک جدی مقابله کند.

پس از 45 روز دوباره روبل را افزایش دهید

بلافاصله پس از تهاجم و اعمال تحریم ها، روبل روسیه به سرعت نزدیک به نیمی از ارزش خود را از دست داد. با این حال، چند هفته بعد روبل شروع به افزایش کرد و در اوایل ماه مه بالاتر از قبل از جنگ بود.

بانک مرکزی روسیه با اجرای این سیاست ها توانسته در مدت کوتاهی شوک وارده به اقتصاد خود را مهار کند. بر این اساس، در پایان فروردین ماه سال جاری، یک ماه و نیم پس از آغاز جنگ، روبل پس از کاهش اولیه ارزش خود را بازیافت و به سطوح قبل از جنگ رسید. بنابراین با اقدامات فوری مانند تزریق ارز به بازار و جلوگیری از ورود آن به بازار، ثبات نسبی به روبل بازگشت.

نرخ بهره به حالت عادی بازگشته است

پس از اینکه مسکو توانست شوک ارزی را مهار کند و روبل را به سطح قبل از جنگ بازگرداند، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را به سطح قبل از جنگ افزایش داد.

بانک مرکزی روسیه در چهار مرحله به تدریج نرخ بهره را از 20 درصد به زیر 10 درصد کاهش داده است. در روزهای اخیر، این بانک از کاهش 1.5 درصدی نرخ بهره از 11 درصد به سطح قبل از جنگ خبر داده است. در بیانیه آمده است که اگرچه هیئت مدیره بانک مرکزی از محیط چالش برانگیز خارجی اقتصاد روسیه آگاه است، اما این تهدیدها همچنان قابل توجه هستند. اما تورم سریعتر از حد انتظار در حال کاهش است و اقتصاد روسیه کمتر از حد انتظار کاهش می یابد. این امر سیاستمداران روسی را بر آن داشت تا نرخ بهره را به سطح 9.5 درصدی قبل از جنگ بازگردانند. این چهارمین کاهش نرخ بهره از زمان افزایش فوری نرخ بهره در اواخر فوریه است که آن را از 9.5 درصد به 20 درصد افزایش داد. با تثبیت روبل و متغیرهای کلان اقتصادی، بانک مرکزی روسیه ادامه سیاست انقباضی خود را ضروری ندانست و می توان گفت ماموریت سیاست گذار پولی در واکنش به شوک اقتصادی جنگ و تحریم ها پایان یافت. در این مدت نرخ برابری دلار در برابر روبل به سطح 57 رسید که فاصله قابل توجهی با قله 140 و حتی کمتر از سطح 78 قبل از جنگ است. با این حال، کارشناسان اقتصادی نسبت به ثبات این نرخ ارز تردید دارند.

  آیا اصغر فرهادی دزد ایده است؟

عوامل صعود دوباره روبل

Wox Europe در مورد اینکه چگونه روبل روسیه می تواند در مدت زمان کوتاهی رشد کند، می نویسد: «ارزش روبل در بورس اوراق بهادار مسکو تعیین می شود که از زمان شروع جنگ تا حد زیادی از بازارهای مالی بین المللی قطع شده است. تمام محدودیت های اعمال شده توسط تحریم های اقتصادی. تحریم های غرب بانک های خارجی را از تجارت با روبل محدود می کند و کنترل سرمایه روسیه دسترسی شهروندان روس به بازارهای خارجی را محدود می کند. در نتیجه، عرضه داخلی ارز خارجی از درآمدهای صادراتی و ذخایر دولتی حاصل می‌شود، در حالی که تقاضای داخلی بر اساس هزینه‌های واردات، بدهی خارجی شرکت‌های روسی (به‌رغم تحریم‌های 2014 به میزان محدود) و استفاده از ارز خارجی شکل می‌گیرد. به عنوان مقدار ذخیره نرخ ارز، عرضه و تقاضای محلی ارز را متعادل می کند و همچنین با تورم پولی سازگار می شود.

نرخ ارز در اواسط مارس معکوس شد و به تدریج به سطح قبل از جنگ در ماه بعد افزایش یافت. نخست، تحریم‌های سخت‌تر بر واردات روسیه نسبت به صادرات در این دوره منجر به مازاد حساب جاری و ورود ارز خارجی به اقتصاد شد. دوم، با دسترسی محدود به ذخایر خارجی، بانک مرکزی سرکوب مالی گسترده‌ای از جمله محدودیت‌های شدید بر سپرده‌های ارزی، خروج سرمایه و مالیات 12 درصدی بر تبدیل ارزهای محلی به دلار و یورو اعمال کرد. این امر تقاضای داخلی برای ارز خارجی را محدود می کند. عامل سوم این است که درآمدهای صادراتی بی‌سابقه به دولت روسیه اجازه داده است که مازاد مالی قابل توجهی را محقق کند، به طوری که تاکنون از نیاز به پولی‌سازی بدهی‌های مالی و کاهش ارزش آن اجتناب کرده است. این عوامل قطعاً برای تثبیت نرخ ارز از ابزارهای پولی متعارف مانند افزایش نرخ سود به 20 درصد اهمیت بیشتری دارند که عمدتاً با هدف توقف سپرده های بانکی به روبل و جلوگیری از تورم پولی انجام می شد. اما در آینده دورنمای تحریم های صادراتی و مشکلات مالی ناشی از رکود داخلی می تواند منجر به تورم و کاهش ارزش پول شود.

  آیت الله جوادی آملی فرمودند هر چه دارم از همسرم است

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در مجموع، روبل طی دو ماه گذشته به دلیل تحریم های وارداتی و سرکوب مالی که هر دو باعث کاهش تقاضا برای ارز شده اند، به شدت افزایش یافته است. این بدان معنا نیست که تحریم ها کارساز نیست. در واقع معادل مهمی بین محدودیت های واردات و صادرات بر رفاه دولت و زیان های مالی وجود دارد. تثبیت نرخ ارز به دولت روسیه این امکان را می دهد که انتظارات تورمی را افزایش دهد و از مصرف حمایت کند، اما به قیمت سرکوب مالی پس انداز کنندگان محلی.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید